Seçim 2019 Sayfası

300 milyon lira maliyetli İZBAN Torbalı-Selçuk hattı hizmete açıldı

İZBAN demiryolu projesinin açılışı dolayısıyla konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “‘Sen yaptın, ben yaptım’ kavgasında olmadık” dedi

09 Eylül 2017 Cumartesi 06:39
300 milyon lira maliyetli İZBAN Torbalı-Selçuk hattı hizmete açıldı

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden İZBAN’ın maliyetinin yüzde 70’inin Devlet Demiryolları bütçesiyle karşılandığını belirterek, “Ama ortaklık yüzde 50-50. Biz bu detaylara bakmayız. ‘Sen yaptın, ben yaptım’ kavgasında olmadık. Kim yaparsa yapsın, taş üstüne taş koyanın başımız, gözümüz üstünde yeri var” dedi.

TAHAMMÜL EDEMİYORLAR

Selçuk’a müjdeyle geldiklerini dile getiren Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun tören alanını terk etmesine ilişkin, “Selçuk’a kazandırdığımız bir hizmetle geldik. Sevgili Selçuklular başkan niye sinirlendi, anladınız mı? Demek ki Recep Tayyip Erdoğan sevgisine hâlâ tahammül edemeyenler var. Sevgili kardeşlerim, biliyorsunuz, Aziz Başkan’ın şekeri var, birdenbire şeker çıktı, vitesten attı ama öfke onun olsun, sevgi bizim olsun, hoşgörü İzmir’in olsun, Selçuk’un olsun” dedi.

BU PROJE İZMİR’İN

“İZBAN senin mi, benim mi?” tartışmasının anlamsız bir münakaşa olduğunu ifade eden Yıldırım, İZBAN Projesi’nin İzmir’e ait olduğunu anlattı. Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

“2003’te AK Parti tek başına işbaşına geldiğinde İzmir’de başlanan Aliağa’dan Cumaovası’na demiryolu yapım işi ortalıkta kalmış, sahipsiz kalmış, kaderine terk edilmiş, elektrik telleri çalınmış, rayları taşınmış, traversleri kırılmış, şehrin kuzeyinden güneyine bir harabe. AK Parti iktidara geldi, İzmir’de Cumhuriyet Halk Partisi, yerel yönetimde iş başında. Ne yapacaktık, İzmir’i o haline mi bırakacaktık? Bize yakışır mı?” 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Siyasette hizmet olmaz, hizmet millet içindir, vatandaş içindir” ilkesiyle hareket ettiklerini anlatan Yıldırım, siyaseti farklı diye vatandaşı hizmetten mahrum etmediklerini söyledi. Yıldırım, hükümetin de belediyenin de vatandaşın dişinden, tırnağından arttırdığı vergilerle hizmet yaptığını vurgulayarak, hiç kimsenin yaptığı hizmeti millete lütuf gibi gösterme hakkı bulunmadığını dile getirdi.

YÜZDE 70’İ DEVLETTEN

“Başkan, gel bu mezbeleliği ortadan kaldıralım, sen istasyonları yap, gerisini biz yapalım. Maliyet önemli değil.” önerisinde bulunduğunu anlatan Yıldırım, “Bu projenin toplam maliyetinin yüzde 70’i Devlet Demiryolları bütçesi ile yapıldı ama ortaklık yüzde 50-50. Gerçek budur. Biz bu detaylara bakmayız, ‘Sen yaptın, ben yaptım’ kavgasında olmadık. Kim yaparsa yapsın, taş üstüne taş koyanın başımız, gözümüz üstünde yeri var” diye konuştu.

İZMİR KÖRFEZ GEÇİŞİ’NİN HAZIRLIKLARINI YAPIYORUZ

İstanbul’un Marmaray’ı olduğunu, İzmir’in de benzer projesi olacağına dikkati çeken Başbakan Binali Yıldırım, “İzmir Körfez Geçişi’nin hazırlıklarını yapıyoruz. İzmir isteyecek, biz de yapacağız. ‘Başüstüne’ deyip yapacağız, bu kadar basit. Böyle bağırma çağırma, afra tafra yapmakla İzmir’e hizmet olmaz. Orada hem köprü hem batırma tüp tünel yapacağız. Birbiriyle birleştirip körfezi 6 dakikada geçeceğiz. Bizim hizmetlerimize onların hayalleri bile ulaşamaz. O kadar açık söylüyorum” ifadelerini kullandı.

35 İZMİR İÇİN 35 PROJE

Çanakkale Köprüsü’nün dünyanın en uzun köprüsü olacağına işaret eden Başbakan Yıldırım, köprünün 2023’te açılacağını, düşmana geçilmez olan Çanakkale’nin dosta ve vatandaşlara geçilir hale geleceğini söyledi. Başbakan Binali Yıldırım, 2011 seçimleri öncesi İzmir’den milletvekili adayı olduğu dönemde “35 İzmir 35 Proje” dediğini, bugün bu projelerin 8’inin bittiğini, 14’ünün de üzerinde çalışıldığını ve bitmek üzere olduğunu belirterek, Selçuk’taki İZBAN Projesi’nin de bu 35 projeden biri olduğunu hatırlattı. 

MAKİNİST KOLTUĞUNA OTURDU

Başbakan Yıldırım, kurdele töreninin ardından Selçuk Tren İstasyonu’na geçti.

Burada hareket memuru şapkası takarak Selçuk ve Tepeköy arasında gidecek ilk İZBAN treni için yeşil ışık yakan Yıldırım, treni bir süre kullandı.Başbakan Binali Yıldırım, yolculuk öncesi trende anons yaparak yolculara hattın hayırlı, uğurlu olmasını diledi.

 


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Eylül 2017 Cumartesi 06:39

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Nisan 2019