Unutturulan Facia Filistin Nablus Savaşı

20 Mart 2019 Çarşamba

Filistin, Müslümanların en önemli yarası olmaya devam ediyor. Yahudiler bu ülkedeki kardeşlerimize olmadık zulüm ve işkenceye devam ediyor. İşte bu yazımızda bu zulmün nasıl ve ne şekilde başladığını anlamaya çalışacağız.

Ecdadımız, Sultan Selim Han’dan beri Filistin topraklarında 500 sene adaletle hükmetmiştir. İnsanların hangi din ve kültürden olursa olsun huzur içinde yaşamasına muvaffak olmuştu. Fakat İngilizler, I. Dünya Savaşı esnasında Fransızlar ile gizli anlaşmalar yapmış Osmanlı Devletini parçalara ayırmak istemişti. 1915 yılının Haziran ayında yapılan Sykes-Picot Anlaşması bunun bir delilidir. Aynı zamanda Kasım 1917’de Belford Deklârasyonu ile Filistin’de İsrail devletinin kurulması öngörülmüştü.

Bu amaçla İngilizler defalarca Filistin’e saldırdılar. 1. ve 2. Gazze Savaşlarında ağır yenilgi aldılar. Lâkin 31 Ekim 1917’de Bi’rüssebi’de Osmanlı Ordusunu yenmeyi başardılar. Bi’rüssebi’nin düşmesi ile birlikte Gazze her taraftan kuşatıldı ve teslim oldu.

Bu savaşta Cephe Komutanı (Yıldırım Orduları Grubu) Alman Von Falkenhayn ve cephe komutanı Von Cress, 7. Ordu Komutanı General Fevzi (Çakmak) ve Bi’rüssebi’yi 3. Kolordu ve Komutanı Albay İsmet (İnönü) savunuyordu.

Osmanlı Başkomutanlığı; yenilgiden Von Cress’i sorumlu tutmuştu.  Fakat o da Albay İsmet’i suçluyordu. Evet, sorumluluk büyüktü zira 2. Gazze Savaşından sonraki beş aylık süre içinde tekrar saldırıya geçeceği bilinen İngilizlere karşı etkili bir savunma düzeni kurulamamıştı.

Evet, yenilgi ve başarısızlıklar komutanlara yöneltilir, başarı ise milletin malıdır. Bu çok önemli gerçek ne yazık ki bugün dahi yeterince anlaşılamamış tam tersine mağlûbiyet millete galibiyet ise komutanlara verilmeye çalışılmıştır. Buna nasıl bir kafa yapısıdır anlamak güçtür.

3. Gazze Savaşından sonra ise 9 Aralık 1917’de Kudüs düşmüştü. General Allenby komutasındaki İngilizler şehre girdiler. Bu tarihte Kudüs, farklı dinlere mensup milletler tarafından 34. defa el değiştirmiş oluyordu.

Bu tarihten itibaren Şeria’da Temmuz 1918’e kadar savaşlar devam etti ve İngilizler Lut Gölü ile Akdeniz kıyısındaki Yafa arasındaki sınır boyunca durduruldular. 19 Eylül 1918 tarihine kadar İngilizler yığınak yaptılar.

Osmanlı Ordusunda ise komuta kademesi değişmişti. Yıldırım Ordular Komutanlığına Mareşal Liman Von Sanders atandı. Emrindeki 8. 7. ve 4. Orduların komutanlığına da sırasıyla General Cevat (Çobanlı), General Mustafa Kemal ve General Cemal (Mersinli) atandı. Mustafa Kemal’in 7. Ordu Komutanlığına ikinci kez ataması yapılıyordu. Hasta olan General Fevzi’nin yerine 7 Ağustos 1918’de tekrar 7. Ordu’ya Komutan yapılmıştı. Emrinde Albay İsmet’in komuta ettiği 3. Kolordu (1. ve 11. Tümenler), General Ali Fuat (Cebesoy)’un 20. Kolordusu (26. ve 53. Tümenler) bulunmaktaydı.

İngiliz Generali Allenby’nin savaş raporuna göre 19 Eylül 1918’de başlayan İngiliz saldırısı çok hızlı gelişmiş 25 Eylül’de Şam’a girilmişti. General Liman Von Sanders ve Ordu Komutanları çok acele ile cepheyi terk etmişler başsız kalan üç ordu, sadece 57 bini esir olmak üzere ağır kayıplar vermişti. Komutanlar Adana’ya gelmişler bozgunun faturasını birbiri üzerine atıyorlardı. Karşılarındaki Allenby’nin komutasında toplam 67 bin asker mevcuduna karşı böyle büyük bir bozgun yaşanmıştı.

İngilizler saldırıya geçmeden önce birçok Müslüman Hintli asker, Türk kıt'alarına sığınmış, İngiliz hazırlıklarını haber vermişti. Fakat gerekli tedbirler alınmamış, sığınan askerlerin aldatmak için gönderildiğini zannetmişlerdi. Ordu resmen çok kötü  yönetiliyordu. Dört yıldır İngilizlere aman vermeyen güçlerimiz içerideki gizli eller tarafından yenilgiye zorlanıyordu. Bu konuda Sabetaycı komutan ve paşaların rolü büyüktü.

Türk savaş tarihinde böyle bir bozgun hiç yaşanmamıştı. 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Mütarekesine kadar geçen bu kısa süre içinde bütün Orta Doğudan ayrılmak zorunda kaldık. Suriye, Ürdün, Filistin ve Arabistan elden çıkmıştı.

Savaşın bu derece felâketle sonuçlanmasının bir sebebi de “ulus devlet” düşüncesi yatmaktaydı. Bazı komutanlara göre Türk askerinin ‘Arap çöllerinde ne işi var’dı? Bir an önce Toroslara çekilip ulus devlet kurulması için çalışmak gerekirdi. (Bu satırlar “M. Kemal ile Filistin’den Anayurdun Dağlarına 58 Gün” isimli kitaptan alınmıştır)

Bu durum hala tartışılmakta olup anlaşılması güç bir durumdur. Ecdadımızın bize emenet ettiği vatan toprakları Arap halkı yaşıyor diye İngiliz ve Fransızlara teslim edilmişti. Filistin’den ayrılışımızın acıklı hikâyesi çok kısa olarak bu şekildedir. Neden ve nasıl böyle bir bozgun yaşanmış? Yeterince araştırılmamış olup tarihçilerin ilgisini beklemektedir.

Necip Fazıl Kısakürek, Büyük Doğu Gazetesinde Armageddon yani Filistin Savaşı ile ilgili olarak ilginç tespitlerde bulunmuştur. “Dedektif X” ismi ile, İstiklal Savaşı esnasında Nafia Vekili olan ve bu savaşta Yıldırım Orduları Levazım Reisi olan Merzifonlu Miralay Ömer Lütfi Bey’e dayanarak, bazı komutanların “Enver Paşa’nın idaresi orduyu ve vatanı her yerde felakete sürüklüyor! Bu vaziyetten kurtulmak için tek çare İngilizlerle anlaşmaktır! Başka hiçbir çıkar yol kalmamıştır” diyerek İngiliz Komutan General Allenby ile anlaştığını söylemektedir. İddia vahimdir hem de tarihin örtülmeye ve gizlenmeye çalışılan bir bölümünü açığa çıkarmaktadır. Ne olmuştur da 7. Ordu, sağında ve solunda bulunan 8. ve 4. Ordu’ya haber vermeden birdenbire Bisan istikametinde geri çekilmeye başlamıştı?

İngiliz Kuvvetleri 42 gün süren harekât ile 550 km. ilerleyerek Kilis’e kadar geldiler. Günde 1.25 km hızla ilerleyen İngiliz Ordusu daha bir yıl önce Kut-ül Amare’de tarihlerinin en büyük bozgununu yaşamış değil miydi?

Önlerinde bir engel olmamasına rağmen Kilis önlerinde durdular.  Bu sınıra ulaşır ulaşmaz Mondros Mütarekesi imzalanmış Filistin, Ürdün, Suriye, Lübnan Arabistan ve daha nice toprak parçası kaybedilmişti. Türklerin tarihinde bundan daha büyük bozgun yaşanmamıştır. Elbette bu bozgunun ardında “ihanet” olup olmadığı araştırılması zorunludur.

Resmi tarih belgelerinde Suriye’de yaşanan bozgundan hiç bahsedilmez. Sanki böyle bir olay hiç yaşanmamıştır. Buna mukabil Yahudiler ile Müslümanlar arasında yaşandığı ifade edilen son büyük savaş “Armageddon” tarih kitaplarında sık sık yer almaktadır. El- Megiddo veya Nablus Savaşları ki sonuçta çok büyük bir toprak parçası kaybedilmiştir. İncelenmeli başarısızlığa sebep olan komutanlar ile tarih önünde hesaplaşmak gereklidir.  Aksi takdirde şanlı bir millet, hiç de layık olmadıkları bir yenilgiyi sahiplenmek durumunda kalmaktadır. Bu durum ise asla kabul edilemez. Zira mağlubiyetler tedbirsiz komutanların başarı ise tüm milletindir, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ErzurumluErzurumlu1 ay önce
  Filistin de Sabetaycı ihanet olduğunu bizim andavallara anlatmak güçtür. Ezberletilen tarihi şakırlar. Malesef bu acı gerçekle yüzleşemedik.
 • Musa Musa1 ay önce
  Bu İngiliz (İngiltere Kanada Avustralya yeni Zelanda Hindistan Malezya Nepal Misir) ordulari icinde siyon katir birlikleri de olan bu hristiyan musluman yahudi karisik ordular Turklere saldirirken yerli Filistinli Suriyeli Arabistanli Urdunlu Araplar ne yapiyordu ? Onlarda Geri cephede bize saldiriyorlardi. Yanindaki 2 ordu bozuldugu icin Mustafa Kemal orduyu dagitmadan ve diger bozulan ordularida toparlayarak geri cekilmistir. Sami Halebi ingilizler degil Araplar alip ingilizlere uc dort gun sonra teslim etmisler Sam ve havalisinde tahliye edilmeye calisilan 250 bin sivil turku oldurmuslerdir. Geri cekilen Turk ordusu Araplarin damlardan yogun atesi yuzunden Halebten su alamamistir. Allahtan Peygamberden korkmuyorsan kuldan utan. Turklere inanmiyorsan Allenby ve Lawrencinizin hatiralarini oku. Arap kaynaklarini oku Turkleri nasil yendiklerini nasil katlettiklerini ballandirarak anlatiyorlar. Samin yarisi Turk du nerde bu insanlar ? Ayip ve gunah.
 • Mohaç yine çok acıttılar mıMohaç yine çok acıttılar mı1 ay önce
  Mohaç sanırım yazar çok incitiyor seni. Halbuki biraz yumuşak yapmasını söyledik. Galiba biraz hak ediyorsun. Yanlız çok bağırma lütfen
 • K72K721 ay önce
  Atam sen kalk biraz da ben yatam
 • 145314531 ay önce
  Bir BANDIRMA VAPURUmuz vardı,nerede bu vapur ? Kurtuluş savaşının simgesi,yıkık,dökük,harabe !!!! olan bu gemi nerelerde acaba.İlhami KÖSE kimdir,gemi bu isme neden satılır ve bu isim gemiyi neden söker.Kuruluş savaşının simgesi dediğimiz gemi neden sökülür acaba ! Her şey gizli saklı her şey.Daha önce de söyledim Türk milleti öğrenilmesi ve bilinmesi gerekenleri değil,ezberletilenleri tekrar eden millet haline getirilmiştir.
 • Ali karaAli kara1 ay önce
  Olmadi. Bu iftira tutmaz. Libyada gonulku gidip savasan mustafa kemale bu iftira tutmaz.Padisah ve ozamanin komuta kademesi madalya ve ödul verdi mustafa kemale.Samsuna niye yolladilar saniyosun ardindan
 • KEMALISTKEMALIST1 ay önce
  Halit isimli yorumcu,size sunu soylemek isterim:Bebegim sen hic uzulme,hersey dogal sureci icinde olacagina varir.
 • HalitHalit1 ay önce
  Bu fetoculer hala bikmadilar Mustafa Kemal Ataturk ve diger sanli Turk komutanlarina saldirmaktan. Hep ayni yontem. Secimden once milleti birbirine dusurup karmasa cikarmak ve dis guclerin ekmegine yag surmek. Bu yazar da kendine dusen gorevi boyle yalan ve iftiralarla yapiyor ayni diger fetoculer gibi.
 • KENANISTKENANIST2 ay önce
  Bu en agir yenilgide ihanet oldugunu anlamak icin Einstein olmaya gerek yok.Ihanet de tek katli bir ihanet degil,cok boyutlu matruska sistemi ile olusturulmus bir ihanet.En basta Ingilizlerin ve Almanlarin ortak derdi olan Kudus konusunda Osmanlilara karsi anlastiklarini anlamamak buyuk bir budalalik.Nereden anliyoruz?:Kudus dustugunde Almanyada devlet erkaninida katildigi davullu zurnali kutlamalardan.Ikincisi Ingililere ve ingiliz kulturune dogustan olumune hayran ama muslumanlara olumune tiksintiyle bakan M.Kemalin bu ihanet ittifakinda tarafsiz kaldigini varsaymak en hafif tabirle andavalliktir.Yenilen komutanlarin Ingilizlerle mutareke yaptiktan sonra giristikleri islere bakarsaniz evrenin en embesil adami dahi anlar neyin olup bittigini.Turkler gercekleri kabullenmeme ya da gercekleri kendi cikarlarina gore saptirma-egme -bukme konusunda oldukca kivraklar.Ama bu kivraklik maalesef onlarin total olarak yok edilmeleri ile son buldu.Allahdan 1917 de Rusyada devrimden dolayi Ermeniler zeminlerini kaybettiler yoksa Illimunati Avrupa da ve Balkanlarda soy kirima ugrattigi ve Anadoluya surgdugu kalan Turkleri de bu Ermenilere hallettirecekti ama kader imkan tanimadi ve devrim oldu Rusyada.Ama geri kalan Turkleri de emperyalist Illimunati Ataturkle beraber psikolojik olarak kulturel soykirimla yok etti.Boylece tarih de Turkluk ve Turkiye meselesi bir daha acilmamak uzere kapanmis oldu.
 • antipaganantipagan2 ay önce
  Alternatif tarih resmi tarih dogmalarının bütün sahteliklerini artık yüzüne delilleriyle vurmakta. İnsanlar da içine düşürüldükleri kültür yozlsşmasından haklı olarak memnun değil ve sebeplerini araştırdıkça arkasındaki sabetayist yapıyı daha net görebilmekte. Devlet bir büyük hamleyle tarihi hurafelerden arıttığında sahte kahramanların foyaları dökülecektir. Ama öncelikle sahte kahramanı koruma kanunları yürürlükten kaldırılması icap eder.
 • EmekliEmekli2 ay önce
  Sayın yazar 7 Ordu aniden çekilmemiştir tarihe ve padişah çekilen Enver paşa ya çekilen telgraflar kanıttır M.Kemal taaruz etmek yok oluştur hattı müdafa yapılmalıdır İngiliz ordusu hem kalabalık hem teçhizat bakımında güçlüler demiştir Enver paşa Alman genarellerin dediğini yapmıştır yenilen ve65 bin esirin içinde 7 ordudan kimse yoktur MKemal ne mehmetçiğini yok etmiş nede esir vermiştir savaşarak Toros dağlarının eteklerine kadar hattı müdafa uygulayarak ve o bölgedeki yerli halkıdasilahlandırarak İngilizleri yenmiştir bir ordunun taaruz edebilmesi için savunmadaki ordunun3 katı olması gerekki savunma hattına gelindiğinde sayı aşağı yukarı aynı olmalıki sonuç alınabilsin zaten Osmanlı topraklarının 3 milyon M2 M.Kemal doğmadan vede çocukluk çağında kaybedilmişti bu kaybediş son aşamaları Balkanlar’da ki ayaklanmalardır
 • vatanvatan2 ay önce
  Mohaç,7.Ordu da Atatürk'e teslim edilmişti,İdare ve komuta eden Alman 7. Orduyu çek mi dedi,kanıt ney delil ney ?
 • 145314532 ay önce
  İçerisinde Atatürk olduğu için haliyle unutulması gerekli,II. Balkan savaşında Bolayır hezimeti de hiç konuşulmaz orada da vardı çünkü,sonrasında da Sofya Ateşemiliterliğine atandı.Tür milletinin en önemli özelliklerinden biri,Öğrenilmesi ve bilinmesi gerekenler değil,sadece ezberletilenleri tekrar etmesi yeterlidir.
 • ATATURKCUATATURKCU2 ay önce
  SON 500 YILDA MALESEF TURKLER HARIC MUSLUMANLAR HRISTIYANLARA KARSI 1 TANE SAVAS KAZANAMADILAR.NE KADAR ACI.AFGANISTAN YEMEN SURIYE IRAK LIBYA EZILDI IC SAVAS KAOS KARGASA ICINDE YASAMAYA CALISIYOR HRISTIYAN DUNYASINA KACMAK ICIN EGE DENIZINDE OLUMUNE KACIYOR.VEHBI BEYDE BOYLE EZILMEDIGIMIZ AFGANISTAN GIBI OLMADIGIMIZ ICIN UZULUYOR MASAL ANLATIYOR.VEHBI SEN CATLASANDA KISKANSANDA ATATURK GIBILER UYUYAN BU COGRAFYAYI UYANDIRDI
 • yazmıyorumyazmıyorum2 ay önce
  selanik dönmeleri sebataycı uluscu generaller bu ülkeyimahvetmiştir üstadım kurtarıcı diyerek bu zalimleri putlaştıran şerrinden devrim yobazı mürteci batılara lanet olsun
 • MOHAÇMOHAÇ2 ay önce
  Fettullahçı Terör örgütü militanının kini sınır tanımıyor:))))İdaresi ve komutası tamamenAlmanlara teslim edilmiş Osmanlı ordusunun Arap çöllerinde İngiliz ve Araplara karşı uğradığı hezimeti , Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu , Türk Milletinin ( Fettullahçı Türk Milletine mensup değildir) ebedi başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk' e mal ediyor.Çakma Müslüman biraderleri bedevilerin , vahabilerin ve diğer bilimum araaaabbbların ( Araaaaaabbbbb diyeceksin arap değil ) sürekli Türk askerine pusular kurarak , arkadan kalleşçe vurduğundan hiç bahsetmiyor.Fettullahçı çete militanlığından TSK dan atılan laik Türkiye Cumhuriyeti' nin amansız düşmanı risaleci dayı , ne yapsamda , nereden zorlasam da , bir çamur bulsam diye çırpındıkça saçmalıyor. Büyük devlet adamı , Cumhuriyetimizin banisi Atatürk' e bir yazısında düpedüz deccal diyen Fettullahçı yobaz, meydanı boş bulmuş masum Akit okurlarını zehirlemeye devam ediyor.
 • GökmenGökmen2 ay önce
  Ellerine sağlık Vehbi abi inşaallah bir gün en kısa zamanda gerçek tarih yazılır.
 • AbdullahAbdullah2 ay önce
  Asıl unutturulan Filistinli Arapların Osmanlı askerlerini nasıl canice şehit ettiği. Altın yiyorlar diye Osmanlı askerlerinin ölülerini bile parçaladıklarını. Biz unutmadık bunları.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 ay önce
  Kalemine..sağlık..CESUR..YÜREK..General Allenby..ile..bir..gün..önce..görüştükten..sonra..M.kamal..Başkente..telgraf..çekerek..hemen...teslim..şartlarını..görüşelim..durum..kötü..demiş..tek..kurşun..atmadan..4.ve..8.,.orduyu..açıkta..bırakarak ..Başkenttekiki..Harbiye..nazırı..ve..diğer..yetkililere..danışmadan..çekilerek..İngilizlerin..ekmeğine..yağ..sürmüştür..TAM..İHANET..başkentteki ..komuta..karargahı..derhal..bu..ihanetin..cezasız..kalmaması..için..Sözkonusu..Paşa'nın..kurşuna..dizilmesi..gerekir..demişlerse..de..sonradan..olacak..İngiliz..işgali..mason...lobileri.ağır..basarak..önlenmiştir..Devam..cesur..yürek...kafalara..çivi..gibi..çakarak...DERS..KİTAPLARINA..GERÇEK..TARİHİ..YAZDIRALIM..

Günün Özeti