Türkiye'nin Liderliğinin Pekişmesi

14 Eylül 2018 Cuma

ABD, Trump önderliğinde büyük bir yıkıma gidiyor. Bütün komşuları ile kavgalı olduğu gibi bugüne kadar kendisine hep destek olmuş ülke olan Türkiye’ye karşı ekonomik savaş açmış durumda. Eğer Türkiye bu savaştan hafif yaralı bile çıksa sonuçta İslam ülkeleri içinde liderliğini pekiştirecektir.

Dünya beşten büyüktür diyerek bütün mazlum ülkelerin de sesi olan Erdoğan’ın önünde büyük bir fırsat var. Nasıl ki ABD’nin Feto aracılığı ile yaptırdığı 15 Temmuz 2016 darbesinden daha güçlü olarak çıktı. Şimdi Türkiye “dolar krizini” atlatırsa ABD’nin çöküşü hızlanacaktır.

Darbeci yetiştiren Harp akademilerinin kapatılması, harp okullarının tek merkeze bağlanması ve son olarak da Genelkurmay Başkanlığının Milli Savunma Bakanlığına bağlanması silahlı kuvvetlerin ABD aracılığı ile tekrar bir darbe yapma olasılığını neredeyse sıfıra indirmiştir. Bununla birlikte her 8-10 yılda bir yapılan askeri darbelerin nedenlerini araştırarak bir daha böylesine acı tecrübeleri yaşamamak adına bir değerlendirme yapma zorunluluğu vardır.

Bu değerlendirme için 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişimine yönelik değerlendirmelerde bulunan Emekli Büyükelçi Aydın Nurhan’ın sözlerine kulak vermek gerekiyor. Darbelerin kökeninin “Kemalist eğitim sisteminde” yattığını söyleyen Nurhan, mantığa değil, tapınmaya dayanan bir stratejinin bu noktaya gelmemize sebep olduğunu söylüyor.

FETÖ'nün TSK'da kırk yıldır yuvalanmasının küresel arka planı ile millete silah sıkma cinnetini kimse kolay kolay anlayamamaktadır. Darbeden 5 buçuk ay önce yazmış olduğum “Kamikaze Fetullahçı Darbe” başlıklı yazımda bu durumu kısmen izah etmeye çalışmıştım. Çünkü namaz, oruç gibi dinimizin en önemli ibadetlerini tağyir eden Feto’nun böyle bir işe kalkışması bana göre sürpriz değildi. Bunun gibi en az 10 makale yazıphatta yaşanmış örnekleri vererek o günün politikacılarını ikaz etmiştim. Ne yazık ki yeterli önlem alınamadığı için 250 şehit ve iki binden fazla yaralı vermek durumunda kaldık.

Emekli büyükelçi de bu durumu görmüş ve 15 Temmuz darbesinin dış kaynaklı mistik Kemalist müfredatla çok alakalı olduğunu tespit etmiştir. 15 Temmuz darbesini şöyle anlatıyor:

“15 Temmuz'da tarih değişti.Köylü toplumu eziktir. Öğrenilmiş çaresizlik içindedir. O nedenle darbecilere karşı koyamazdı. Menderes asıldığında eli böğründe bakakaldı. Darbecilerin 1960larda kaldığı, nüfusun %80'inin şehirli olduğunu idrak edemedikleri anlaşılıyor. Şehir insanı özgürleşmiş insandır. Gördüğünüz gibi tankın üstüne de çıkar, önüne de yatar. Bundan sonra kansız darbe olamaz. Ancak yabancı ajanı çılgın ve gözü dönmüşler darbeye kalkışır, on binlerin kanı akar.

Darbenin bölgesel yansıması; Türkiye'nin İslam âleminde hatta mazlum ülkelerde liderliğinin pekişmesi şeklinde olacaktır. Küresel yansıması ise; yükselme çağındaki Cumhuriyetin artık küresel güç olarak ortaya çıkması sonucunu verecektir.

15 Temmuz çılgınlığı beklemiyordum. Akla ziyan, mantıksız, desperado işi. Kurmay unvanını çok ucuzlatmış bu generaller. Ötesi, bunları destekleyen devletler de çıldırmış. Batılı siyasetçilerin ve medyanın "Erdoğan Nefreti" klinik psikolojik manyaklığa vardı desek yeridir. Batılı devletler anlaşılan stratejilerini akıl değil, nefret üzerine bina ediyorlar artık. (…)

Bakın. Eğri oturup doğru konuşalım. Olayın kökeninde Kemalist eğitim sistemi yatıyor. Kemalist eğitim; ezberci, tapınıcı, düşünemez, bilim dışı mankafa nesiller yetiştirmek üzere kurgulanmış dış kaynaklı mistik bir eğitim stratejisi. Atatürk'ü Atatürk'e karşı kullanan, mantığa değil, tapınmaya dayanan bir strateji. Bu müfredat derhal terkedilmelidir. Zira Atatürk'e tapmaktan bıkanlar, yeni mehdiler buluyor. Köy kökenli Kemalist çocuk ondan bıkıyor, Gülenist oluyor. Bu psikolojik dönüşüm çok kolay bir süreç.

Sanıyorum yeni bir Vaka-i Hayriye ile karşı karşıyayız. Düşünebiliyor musunuz Generallerin yarısı dışarıdan emir alıyor. Korkunç, düşünmesi bile imkânsız durum. Nasıl bir eğitim sistemi ki bu kadar çok hain çıkarabiliyor. Cesur davranılmalı, kanser köküne kadar kazınmalıdır. Sadece o değil. Gözaltına alınanlar kıvırtıyor, yalan söylüyor, arkadaşlarını satıyorlar. Benim babam Fevzi Çakmak'ın subayı idi. Kore'de Çin işkencesine dayanan, imanlı, taş gibi askerlerin dönemindendi. Subayımız nasıl bu hale geldi?Askeri öğrencilerimiz bundan sonra "romantik" Kuleli'de değil, dağbaşında, zor koşullarda eğitilmelidir.

NATO konusuna Rus jetinin düşürülmesiyle girelim. O olayda hemen "Türkiye bizi tehlikeye sokuyor. Tekrarlarsa NATO'dan ihraç edelim." havasına girenler oldu. Yani dostu düşmanı tanıyacağımız ciddi bir sınav oldu. Foreign Policy dergisi ise Fransa'daki papazın öldürülmesi bahanesiyle "Haçlı Seferleri" kelimesini kullanmaya başladı. Batı medyası, politikacısı ve istihbaratçısı "Erdoğan Nefreti" ile gözünü karartmış görünüyor. Nasıl Batı'da Yahudi düşmanları korkudan "İsrail Devletini kritik ediyoruz, vallahi Yahudi düşmanı değiliz." diyorlar, Türk düşmanları da "Vallahi Türk'e aşığız ama Erdoğan’dan nefret ediyoruz." diyorlar. Yazık ki içimizdeki Erdoğan düşmanları bunu görmüyorlar. Erdoğan düşmanlığı, maskelenmiş Türk Düşmanlığıdır, bunu görmemiz şart. NATO ilişkilerimiz bu psikoloji içinde değerlendirilmelidir.

Batı çöküş içinde, duygular mantığın önüne geçmiş durumda. Kendilerine başlangıçta çok iyi niyetle yaklaşan Rusların onurunu kırdılar, ittiler. Şimdi bizim onurumuzla oynuyor, kendilerinden itiyorlar. Çin ile de ilişkileri geriyorlar. Batı'da artık strateji yok, çöküş çağının kompleks ve duygu dolu hataları var. O nedenle NATO'nun geleceğini parlak görmüyorum.

Çöküş çağındaki Batı gidişi tersine çevirebilir mi, artık kolay değil. Biz samimi olarak istemesek de yollar ayrılıyor. Dahasını söyleyeyim, Avrupa'da ikinci Holokost'un, Müslüman holokostunun ayak seslerini duyuyorum.

ABD'nin, NATO'nun haberi olmadan FETÖ’nün bu darbeyi yapması imkânsızdır. Gana'da Büyükelçi iken Togo ve Benin'e de akredite idim. Togo'ya gittiğimde Gülen okulunu da ziyaret ettim. Onlara ben de çok destek oldum. Okulu dolaşırken müdür bir odada şık bir Amerikalı hanımla tanıştırdı. Çıkınca kimdi bu dedim, "Beyefendi ben de bilmiyorum, bunlar arasıra gelir, çalışır giderler." dedi. O zaman pek anlam verememiştim. Şimdi anlıyorum”.

Türkiye-Rusya ve hatta Avrupa ülkeleriyle kurulacak bir "küresel aksı" mümkün gördüğünü söyleyen Nurhan: “Güzel bir sözümüz vardır. İyi dostluklar kavgalardan doğarmış. En çok kavga ettiğimiz millet Ruslar. Şu anda en çok ortak evliliğimiz de onlarla sanırım. Biz Ortodoksları yönettik, onlar Orta Asya'yı. O kadar ortak noktamız var ki.

Avrupa zor bir konu. Türk ve Müslüman nefreti paranoyaya dönüşmekte. Tekrar söylüyorum, istemesek de yol ayrımına doğru gidiş var. Ve Batı giderek dostlarını itip yalnızlaşıyor”. Vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer6 ay önce
  Yazınızın ..altına..her..aklı..başında..insan..gibi..imzamı..atarım..95..yıllık..eğitim..Müfredatı..Sersemleşmik..mankurt..beyinler..yetiştirdi..Kemalizm..safsatasını..öyle..bir..enjekte..ettilerki..körpe..dimağlara..Temizle..temizleyebilirsen..
 • ARAŞTIRMACIARAŞTIRMACI6 ay önce
  Farkında mısınız 28 ŞUBAT DAVASI tiyatrosu bitti.Aktörlerin hepsinin itibarı yerin ve hatta arttı bile.Ergenekoncu ulusalcılar komuta kademesinde faaliyetteler.
 • bestesi yok destekçisibestesi yok destekçisi6 ay önce
  Feto orada Budistleri göksel bir din diye kakalarken, abdullah da orada konu mankeni olarak aymaz bir şekilde oturuyor. Ben bu adamı atatürkün din işlerinde maşa olarak kullandığı sadettin kaynağına benzetiyorum.
 • Burhan Burhan6 ay önce
  Maalesef okullarda Kemalist eğitim sistemi aynen devam ediyor, değişen bir şey yok, yeni milli eğitim bakanı da aynı kafada!
 • aynı mallaraynı mallar6 ay önce
  Budistleri göğe çıkaran konuşmasında, ateistleri de mahrum etmedi. Bu sapık edip yüksel' le aynı kaynaktan besleniyor.
 • Haçlı ile sınırlı değil !Haçlı ile sınırlı değil !6 ay önce
  Bir de: 'Budistler de semavi dinlere dahil edilebilir yağnii, o da bir din; ahlak dini..' dediği bir konuşması var sapığın.
 • HukukçuHukukçu6 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • Haçlılar iyidirHaçlılar iyidir6 ay önce
  "Haçlılar sizin karınıza, kızınıza ilişmezler. İlişmemişlerdir." Yani "ülkenin anahtarlarını gönül rahatlığıyla haçlılara yani hristiyan dünyasına teslim edin" .Alçak elebaşı, Haçlı seferlerinde Kabe ye ve Mescid i Aksa yagayrimüslim eli değmesin diye hayatını feda eden milyonlarca şehidimin ruhunu tazip etti.
 • ESTERGONLU SEYDA NURESTERGONLU SEYDA NUR6 ay önce
  SADAKTE!SN.VEHBİ BEY ELINIZE VE YUREĞİNIZE SAĞLIK. / Cumanız mübarek olsun! *Kadir-i Zülcelâl olan Rabbimiz bu topraklara ,altın olarak karşılığı olmadan kalb olarak basılan dolarları ile, operasyon çeken siyon-mason-kalpazan dolar imparatorluğu ABD ve Onundış-iç bütün isbirlikçilerinin meş'um-iblis planlarını başlarına geçiriversin.*Namazların arkasındankalbihüşyar,ehl-i basiret; feraset ve hamiyet sahibleribu meyandaduayadevam ediyor*
 • deneysel darbe theory' sideneysel darbe theory' si6 ay önce
  atatürkün gençliğe hitabesi gereği, 1960' dan bu yana askere yaptırılan darbeler serisi, askerin artık bu yükü taşıyamaz hale gelmesi sonucu son darp, ilk sivil kahpe olan Feto' ya yaptırıldı. Son ve en büyük atatürkçü Feto da apıştı ve konkordatosunu ilan etti. Bu durumda mallarına da el kondu.
 • Demokraasimiz SerpilirkenDemokraasimiz Serpilirken6 ay önce
  Türk yasalarına göre her parti atatürkçü kemalist olmak zorundadır, aksi halde sabih gelir kapatır. Erbakan' ın MSP' si Kemalist idi. Apo' nu HDP' si de öyle; öyle ya.. Bu paradoksik sendromu bence yalnızca Stivin Hovkin izah edebilirdi, başka o çapta bi adam yok; o da öldü geçen mendebur..

Günün Özeti