• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Vehbi Kara
Vehbi Kara
TÜM YAZILARI
06 Ağustos 2018

Kemal Niçin Kamâl Oldu?

Bu yazı samimi Atatürkçülere hitaben yazılmış olup asla hakaret etme amacı taşımamaktadır. Zira her yazdığım yazıya “hakaret” başlığını takıp linç etmeye bahane arayan çok sayıda insan var.

12 Eylül’ün darbeci generali Kenan Evren’in yaptırdığı anayasada 4. Maddeyi yani “değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez” maddesini eleştirdiğim için “Atatürk’e hakaret etti” denildiği gibi “Kadınlar yuvalarına dönmeli” bir yazım için de “Kadınlara hakaret ediyor” diye internette ve gazetelerde hücumlara maruz kalıyorum.
5816 Sayılı kanuna dayanarak Atatürk’e eleştiriyi dahi suç kabul eden insanlar var. Özellikle internet sitelerinde galiz küfürlerle bu eleştirileri yapanlara hakaret ediliyor. Hatta Mustafa Armağan, bir gazetede çıkan mektubu yayınladığı için ağır bir hapis cezası almıştır.

Hâlbuki 5816 sayılı kanun eleştiriyi değil; hakareti suç saymaktadır. Hakaret ise zaten ilgili kanun maddesine göre suçtur. Değil Atatürk’e, herhangi bir vatandaşa da hakaret etseniz cezayı yersiniz. Dolayısı ile 5816 sayılı kanuna gerek yoktur. Lakin egemen güç, yargıyı daima elinde tuttuğu için eleştiriyi dahi suç kapsamına sokmakta, özellikle Atatürk’ü bir tabu haline getirerek insanüstü bir varlık haline sokmaktadır. Bu kanunu destekleyenler bir parça düşünmeli ve “devleti yönetenler kim olursa olsun eleştirilmeli” düsturunu vicdanlarına sormalıdırlar.

Şimdi bu yazının başlığına bakıp “Atatürk’e hakaret etti” diyecek insanlaradır, bu yazdıklarım. Çünkü samimi olarak söylüyorum bu yazıdan maksadım hiç kimseye hakaret değildir. Cumhuriyetimizin ilk Cumhurbaşkanı olan Atatürk ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum. Maksadım bu konuda uzman olan tarihçi ve sosyologlardan soruma ciddi bir cevap vermeleridir.

Bu konuda herkesten çok araştırma yapan birisiyim. Birçok kitabı karıştırmış, doğru cevabı bulmak için çaba sarf etmiş durumdayım. Elbette bu konuda bilemediğim hususlar olacaktır. Fakat bunları konuşmamak, halının altına süpürmek kimseye fayda getirmez.

“Buluttan nem kaptı” dercesine o kadar dikkatle hakaret sözlerinden uzak durmaya çalıştığım halde aksiyle karşımıza çıkıyorlar. Sonra işin yoksa “ana adı baba adı"ndan başlayıp, adliyelerde sürün dur. Bu haksızlığı yapanlar düşünsün…

Hakkımda linç kampanyası yapanlar yazmadığım kelimeleri kullanmış gibi iftira atmaktan da durmuyorlar. Kadınların şefkat yönü ile üstün varlıklar olduğunu “cennet anaların ayağı altındadır” hadisi ile anneliğin önemini ve değerini vurguladığım halde “kadınlara hakaret etti” yaftası ile karşı karşıya kalmış bulunuyorum.

Bundan daha kötüsü ise bu masabaşı haberler yapılırken ilave olarak iftiralara da maruz kalıyorum. FETÖ mensubu olduğum her haberde başlık olarak verilerek linç kampanyasına böylece başlıyorlar.

Bu konuyu sonraki yazımda paylaşarak şahsıma karşı yapılan iftiraları cevaplayacağım. Fakat öncelikle yazının başlığında sormuş olduğum soruların cevaplarını aradığımı belirtmek istiyorum.

Öncelikle Arslan Tekin Bey’in makalesinde belirttiği gibi “Mustafa Kemal Atatürk'ün bir ara, uydurukçaya merak sardığı sırada kullandığı "Kamâl" ismi” sözlerini yeterli bulmadığımı belirtmek isterim. Atatürk “merak sardığı” için ismini değiştirmez. Elbette bunun ciddi bir cevabı olmalıdır.

Anadolu Ajansı'nın 4 Şubat 1935 tarihli haberinde geçtiği gibi bir cevap dahi yeterli ve doğru değildir. Şöyle yazmış: "İstihbaratımıza nazaran, Atatürk'ün taşıdığı kamal adı Arapça bir kelime olmadığı gibi Arapça Kemal kelimesinin delâlet ettiği manada da değildir. Atatürk'ün muhafaza edilen öz adı, Türkçe 'ordu ve kale' manasında olan 'kamal'dir. -a- üstündeki tahfif işareti -l- i yumuşattığı için, telaffuz hemen hemen Arapça 'kemal' telaffuzuna yaklaşır."

Eski dilde ve Çağatayca da kale ve ordu anlamına gelen başka kelimeler bulunsa da böyle bir kelime yoktur. “Kam” veya bunun tamlaması kamal, şaman rahiplerine verilen isimdir. Bunu bir çok şiirde görmek mümkündür. Kamâl ismini eski Türkçe ile irtibatlandırma veya “büyük sesli uyumu” ile ifade etmek yanlış bilgi vermektir.
Kamal kelimesi ile ilgili olarak yaptığım araştırmalarda bu ismin bir çok anlama geldiğini öğrendim. Onlarca dilde karşılığı var. Fakat bunun anlamlı bir cevabı olması gerekir. İnsan adını verdiği bir ismin manasını elbette bilir. Bunu yakın çevresi ile yaptığı konuşmalardan anlayabiliriz.

Atatürk’ün her attığı adımı saniyesi saniyesine takip eden her kurduğu cümleye manalar veren gerçek Atatürkçülerin bu konuya bir açıklık getirmesini ve ciddi bir cevap vermesini dört gözle bekliyorum, vesselam…

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23