Kemal Niçin Kamâl Oldu?

06 Ağustos 2018 Pazartesi

Bu yazı samimi Atatürkçülere hitaben yazılmış olup asla hakaret etme amacı taşımamaktadır. Zira her yazdığım yazıya “hakaret” başlığını takıp linç etmeye bahane arayan çok sayıda insan var.

12 Eylül’ün darbeci generali Kenan Evren’in yaptırdığı anayasada 4. Maddeyi yani “değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez” maddesini eleştirdiğim için “Atatürk’e hakaret etti” denildiği gibi “Kadınlar yuvalarına dönmeli” bir yazım için de “Kadınlara hakaret ediyor” diye internette ve gazetelerde hücumlara maruz kalıyorum.
5816 Sayılı kanuna dayanarak Atatürk’e eleştiriyi dahi suç kabul eden insanlar var. Özellikle internet sitelerinde galiz küfürlerle bu eleştirileri yapanlara hakaret ediliyor. Hatta Mustafa Armağan, bir gazetede çıkan mektubu yayınladığı için ağır bir hapis cezası almıştır.

Hâlbuki 5816 sayılı kanun eleştiriyi değil; hakareti suç saymaktadır. Hakaret ise zaten ilgili kanun maddesine göre suçtur. Değil Atatürk’e, herhangi bir vatandaşa da hakaret etseniz cezayı yersiniz. Dolayısı ile 5816 sayılı kanuna gerek yoktur. Lakin egemen güç, yargıyı daima elinde tuttuğu için eleştiriyi dahi suç kapsamına sokmakta, özellikle Atatürk’ü bir tabu haline getirerek insanüstü bir varlık haline sokmaktadır. Bu kanunu destekleyenler bir parça düşünmeli ve “devleti yönetenler kim olursa olsun eleştirilmeli” düsturunu vicdanlarına sormalıdırlar.

Şimdi bu yazının başlığına bakıp “Atatürk’e hakaret etti” diyecek insanlaradır, bu yazdıklarım. Çünkü samimi olarak söylüyorum bu yazıdan maksadım hiç kimseye hakaret değildir. Cumhuriyetimizin ilk Cumhurbaşkanı olan Atatürk ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum. Maksadım bu konuda uzman olan tarihçi ve sosyologlardan soruma ciddi bir cevap vermeleridir.

Bu konuda herkesten çok araştırma yapan birisiyim. Birçok kitabı karıştırmış, doğru cevabı bulmak için çaba sarf etmiş durumdayım. Elbette bu konuda bilemediğim hususlar olacaktır. Fakat bunları konuşmamak, halının altına süpürmek kimseye fayda getirmez.

“Buluttan nem kaptı” dercesine o kadar dikkatle hakaret sözlerinden uzak durmaya çalıştığım halde aksiyle karşımıza çıkıyorlar. Sonra işin yoksa “ana adı baba adı"ndan başlayıp, adliyelerde sürün dur. Bu haksızlığı yapanlar düşünsün…

Hakkımda linç kampanyası yapanlar yazmadığım kelimeleri kullanmış gibi iftira atmaktan da durmuyorlar. Kadınların şefkat yönü ile üstün varlıklar olduğunu “cennet anaların ayağı altındadır” hadisi ile anneliğin önemini ve değerini vurguladığım halde “kadınlara hakaret etti” yaftası ile karşı karşıya kalmış bulunuyorum.

Bundan daha kötüsü ise bu masabaşı haberler yapılırken ilave olarak iftiralara da maruz kalıyorum. FETÖ mensubu olduğum her haberde başlık olarak verilerek linç kampanyasına böylece başlıyorlar.

Bu konuyu sonraki yazımda paylaşarak şahsıma karşı yapılan iftiraları cevaplayacağım. Fakat öncelikle yazının başlığında sormuş olduğum soruların cevaplarını aradığımı belirtmek istiyorum.

Öncelikle Arslan Tekin Bey’in makalesinde belirttiği gibi “Mustafa Kemal Atatürk'ün bir ara, uydurukçaya merak sardığı sırada kullandığı "Kamâl" ismi” sözlerini yeterli bulmadığımı belirtmek isterim. Atatürk “merak sardığı” için ismini değiştirmez. Elbette bunun ciddi bir cevabı olmalıdır.

Anadolu Ajansı'nın 4 Şubat 1935 tarihli haberinde geçtiği gibi bir cevap dahi yeterli ve doğru değildir. Şöyle yazmış: "İstihbaratımıza nazaran, Atatürk'ün taşıdığı kamal adı Arapça bir kelime olmadığı gibi Arapça Kemal kelimesinin delâlet ettiği manada da değildir. Atatürk'ün muhafaza edilen öz adı, Türkçe 'ordu ve kale' manasında olan 'kamal'dir. -a- üstündeki tahfif işareti -l- i yumuşattığı için, telaffuz hemen hemen Arapça 'kemal' telaffuzuna yaklaşır."

Eski dilde ve Çağatayca da kale ve ordu anlamına gelen başka kelimeler bulunsa da böyle bir kelime yoktur. “Kam” veya bunun tamlaması kamal, şaman rahiplerine verilen isimdir. Bunu bir çok şiirde görmek mümkündür. Kamâl ismini eski Türkçe ile irtibatlandırma veya “büyük sesli uyumu” ile ifade etmek yanlış bilgi vermektir.
Kamal kelimesi ile ilgili olarak yaptığım araştırmalarda bu ismin bir çok anlama geldiğini öğrendim. Onlarca dilde karşılığı var. Fakat bunun anlamlı bir cevabı olması gerekir. İnsan adını verdiği bir ismin manasını elbette bilir. Bunu yakın çevresi ile yaptığı konuşmalardan anlayabiliriz.

Atatürk’ün her attığı adımı saniyesi saniyesine takip eden her kurduğu cümleye manalar veren gerçek Atatürkçülerin bu konuya bir açıklık getirmesini ve ciddi bir cevap vermesini dört gözle bekliyorum, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MOHAÇ MOHAÇ 8 ay önce
  Adile nin yazdığı sallama değil gerçekler.Yakın tarihin gerçekleri.Yani sizin çakma tarihinizin halüsinasyonları değil.Ama sen ve senin kafadakiler çakma derin tarihinizde Atatürk'ü düşman , onun tepelediği düşmanı ise dost görür ve Keşke Yunan Galip gelseydi dersiniz.Durumunuz içler acısı.Cahilliğinlz aklınızı aldığı gibi vicdan da bırakmamış.E tabi hal böyle olunca Abdülhamit dizilerinde padişaha İngiliz elçi tokatlattırır , Kurtlar vadisi Irak filminde Amerikan askerlerinin kafasına çuval geçirirsiniz. Ama filimde tabi:)))İngillz Muhip'leri cemiyetini kurar , Kuvayı Milliye ye vatan haini der , Ama Atatürk'e ingillz ajanı dersiniz:)))Anadolu'da yaptığı mezalimin akıttığı kan daha kurumamışken Mustafa Kemal 'in tepelediği Yunana keşke Yunan Galip gelseydi diyecek kadar alçalan bu kafa bu gazetede O büyük öndere deccal demiştir.Cahilliğinlze doymayın.Gerçeklerden fersah fersah uzak, dostu düşman , düşmanı dost , vatan hainini baş tacı yapan derin tarihinizde bize iyi eğlenceler size ise iyi debelenmeler:)))
 • Durukan gur AtatürkniyeDurukan gur Atatürkniye8 ay önce
  ATATÜRK niyedeğerlidir biliyormusun ... dolaŕı 5 yapan vatanı bölmek isteyen emparyalisğüçllere diz çöktürdüyü için İzmire girerken yiyecek bulamayıs atın terkisinden çıkan buýdağı yiye askeriynen savaş kazanan yunan İtalyan fransızı ingilizi geldikleri gibi giderlerdemesiyle biz İstanbulu çoktan alırız osarı paşası olmasaydıcorçil bırakın oALLAHİN RAHMANA KAVUŞMUŞ SEVABIYLA GÜNAHIYLA BİZKENDİMİZİDÜŞÜNELİM ÇÜÑĶÜALLAHA CAN VERMEK ZORDUR
 • BurhanBurhan8 ay önce
  Adile Baykan az yazmışsın,biraz daha salla şişir bakalım!
 • BurhanBurhan8 ay önce
  Arap Kadri bu ülkede yaşamadığın belli oluyor...
 • NecmettinNecmettin8 ay önce
  Hey Arab Kadri..ayak yapma gari..Sen o ayakları geç.
 • NecmettinNecmettin8 ay önce
  Hey Arab Kadri..ayak yapma garı..Sen o ayakları geç.
 • Arap kadriArap kadri8 ay önce
  BEN ARAP ASILLIYIM ULKEMIZDEN YILLAR ONCE GOC ETTIK ANADOLUYA.IYIKI TURKIYEYE GELMISIZ.KESKE ARAP ULKELERINDEDE M.KEMAL GIBI BIR KAHRAMAN OLSAYDI.ONUN KIYMETINI BILELIM.CUNKU BIZIM ORALARDA HERKES BIRBIRINI KESIYOR " SEN AZ MUSLUMANSIN BEN COK MUSLUMANIM "DIYE. SIZE DIN OZGURLIGU VEREN BU LIDERIN KIYMETINI BILELIM
 • Adile baykanAdile baykan8 ay önce
  Ataturk bu ulkenin kurucusudur.kapitulasyonlari kaldirmistir.butun madenleri yabancilardan alip millilestirimistir demiryollarini alman ingilizfirmalarindan alip tcdd yapmistir 34 sehrimizi demiryoluna kavusturdu yazi dilimizi turkce yapti ulkenin adini turkiye koydu demircelik fab seker fabrikalari tekel fabrikalari cimento fabrikalari sumerbank fabrikalarini limanlar tersaneleri acmistir.okul olmayan koy ve kasabalara okullar acip fakir ac anadolu halkini bilinclendirip bolgenin en guclu ordusunu kurdu.insan bu yapilanlar icin saygi duyar minnette bulunur.ismi kenal olmus kamal olmus hic onemli degil.
 • Mehmet ali IbrahimogluMehmet ali Ibrahimoglu8 ay önce
  Bu kamal nasil türlerin atasi oluyor? bu adamin bir cocugu bile yok..bu dama velen bu A,,Türk ismini cocuguna koyan bir aadam varmi bu menlekette ? bu da kanunla yasak herhalde bilemiyorum. Bu adamla benim bir derdim yok hakaret etmeyede hakkim yok benim dinim buna müsade etmez zaten (6 :108) Benim derdim bu zihniyette, Müsriklik ölmedi ölmeyecekte.. Ama müslümani mezer tapiciligi ile kinayan Güya aydinlarin hali dünkü müsriklerin inanclarindan bir farki varmi? sahi bu mezarin ölcümü nekadar kac dönüm acaba bilen varmi?
 • AtaturkcuAtaturkcu8 ay önce
  HASTA BITIK YIKIK BIR ULKEYI BIR AILENIN( SALTANATIN ) ELINDEN ALIP TURK MILLETINE VEREN ATATURKTEN ALLAH( C.C) RAZI OLSUN.
 • ESTERGONLUESTERGONLU8 ay önce
  VEHBİBEY ,ÇOK GÜZEL VE ISABETLİ TESBITLER YAPMIŞSINIZTEBRİK VE TEŞEKKÜR EDİYORUZELINIZE, YÜREĞİNİZE SAĞLIK.
 • MarkoMarko8 ay önce
  Ulkemizin kurucusu kuvayi milliye ruhunun onderi bagimsizligimuzin simgesi yerli milli ulkemizin imarini saglayan m.kemal ataturke binlerce kere tesekkurlwr ruhu sad olsun mekani cennet olsun
 • BurhanBurhan8 ay önce
  Bu ülkenin gerçek tarihi henüz yazılmadı belki yüz yıl sonra kahraman bildiklerimizin hain, hainlerin kahraman olduğu ortaya çıkacak!
 • nurinuri8 ay önce
  Üstadım,sizdevar olan üstün analiz ve aktarım yeteneği ve bilgibirikimi ! kemalistlerin ne dediklerinin bakmadan?! biz yazılarınızı sabırsızlıkla bekleyen. sizden bir şeyler öğrenme güdüsü ile yazılarınız takip edenlerin istifadesi daha önemli bence.
 • OzlemOzlem8 ay önce
  ...r. Yani anlamak istemeseniz de kadin erkek esittir. Atam nur icinde yat.
 • Celil YAĞMUROĞLUCelil YAĞMUROĞLU8 ay önce
  Vehbi Bey çok güzel bir konuya deyindi. Hocam bu Kemalistlere ne söylesin ne anlatsan veyazsan boş anlamazlar, çoğunda anlayacak kapasite geğil zaten ,yahu ben anlamadım dünyanın hiçbir yerinde yok bir lidere Özel kanun çıkarsınlar bu 5816 sayılı Kanun ne demek, Üst Aklın Türk Milletine dayatıldığı bir kanun, Eğer bu kanunu kaldırırsan gerçekler ortaya çıkar ..Ben bir Kerkük Türkü olarak Irak, ta Orta ve Lisede tarih kitaplarında okuduk işte Musul ve Kerkük bölyle alındı Türkiyeden. Bizde ister istemez İnfiala girerdik Kusura bakmayın bizim Eğitim Sizinkinde kat kat üstündü O zaman Tarih çok iyi biliyoruz iyi okuttular bizleri O nun için,Sizin Atatürke ve İnönüye Küfürler yağdırırdık ve hala ikisnide sevmem ve tiksiniyorum. Halifemizi indirdiniz. Ezanımızı susturdunuz. Dilimizi bizden kopardınız. Bir gecede Arşivler sıfır. Türkiyede dedelerinizin Mezar taşını okuyan varmı söylesin, camileri ahıra çevirdiniz ve yıktınız 600 senelik bir medeniyyet yok ettiniz sayacak çok şey var.Musul ve Kerkükü resme sattılar 25 kuruş için, İngiliz dedi alın MUSULU hayır dediniz beyler İşte Ebedi şefleriniz bu..Kemalistler Üst Aklın uşakları ne deseler yaparlar.Ama çok az kaldı illaki ümmet birleşecek.Bu bir ALLAHIN emridir çünkü biz Türkler Allahın yere indirdiği Askerleriyiz sabır ediyoru sabır Türkün bir özelliğidir.Allah Türkü korusun yarabbi…Vehbi Bey Allah sizlerden razı olsun iyi ki varsınız,Yeni AKİT Gazetesine teşekkürler dünyaya açılan penceremiz..iyi ki sizlerde varsınız..durmak yok yola devam..
 • AlperenAlperen8 ay önce
  Sayın vehbi bey bu ülkenin kurucusuna asla hakaret etmeyin, ettirmeyin.
 • misafirmisafir8 ay önce
  Kara toker; Atatürk Selanikli, Azeri, Pakistanlı değil, hele doğulu hiç değil. Doğuyu da hiç sevmezmiş, niye Kamal (hüviyet cüzdanında yazıyor) ismini kullansın, başka bir sebep olmalı.
 • BurhanBurhan8 ay önce
  Hocam bu Atatürkçülere ne anlatsan yazsan boş anlamazlar, çoğunda anlayacak kapasite de yok, 5816 sayılı Kanun kaldırılmadan da gerçekler ortaya çıkmaz!
 • MardinliMardinli8 ay önce
  Ahmet bey yorumunu vehbi beye hakaret ediyorsun.Esasında kamal kelimesine sen araştırman lazimken hocaya çatıyorsun.Arapça bir söz vardır hubbuke lisey yasummu ve yami.Yani bir şeyi sevdiginiolunca onun hakkında kör ve duymaz olur.Halbuki islamda aşırılık yoktur ifrat ve tefrita karşıdır.Ama maalesef çok insanlar vardır insanları putlastiriyoriyorlar.Hata burdadır putlaşmak islamda yoktur islam dini Allahın dinidir kimsenin tekelinde değil
 • HasanHasan8 ay önce
  Ilk yorum damlamış, yine okuduğunu anlamayan bir tip! Hocamız sana "Kemal" i sormuyor, git ufkunu sen aç, oku, öğren biraz. Sana "Kamâl" i soruyor. Anladın ?!
 • Kara tokerKara toker8 ay önce
  Facebook a girip MUSTAFA KAMAL yazip arama yapin. Karsiniza binlerce azeri 've pakistanli cikacaktir. Dogu turklerinde KAMAL diye yazilir. ...
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer8 ay önce
  Cesur Yürek. Durmak..yok..devam..hipnozdaki..beyinlere..çivi..gibi..gerçekleri..çakalım..ayrıca..kaç..tanesini.. uyandırabilirsek..başarıdır..Gündemde..tutmaya..devam..
 • Kellim kellim lâ yenfa'Kellim kellim lâ yenfa'8 ay önce
  Abi sen ne kadar 'hakaret etmiyorum' dersen de; adam ona tapıyo ki! Onun tapınsallarını yerine getirmedikten sonra o sana 'hakaret ediyo' demeye devam edecek, boşa nefes tüketme; hiç anıt kabire gittin mi meselâ; yok; e-eee? sonuçta ben de ... ediyorum ondan!
 • ademadem8 ay önce
  vehbi kara, "Kadınlar Yuvalarına Dönmeli" adlı kalemşör yazınızda kadınlara gerççekten hakaret var. Nerede mi buyurun yazınızdan alıntı "Bir kadının rahat ve mutluluğu yuvasındadır. Zira kadına gösterilen saygının en önemli sebebi yaratılıştan gelen güzellikleridir. Günahtan kaçınmak; kadının en cazip ve erkeğe güzel gelen tarafıdır. İffetsiz bir kadın ne kadar güzel olursa olsun erkeklerin saygı ve sevgisini kazanamaz, güzel görünemez. Daima aşağılanıp hakarete uğrayacaktır. Bu nedenle hayâsını muhafaza ettiği ölçüde kadın; güzel, değerli ve saygındır."Pragraf "bir kadının rahat ve mutluluğu yuvasındadır" diye başlıyor. Pragrafın devamında "İFFETSİZ KADIN" diye devam eden bir cümle var. Birçok kişinin çıkarttığı anlam çalışan kadın iffetsiz olur demek istediğinizdir. Bence eğer böyle birşey kastemediğinizi iddia ediyorsanız yarın bir yazı kaleme alır ve yanlış anlaşıldığınızı ve böyle anlaşıldığınız için özür dilersiniz.
 • AhmetAhmet8 ay önce
  Kemal'e ermek olgunluğa ulaşmak, Kemal ise olgun demektir. Akranlarına nazaran kendisindeki müthiş zekayı keşfeden öğretmeni tarafından taltif maksadıyla öğrencisine bir iltifat olarak verilen bir isimdir. Fikir dünyanızın ne kadar dar olduğu bu konulara saplanıp kalmış olmanızdan anlaşılmaktadır. Okuyucuya tatmin edici bir şey verecekseniz kendinizi geliştirin!

Günün Özeti