Ayasofya Yeniden Camii Oluyor

03 Nisan 2019 Çarşamba

Sağduyu hâkim geldi ve Ayasofya’nın yeniden camii olarak açılacağı bizzat Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Yıllardır bu konuda vermiş olduğumuz emeğin karşılığını görmek çok güzel duygu. Bunu ifade etmekte güçlük çekiyorum.

Eğer bu karar verilmese idi yerel seçimlerde çok büyük bir yenilgi söz konusu olabilirdi. (Bu yazı seçimden bir hafta önce kaleme alınıp öyle gönderilmiştir. Yurt dışında bu şekilde tahmin yürütüp öngörüde bulunuyorum)

Peki, Ayasofya neden önemlidir? Bu konu üzerinde tekrar durmakta yarar vardır.

Ayasofya Camii, İstanbul’un fethinin sembolüdür. 500 Yıldan fazla Halifeliğe başkentlik yapmıştır. İstanbul’un İslam beldesi olduğunun en büyük delillerinden bir tanesidir.

Ayasofya aynı zamanda ecdad yadigarıdır. İstanbul’un Hıristiyanlardan İslâmiyet 'e devir ve tesliminin bir abidesidir. Kıyamete kadar Allah’ın izni ile camii olarak kalacak ve bu vatanın özellikle de İstanbul’un İslam aleminin merkezi olduğunu tüm dünyaya gösterecektir.

Ayasofya’nın mimarisi dahi önemlidir. Tevhide işaret olmuştur. Tek kubbeli yapısı ile İslam ve Osmanlı mimarisine örnek olmuş Allah’ın tek ve bir olduğunu bu şekli ile görüntüsü ile  ifade etmektedir.

Hıristiyanlığın teslis yani üçlü tanrı inancı İslam’ın tevhid akidesi karşısında devamlı olarak gerilemiştir. Bugün Hıristiyanlar çoklukla Müslüman oluyorsa bunun en önemli sebebi; tanrı olarak kabul ettikleri şeylerin birbirleri ile çatışacağı düşüncesidir. Kuran’da bu durum: “Eğer Allah’tan başka ilahlar olsaydı dünya fesada girerdi” ayeti ile izah edilmiştir.

Ayasofya’nın müze yerine aslî vazifesi olan ibadet mekânı olması bütün inanç sahiplerinin ortak dileğidir. Hatta buna taraftar olacak önemli bir Hıristiyan kesim dahi mevcuttur.

Eğer Türkiye Cumhuriyeti olarak bağımsız ve egemen bir devlet olduğumuzu iddia ediyorsak, Ayasofya’yı 500 yıllık eski haline dönüştürmek zorundayız. Aksi takdirde ne halkımıza ne de dünyaya karşı bunu ispatlayamayız. Çünkü Batılı güçlerin dayatması ile hem hilafet kaldırılmış hem de Ayasofya puthaneye çevrilmiştir. Bunu aklı başında hiçbir Müslüman’ın kabul etmesi ve sindirmesi düşünülemez.

Erdoğan’ın gündeme getirdiği Ayasofya'nın cami-müze olarak birlikte kullanılması geç olarak alınmış bir karar olsa da bazı mahsurları bulunmaktadır. Bunlara da bir parça değinmek gerekiyor:

Öncelikle yukarıda mimariden yola çıkarak arz ettiğimiz üzere İslam dininin temel taşı olan tevhid akidesi buna manidir. Nasıl ki Sultanahmet Camiine saygı ve tesettüre bürünerek turistler girebiliyorlar aynı şekilde bir ibadet mahalli olan Ayasofya camiine de bu şekilde girilmelidir.

Tevhid inancında "Allah’tan başka hiç bir şeye ve kişiye hakikî tesir edici bir kuvvet ve kudsiyet verilemez”. Müslümanlar bunu ibadet ederken “Lailahe İllallah” tevhid kelimesi ile ile dile getirmektedirler. Halbuki Ayasofya içindeki heykel ve resimler, ibadet edilme vasıfları olmasa da, bu yönüyle tevhid ilkesine tamamen ters düşmektedir.

Bu nedenle cami-müze birlikteliği, makul bir çözüm değildir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir cami yoktur ve kabul edilemez. Dolayısıyla Ayasofya, "puthane" vasfından tamamen kurtarılmalı ve putlardan temizlenmelidir. Fethin sembolü bu camii, eskiden olduğu şekline çevrilmelidir. Zira bu kutsal mekân Fatih Sultan Mehmet Han’ın bize emanetidir. İslâmiyet’in ve milletimizin şeref, haysiyet ve izzeti, buna bağlıdır.

Ayrıca müze olarak birlikte kullanılması halkımız ve İslam toplumları nazarında İslâmiyet’e ihanetin ve Batı dünyasına esir oluşumuzun bir göstergesi olmaya devam edecektir.  Geçmişte yapılan benzeri icraatlar özellikle batılı güçler tarafından kendi meclislerinde apaçık dile getirilmiştir. İşte sırf bu yüzden bile camii olarak hiç bir şüpheye yer vermeyecek şekilde tekrar açılmak zorunluluğu vardır.

Halkımızın önemli bir kesimi “Ne zaman ki Ayasofya açılır, artık yabancı esaretinden kurtulmuş, bağımsız bir Türkiye olduğumuz anlaşılır” demektedir. Ben de bu şekilde düşünenlerden birisiyim. 

Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasıyla, artık birilerinin sözüyle hareket etmeyen bağımsız bir Türkiye olarak rüştünü ispat etmiş olacaktır, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • 1 ay önce
  Fettullahçı Terör Örgütü müridliğinden ( O zamanlar bunların Fettullah Gülen Hoca Efendi Hazretleri idi şimdi Fötr,Feto , Fetö filandedikleri ) Kahraman TÜRK ordusundan sepetlenen bu zır cahilzat ve çok sayıda Fettullah Gülen Terör Tarikatı militanı ulu orta , aleni, dan dun yazıyorlar ve T.C. Devleti CUMHURİYET Savcıları seyrediyor.
 • Zhr szginZhr szgin1 ay önce
  Ayasofya hemen cami olsun hemen açılsın REİSİM
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  sevgili..CESUR..YÜREK.haklısınız..da...ilk..adım..cami-müze..birlikte..olması..hiç..de..küçümsenmeyen..bir..adım..olabilir.."strateji"..mutlaka..BÜYÜK..fırsatı..da..verecektir..Selamlar.
 • Ömer farukÖmer faruk1 ay önce
  Vehbi hocam. Bence biz ayasofya tartışmalarını bırakalım. Önce millet olarak faizz belasından nasıl kurtulabiliriz ona bakalım. Bizim etrafımızda o kadar çok gedik varken ayasofya falan açamayız. Yolda yürümesi ni bilmiyoruz birde buz üstünde paten yapacakmış. Ağzımızı burnumuzu kırmayalım da. Allaha emanet.
 • hasanhasan1 ay önce
  cehape geldi ayasofyayı kapatıp ahır yapacaklarmış
 • Vehbi KaraVehbi Kara1 ay önce
  Daha önceki yazılarımda Fatih in bedduasından bahsetmiş idim. Demekki Bilal Sam bey okumamış. Bu konuda en çok yazı yazan yazarlardan birisiyim. Meselenin çok yönleri var. Bunları Rabbim izin verirse tekrar yazacağım. Vesselam...
 • GaziGazi1 ay önce
  Sayın yazar ayasofyayi Bizanslılar yapmış. Mimarisi nasıl tevhidin simgesi oluyor. Bilir bilmez her konuda yorum yapman şartmı. Bu kaçıncı hata.
 • mevhibe inalmevhibe inal1 ay önce
  İsrail ve Abedeli işgalci Siyonistlersevinir! Hem Hıristiyanlarla vekomşularımızlaaramız açılır, hemİsrail'in Cami işgalinikolaylaştırırız!!
 • alkanalkan1 ay önce
  AYASOYYA İBADETE AÇILIRSA AVRUPADAKİ CAMİLER KAPATILIR DİYEN AKP BAŞKANI ŞEÇİM KAYBETTİĞİNİN FARKINA VARINCA OYLARI YENİDEN TOPARLAYA BİLMEK İÇİN ATMIŞ OLDUGU BİR ADIMDIR.TAKSİM CAMİSİ AYASOFYANIN KAÇKATI BÜYÜKLÜĞÜNDE HELESİZ ÖNCE SULTAN AHMET CAMİSİNİ DOLDURUN AYA SOFYAYI İBADETE AÇALIM DEYİP SON ON YILDA 70 KİLİSE CEMAATİ OLMADIGI HALDE İBADETE AÇANLAR SEÇİM KAYGISIYLA AYASOFYANIN İSMİNİ CAMİYAPARIZ DEMESİ BU KONUDA İNANDIRICIDA DEĞİL SAMİMİDE.AYA SOFYAYI İBADETE AÇMAK ŞUUR İŞİDİR ŞUUR LAFLA OLMAZ.
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  çakma peder arıza Rumuzlu yorumcu kardeşim , yazdıkların ile ahlak yapını açıklamışsın, ömrü savaş alanlarında geçen ülkesi için gecesi gündüzü olmayan biri ne daha saygılı olmanı beklerdim, sonuçta o bir Türk, haa, senin Türklük ile bir sıkıntın var ise bilemem.
 • AlaraAlara1 ay önce
  İnşallah nasip etsin Allah üzerimizde ki beduada kalkar ama bakalım kim yapacak hepsi korkuyor lafta kalıyor.birde bilgili kültürlü bir imam lazım yedi dil eğitimi almış insanları dinî sevdirecek bir İmam lazım
 • NadyakomanaçiNadyakomanaçi1 ay önce
  Atatürk'e laf atan yorumcu, bi bitmediniz a.q. Dinozor nesli bile tükendi sen hala oksijen tüketiyon embesil
 • AdigeAdige1 ay önce
  Allah'ın izniyle ibadete açmak demek. İsrail'in yaptıklarına gerçek cevap demektir.Mescidi Aksa nin zulme uğramasına engel olmak demektir. Nedeni ise Ayasofya'nın ibadete açılması herşeyi yerli yerine getirilmesini saglicaktir. Domino etkisi."Ecdad Ayasofya Camidir demişse hikmeti muhakkaktır"sorgulanması abestir.
 • Murat kandemir usakMurat kandemir usak1 ay önce
  Cabuuk acilsin
 • çakma peder arızaçakma peder arıza1 ay önce
  Nesli nesebi meçhul iken Türk' ün atası oldu!
 • Bilal samBilal sam1 ay önce
  Selamin aleykum vehbi kara bey abiyazdıklarınıza harfiyen katılıyorumbu ayasofya konusunda sizler gibi yönetimde olanlarda kararlı ve inacli olsalardı bu zamana kadar ayasofya zatencami olurdu yazdiklarinizin içind e FATIH SULTAN MEHMEDIN vakviyesinden ve türkiye cumhuriyetine olan betduasindan bahsetmemissiniz saygılarımlaayasofya ile yazacağınız yazılarınızda bundan bahsetmeniz dileiyle
 • hercaihercai1 ay önce
  Ispanyada ki Kurtuba CAMII de Kilise olarak kullaniliyor 1256 dan beri. Ayasofya tekrar CAMII olmali.
 • hulusihulusi1 ay önce
  Ali KARA isimli kardeşimi farklı ama ilginç bir düşünce ortaya koymuş, İnşaallah böyle bir şey sadece yazıda kalır ve vücut bulmaz diye dua edelim,
 • AraştırmacıAraştırmacı1 ay önce
  Sayn Başkan Erdoğan Bey tutuklulara tek tip giysi, idam gibi söylemleri de olmuştu .Sonuç ortada. Ayasofya da öyle olur.
 • iyildiziyildiz1 ay önce
  Ayasofya'nın yeniden açılmasının en büyük emek verenleri, senin gibilerin sürekli karşı çıktığı MİLLİ GÖRŞÇÜLERdir... 40 yıldır, Rahmetli Ebakan Hocamızın emriyle, 29 Mayıs Fetih Şöleni'nde MGV-AGD 100.000 kişiyle Ayasofya avlusunda sabah namazında buluşuyor, senin gibi nutuk çekmiyorlar... Sen de gel bu namaza katıl, gerçeği gör...
 • UmutUmut1 ay önce
  Demissin ki:"Eğer bu karar verilmese idi yerel seçimlerde çok büyük bir yenilgi söz konusu olabilirdi." BAK GÖRDÜN mÜ, HEPSI GAZ ALMAK ; SECIM ENDEKSLI VAATLERDI...SEN DE BILIYORSUN KI AYASOFYA CAMI OLARAK BU DEVIRLERDE ACILAMAZZZZ...ONU ACACAK SAHSIYETI BEDIÜZZAMAN ACIKLAMISTI YA...
 • CobraCobra1 ay önce
  Sizde inandınızmı o söz milleten oy almak için di cami demekle cami olmuyor ada sadece Türklere parasız olacak diyor tabi bunada inanmayın devlet kendi milletini soymaktan vaz geçmez camiye de çeviremez
 • KocasolakKocasolak1 ay önce
  İnşaAllah geri vites yapmaz. İdam konusuna dönmesini kimse kabul etmez. Hani idam? Ne oldu? AB den korktukça üzerimize gelirler, biz onların üzerine gittikçe onlar gerilerler. Bağımsız bir ülkeysek bağımsız KARAR alalım.
 • ZıpzipZıpzip1 ay önce
  Rabbim en kisa zamanda hayirlisi ile nasip etsin bütün dünyaya örnek olalim INŞALLAH
 • Ecem ile efemEcem ile efem1 ay önce
  Selametle afiyetle Açılır INŞALLAH dualarimiz bu yonde
 • Ecem ve efemEcem ve efem1 ay önce
  INŞAALLAH SELAMETLE AFIYETLE
 • Fatma Fatma 1 ay önce
  Hiç beklenmemeli hatta
 • Ali karaAli kara1 ay önce
  Ayasofyanin camii olarak ibadete acilmasi bir israil projesidir. Hemen ayaga kalkmayin. Aciklayalim.Yeni zelanda camii saldirisi ve avrupada karsilik olarak kiliseye muslumanlari saldirtmakta ayniIsrailin en buyuk derdi avrupanin abd aksine filistin konusundq destegini alamamasidir.Ozelliklede kudus konusunda hristiyan dunyasi israile mesafeli.Ayasofyayi kasiyarak islam hristiyan gerilimini pompalayacak. Turkiyeyi ve istanbulu hristiyan dunyasinin hedefi ve ana davasi yapacak.Bu arada kendisi hem avrupa baskisindan kurtulacak ve hedefe turkiyeyi oturtacak.Bu konu cok.korkarim EMEVI CAMIISINI ACIP NAMAZ KILACAGIZ FANTAZISI gibi yine dönup dolasip israile yarayacak.Emevi camii fantazisi pkk ya devlet kurdurdu.. suriyeyi parcaladi GOLANI israile teslim etti.Nedemislerdi 1923 de ingilizler Mustafa kemale ? Savasi kazandiniz simdilik ama Turkler bilmedigi.anlamadigi bir dine inaniyor. Ingiliz istihbaratinin bundan sonraki 1.görevi dini ve din adamlarini kullanarak sizi yoketmek olacaktir. Lyyd george

Günün Özeti