Atatürk İlkeleri Ya Da CHP’nin 6 Oku

13 Ağustos 2018 Pazartesi

Atatürk ilkeleri 5 Şubat 1937 yılında Anayasa'ya girmiştir. Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) sembolü olan 6 ok işte bu 6 ilkeyi temsil etmektedir. Atatürk ilkeleri 1982 Anayasasının değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerinden bir tanesidir. Bu yazımızda bu ilkelerin neler olduğunu ve nasıl uygulandığını işleyeceğiz.

1.Cumhuriyetçilik:

Bu ilke içi en fazla boşaltılmış ve anlamı değiştirilmiş maddedir. Zira CHP’nin tek partili iktidarında sırası ile İkinci Fırka, Türkiye Komünist Partisi, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve hatta Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Hanım’ın kurucuları arasında yer alan Serbest Fırka kapatılmıştır. Demokrasinin olmazsa olmazı olan çok partili sistem, çeşitli bahanelerle defalarca ortadan kaldırılmıştır. Osmanlı döneminde dahi İttihat ve Terakki Partisinden tutun Ahrarlar adı verilen onlarca parti bulunuyor iken CHP’nin iktidar olduğu dönemde bunlardan hiçbir eser kalmamış hepsi kapatılmıştır. Diğer parti yöneticilerinin bir çoğu ya asılarak ya da suikastlarla öldürülmüştür. Kalanlar ise yurt dışına kaçarak hayatlarını kurtarmaya çalışmışlardır. Söz dinleyen çok az siyasetçiye ise hayatları bağışlanarak kenarda oturması öğütlenmiştir.

2.Laiklik:

Din ve devlet işlerinin ayrılması prensibi olan laiklik resmi tanımı yapılmadığı için halk üzerinde ağır dini baskıların yapılmasına yol açmıştır. Bu suretle 1000 yıldır gururla İslam’ın bayraktarlığını yapmış bu millet ezilmiştir. Öncelikle “Halifelik kurumu” ortadan kaldırılarak İslam alemi başsız bırakılmış ve Batılı devletlerin özellikle de İngiltere’nin arzusu yerine getirilmiştir. İstanbul’un sembolü olan Ayasofya yaklaşık 500 yıl sonra vakfiyesindeki kesin hükümlere rağmen camilikten çıkarılmıştır. Ezan orijinal şeklinden çıkarılmış, medrese ve tekkeler kapatılmış, harf devrimi yapılarak İslam eserleri okunamaz hale getirilmiştir. Din ve devlet işleri ayrılmamış bilakis dini bütün müesseseler ya kapatılmış ya da kontrol altına alınmıştır.

3.Devletçilik:

Bu konuda Sovyetler Birliğindeki Bolşeviklerden ilham alınmış özel sektör neredeyse ortadan kaldırılmıştır. Milli uçak yapan fabrikalar dahi kapatılmış bazı sahipleri içinde yangın çıkarılarak imha edilmiştir. İzmir İktisat Kongresinde özel teşebbüse müsaade edileceği söylenerek Celal Bayar aracılığı ile bir müddet karma ekonomi modeli uygulanmış olsa da daha sonra buna dahi müsaade edilmemiştir. Tek partili dönemde özellikle ithal şapka ve içki getiren Sabetaycı işadamları ve Yahudilere kısmen bazı haklar tanınmış ise de bu besleme işadamları dışında özel sektör boğdurulmuştur. Denizcilik dahi özel sektörden alınarak devlet kurumuna bağlanmış “Yağma Hasan’ın Böreği”usulü ile parti yandaşlarının arpalığı haline getirilmiştir.

4.Halkçılık:

CHP’nin tek partili iktidarında halk fakirleşmiş elde avuçta ne varsa elinden alınmıştır. Şehre gelen köylüler kovulmuş ve çeşitli şekilde aşağılanmaya yüz tutulmuştur. Halka tepeden bakan CHP yöneticileri icabında hem Vali hem şehrin parti başkanı hatta belediye başkanı olabilmiştir. Böyle biri olan Nevzat Tandoğan’ın Osman Yüksel Serdengeçtiye “Ulan öküz Anadolulu” diyerek hakaret etmesi unutulmamıştır. Bu arada Batı medeniyeti kutsanmış halkın başına zorla şapka giydirilerek 1000 yıllık gelenek ve görenekleri aşağılanmıştır. Şapka yasağına uymayan ve dinlemeyenler; şehir meydanlarında asılmıştır. İskilipli Atıf Efendi, kitabı yüzünden idam edilmiş ibret olsun diye bir kadını, Erzurumlu Şöhret Anayı dahi asmışlardır. Maksat devlet otoritesine karşı gelen kim olursa olsun hatta kadın bile olsa ayrımcılık yapılmayacağını göstermektir.

5.Milliyetçilik:

Bu ilke ile tam bir ırkçılık ve unsuriyetçilik halkımıza dayatılmıştır. Günümüzde yaşanan bir çok sorunun temelinde bu ırkçı faşist tutum yer almaktadır. Öyle ki; kafatasçılık almış başını gitmiş “brakisefal kafa mı yoksa dolikosefal kafa mı Türktür?” denilerek dünyaya ibret dersi verilmiştir. Hatta Mimar Sinan’ın mezarı açılmış kafatası ölçülerek kafatasçı ırkçılığın gelmiş olduğu yer cümle aleme ilan edilmiştir. İşin kötüsü hala Mimar Sinan’ın kafatası kayıptır. Büyük şahsiyetlere karşı yapılan bu ve benzeri çirkin tutum hala devam etmekte İslam kahramanı bütün şahsiyetler küçümsenerek aşağılanmaktadır. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük denizcisi olan ve vatanı için krallığı bırakıp Osmanlı’ya kaptan-ı derya olan Hızır Hayrettin Paşa’ya bile “korsan” yakıştırması yapılabilmiştir. Bu arada Araplara düşmanlık had safhaya çıkmış İslam’ı öğrendiğimiz bu kıymetli insanlara her hakaret yapılmıştır. Buna karşı Avrupalılara karşı aşırı hayranlık uyandırılarak paradoksal bir biçimde milliyetçiliğin içi boşaltılarak ayaklar altına alınması sağlanmıştır.

6.İnkılapçılık:

İnkılap; “ıslahat”manasında değil de “devrim” anlamında kullanılmış kadim medeniyetimizden Osmanlı’ya ve oradan da günümüze kadar ulaşmış birçok değerimiz yok edilmiştir. Tasavvuf musikisinden tutun sanat eserlerine kadar medeniyetimizin önemli eserleri yasaklanmıştır. Bu yasaklamalar çoğunlukla yok edilme sürecine kadar devam etmiştir. Medrese ve tekkeler kapatılmış halk cahil bırakılmıştır. Harf devrimi ile bütün kitaplıklar anlaşılmaz hale getirilmiştir. Meclis kürsüsünde “İhtimaldir ki bazı kelleler kesilecektir” mesajı ile bütün yandaşlara devrimci bir kimlik verilmiştir. Her 8-10 yılda bir yaşadığımız “Kesintisiz darbe Süreci” işte bu ilkenin hayata geçirilmesi ile olmaktadır.

Şimdilik bu ilkelerin yani CHP’nin 6 okunun neler olduğunu ve nasıl uygulandığını bilelim yeter. Zaten daha fazla yazmak makale sınırlarını aşacaktır. Konunun detayları uzundur lakin halkımız çok iyi bilmektedir. Umarım bu bilgileri hükümetimiz de kavrayabilir. Aksi takdirde sonuncusunu 15 Temmuz 2016’da yaşadığımız darbelerden başımızı kaldırmamız mümkün değildir, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MOHAÇMOHAÇ5 ay önce
  Harf devrimi ile bütün kitaplıklar anlaşılmaz hale getirilmiştir. Sadece bu cümle bile cahilliğin geldiği yıkıcı noktayı ispata yeter.1-Harf devrimi yapıldığında mevcut Arap harfleriyle yazılmış kitaplar neden okunamaz hale geldi?Kitapların içine girilip latin harfleri ile mi değiştirildi?2-Ne kitabıymış bu okunamayan kitaplar pek merak ettim.Bir kaç örnek var mı biz de okuyalım.Yazılarınıza lütfen devam ediniz.Cahilliğin , kahvehane edebiyatının , fantazi tarihin, belgenin yine kendi yazdıklarınızdan üretildiği ve vesika olarak sunulduğu komikliklere devam etmeniz Türk Milletinin gerçekleri görmesi adına çok önemli.Saygılarımla
 • İslam harflerinin asaletiİslam harflerinin asaleti5 ay önce
  ... latin alfabesini okusan ne olur, okumasan ne olur..
 • Lazım lıkLazım lık5 ay önce
  Tabii yararlıdır .... çıkarken kurulanacaz onlarla, dursun..
 • Yeni gelecekYeni gelecek5 ay önce
  İnşallah yakın bir gelecekte atatürkçülük inkilablarıyla birlikte imha edilecek. Benim merak ettiğim 60, 70 yıl kadar sonra yeniden hortlatılacak mı, yoksa kıyamet başka bir...üzerlerine mi kopacak?
 • Çok ileri gittik, az beriÇok ileri gittik, az beri5 ay önce
  Evet, 1960' larda atatürk ilke, inkilab ve tarihini uyguladık ve Ay' ilk giden biz olduk. 1970' lerde atatürk ilke, inkilab ve tarihini uyguladık ve Mars' a ilk ayak basan biz olduk. 80' lerde evrensel atatürklükle Merih' e gidecektik, ABD' ye sorduk 'orda henüz tuvalet kağıdı yok' dediler vazgeçtik. Ama, ne zaman ki atatürkü terk ettik, biyere gidemiyoz artık.
 • Çerkezdiyarı UzunyaylalıÇerkezdiyarı Uzunyaylalı5 ay önce
  Beşer'in koyduğu kanunlar ancak ömürleri kadardır.Lakin ALLAH (cc) ın kanunları ezelden ebede kadar bütün mevcudatı kuşatır. Uykusu geldiğinde göz kapaklarına hakim olamayan zavallı biçare beşer'in kanunları Nerede, beşer'e o gözleri tam muvafık takan SANİ'İ ZÜLCELAL HAZRETLERİ'nin kanunları Nerede.
 • chp li bir doğrucuchp li bir doğrucu5 ay önce
  Hadi ...
 • SelamSelam5 ay önce
  Bu ilkeleri uygulamaktan vazgeçildigi için bu durumdayız
 • Ziya BakırZiya Bakır5 ay önce
  Cumhuriyet döneminde insanların cahil bırakıldığını hangi bilgiye dayanarak yazmışsınız merak ettim.Osmanlıdaki okuma yazma oranı ile cumhuriyet döneminin okuma yazma oranları istatistiklerini bulup karşılaştırın.
 • ESTERGONLU SEYDA NURESTERGONLU SEYDA NUR5 ay önce
  VEHBİ BEY ,ELINIZE SAGLIK ISABETLI GÜZEL BİR YAZI TEBRİKLER; TEŞEKKÜRLER
 • erginergin5 ay önce
  Atatürk ilkeleri , gerekli, yararlı ilkelerdir .Bir takım yanlışlıklar yapılmışsa kusur ilkelerde değil bunları çarpıtan, saptıran ve uymayanlarda
 • Onurhan AyazOnurhan Ayaz5 ay önce
  Sizler bişeyleri istediğiniz gibi yorumluyorsunuz.....Tarihte kendi atasına küfreden bir millet daha yoktur, Mustafa Kemal'in izlerini asla silemeyeceksiniz! ....1. 5 Yıllık Kalkınma Planında özel sektörün Millileştiğini kimse bilmiyor,okumuyor.Devlet teşebbüsü sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerliydi....şimdilik sizlere bu kadarı yeter, sizinle Atatürk konusunda her türlü tartışırım...
 • MardinliMardinli5 ay önce
  Sayın vehbi hocam dilinize yüreğinize sağlık Allah cc razı olsun.Batıl olan her şey kimden olursa olsun batıl kabul edilmelidir.Siraladigin ilkeler putlaştıran bir insanın ilkelerindir.Halbuki halk müslüman bir halktır islam ilkeleri lazımdır.Ama maalesef bu mazlum halka bu ilkeler dayatarak başımıza bele ettiler ama insaallah halk bilinclenecek ve batıl ilkelerinden vaz geçecek selam ve dua ile
 • MardinliMardinli5 ay önce
  Sayın vehbi hocam dilinize yüreğinize sağlık Allah cc razı olsun.Batıl olan her şey kimden olursa olsun batıl kabul edilmelidir.Siraladigin ilkeler putlaştıran bir insanın ilkelerindir.Halbuki halk müslüman bir halktır islam ilkeleri lazımdır.Ama maalesef bu mazlum halka bu ilkeler dayatarak başımıza bele ettiler ama insaallah halk bilinclenecek ve batıl ilkelerinden vaz geçecek selam ve dua ile
 • şşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş5 ay önce
  kemalizmin bütün öğretilerini reddediyoruz. ...
 • Kamil Kamil5 ay önce
  Bravo. Tebrikler. Okullarda okutulmalı. Herkes Bilmeli.
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar5 ay önce
  Elbette Vehbi Kara nin yazdiklari bazilarinin (CHP ve HDP) lilerin hosuna gitmeyecektir,bazilarininda (cogunlukla AK partililerden olusan) onayini alacaktir.Ancak olay birinin hosuna gidip gitmemesi degildir.Olay anlatilan seylerin guvenilir ve test edilebilir maddi gercekler olup olmadigidir.Burada yazarin anlattiklarinin hepsi olmus olan ve dokumanlar ve sahitler yoluyla dogrulugu kolayca kanitlanabilecek maddi gerceklerdir.Bu surecler Turklugu(muslumanligi) fiziksel ve ruhsal (kulturel) olarak yok etme surecleriydi, ruhsal kismi yok etmeyi icimizdeki azinliklarla beraber( Ermeniler,yahudiler,kominist kurtler) elbirligi ile basardilar,simdi de sira global bir savas cikararak fiziksel olarak yok etmek kaldi Turkleri( muslumanlari) simdide haril haril onun planini yapiyorlar.
 • BurhanBurhan5 ay önce
  Ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi, ellerinize sağlık...
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer5 ay önce
  Kaleminize..sağlık..

Günün Özeti