28 Şubat Darbesinin Bankaları Hortumlayan General ve Amiralleri

08 Mart 2019 Cuma

28 Şubat 1997 darbecilerinin bir kısmı yargılanarak müebbet hapse mahkûm oldular. Genellikle yasadışı Batı Çalışma Grubu (BÇG) mensuplarının hüküm giydiği ve birçok faşist darbecinin bu kirli darbe işinden sıyrıldığı 28 Şubat döneminin bilinmeyen ve kamuoyundan gizlenen yönleri de var.

İşte ABD’nin uzun yıllar emek vererek semirtip büyüttüğü bu darbecilerden şimdilik sadece bankacı olanlarına odaklanmaya çalışacağız. Zira diğerleri gibi bu hain darbe; ülkemizi ekonomik ve sosyal yönden sarsmıştır. Batılı devletlerin ayağına gidip yalvararak üç kuruşluk kredi için dünyaya rezil rüsva olmuşuzdur.

Bu konuda Meclis Araştırması Komisyonu Raporunda yer alan bankacı generalleri hatırlatmakta büyük yarar vardır. Bu üst düzey askeri erkân; ABD’ye kulluk ederken ceplerini doldurmayı da ihmal etmemişlerdir. Elbette kamuoyundan gizlenen başkaları da vardır. Lakin hiç olmazsa ortaya çıkarılan general ve amiralleri tekrar gündeme getirelim ki yargı tekrar bunlardan hesap sorsun. Zira bir zamanlar toplu olarak çağrılıp askerleri alkışlayan ve daha sonra FETÖ örgütünün kontrolüne girmiş bir kısım yargıç bu generalleri aklamıştır.  

Fakat asıl önemli olan dehşetli mahşer gününde yedikleri kul hakkının hesabını nasıl verecekler; işte asıl mesele budur. Acımasızca dindar insanları ordudan atıp orduevlerinde içkili eğlencelerle kutlama yapanlar; kurulacak dehşetli mahkemeyi düşünmelidir. Zerre kadar kul hakkını kimsenin yanına bırakmayan Rabbimiz; elbette bu bankacı askerlerden de hesap soracaktır.

28 Şubat öncesinde ve sonrasında bankaların yönetim kurullarında üst düzey yöneticilik (danışmanlık da dâhil) yapmış olan asker kökenli kişilerin listesi oldukça kabarıktır. Bu arpalıklar verilmeseydi tankları Sincan’da yürütmek öyle kolay olmayacaktı. Çünkü sadece askerler değil başörtülü diye binlerce memurun işine son vermek her babayiğidin harcı değildir. İşte çoğu devlete ait birçok banka bu darbeciler tarafından “Yağma Hasan’ın Böreği” olarak söğüşlenmiştir. Tespit edilen bankacı general ve amiraller şunlardır:

1. (Emekli Orgeneral) Hüsnü ÇELENKLER (Halkbank Danışma Kurulu Üyesi) (1990-1991)

2. Metin AKPINAR (Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı) (1996-1999)

3. (Emekli Orgeneral) A. Doğan BAYAZIT (Kentbank) (1996-1999)

4. (Emekli Oramiral) Ö. Feyzi AYSUN (Bayındırbank) (1991-1993)

5. (Emekli Orgeneral) Sabri YİRMİBEŞOĞLU (Bayındırbank) (1996)

6. (Emekli Koramiral) Çetin ERSARI (İnterbank) (1996-1999)

7. (Emekli Orgeneral) Teoman KOMAN (İnterbank) (1997-1999)

8. (Emekli Koramiral) Işık BİREN (Egebank) (1989-1991)

9. (Emekli Oramiral) H. Vural BAYAZIT (Etibank) (1999-2000)

10. (Emekli Orgeneral) M. Muhittin FİSUNOĞLU (Sümerbank) (1998-1999)

11. (Emekli Oramiral) Zahit ATAKAN (Impexbank) (1989-1991)

12. (Emekli Koramiral) Ekmel TOTRAKAN (Etibank) (1997-Özelleştirme öncesi)

13. (Emekli Korgeneral) Alaettin GÜVEN (Etibank) (1998-Özelleştirme öncesi)

14. G. Aydın AKSAN (Etibank) (1994)

Bunlar sadece bilinenler. Ya bilmediklerimiz?

Bu general ve amiraller, medya sahipleri ile derin bağlantıları sayesinde daima üste çıkmayı başarmış ve yapılan fenalıkları gizlemeyi başarmışlardır. 28 Şubat döneminde söz konusu bankalarda görev yapmış olan asker kökenli kişiler ekonomimizi allak bullak etmişler yıllarca süren darboğazlara yol açmışlardır.

1980'lerde dönemin Başbakanı Turgut Özal, Türkiye ekonomisini ithal ikamesi modelinden ihracat önderliğinde büyüme modelini devam ettirmeye çalışınca faşist statüko tarafından dikkati çekilmiş suikasta uğrayarak şehit edilmişti. Ayrıca 28 Şubat döneminin Başbakanı Erbakan'ın KİT'ler için bir finansman havuzu kurması bu yağmacıları bir hayli kızdırmış devleti söğüşleyemedikleri için çok fena bozulmuşlardı. Arkasından da darbe gelecekti tabii ki.

İşte 28 Şubat 1997 darbesi ile bu büyük yağmaya yeniden devam edilmiştir. 1997'de Hazine'nin faiz ödemeleri 2.2 katrilyon lira tutarken 28 Şubat'ta Erbakan'ın devrilmesinin ardından 1998'de 6.1 katrilyona,1999'da 10.7 katrilyona, 2000'de 20.4 katrilyona ve 2001'de de 41 katrilyona yükselmiştir. Böylece 2001 krizinin önemli nedenlerinden birinin 28 Şubat müdahalesi olduğu da kolaylıkla görülebilmektedir.

28 Şubat sürecinden günümüze kadar bakıldığında Türkiye'nin bu süreçten ekonomik olarak payına düşen zarar Meclis Araştırma Komisyonunun raporunda şu şekilde yer almıştır:

“Kamu kesiminin faiz harcamalarının gayri safi milli hasılaya oranının değişmediğini kabul ettiğimizde 1997-2007 periyodunda yaklaşık 119 milyar ABD doları fazladan faiz giderlerine harcama yapıldığı görülmektedir”.

Ülkemize bu fenalığı yapanlardan ne yazık ki hesap sorulmamıştır. Milli Mücadele yıllarında gönderilen Hintli Müslümanların paraları nasıl ki İş Bankası ve benzeri kurumlar aracılığı ile bazı askerlerin cebine girmiş; aynı şekilde Batı dünyasına kölelik yapan general ve amiraller de benzeri yolsuzluklara adlarını yazdırmışlardır.

Öncelikle Meclis Araştırma Raporunda adı geçen ve ne zaman başları sıkışsa “Atatürkçülük elden gidiyor” nutukları atan şu bankacı general ve amirallerden hesap sorulmalıdır. Çünkü bu faşist generaller; darbe yaptıkları yetmiyormuş gibi memleketi soyup soğana çevirmişlerdir. Yetmedi yeni darbelere zemin hazırlamışlardır. Bunlar olmasa FETÖ darbe yapmağa cesaret edebilir miydi? Düşünmek gerekir…

Darbenin diğer elebaşılığını yapmış medya yöneticileri, sendikacılar, yargı mensupları, akademisyenler ve siyasetçilerin hiç birisinden de hesap sorulmamıştır. Olan zavallı milletimize olmuştur.

Halkımızı bu alçakça darbelerle soyanlar ne yazık ki bugün  serbestçe dolaşabiliyorlar hala. Halleri ve keyifleri pek yerindedir. İyice semirtilmişlerdir. Buna mukabil mağdur edilen on binlerce insan haklarını alamayıp iade-i itibarlarına kavuşabilmiş değildir.

Resen emekli askerlere gasp edilen özlük hakları karşılığında zırnık dahi verilmemiştir. Anayasa referandumu sayesinde özlük haklarının bir kısmını alabilen Yüksek Askeri Şura mağdurları ise hiçbir tazminat alamamışlardır. Halbuki bizden devlet tazminatları çatır çatır almıştı. Devlet bu askerlere; sadece sosyal güvenlik primlerini yatırmak sureti ile bir katkı vermiştir. Ötesi ise nutuk atmaktan başka bir şey değildir.

İşte şimdi yöneticilerimize bu haramzadelerden hesap sormak ve mağdur edilen asker ve memur binlerce kişiye hakları iade etmesi için çalışma yapmak düşmektedir. Bunu yapmadıkları takdirde yolsuzlukların üzerine gitmedikleri için yapılan haksızlıklara kısmen de olsa ortak olma suçunu işlemiş olurlar. Benden söylemesi, vesselam…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mehmet UyanıkMehmet Uyanık2 ay önce
  Zalıme nimetmazluma zulmet malesef benimde taraf olduğum bu iktıdarın felsefesı olmuştur süslü cümlelerıne kandık ve kandırıldık 12 eylül 28 çubat mağdurları sb Assb olRakyenıden bır değerlendırme yapmanın zamanı geldi geçiyor mağdur arkadaşlara saygılarımla
 • KamilKamil2 ay önce
  O köpeklerden yetimlerin parası neden geri alinmiyor
 • Rıfat Rıfat 2 ay önce
  Sayın yazar tespitleriniz çok güzel ancak ben iktidardan bu konuda ümidimi kestim, ülkemde adalet mekanizması sadece garibanlara işliyor!
 • MOHAÇMOHAÇ2 ay önce
  Dimetoka adlı  !!! Hepiniz ortadaydınız:)))Fetullahçı Allahsızlar !!!
 • hulusihulusi2 ay önce
  Vehbi Abi eline, diline, kalemine sağlık Allah senden razı olsun sen ve senin gibi cesur insanlar olmazsa 28 Şubat ı kimseler hatırlatmayacak,bir nesil tamamen bundan habersiz büyüyecek, Akit TV ve A.HABER haricinde 28 şubat hain darbe girişimini kimse gündemine almadı sadece birkaç tane STK dile getirdi o kadar.sahi bu OYAKBANK ve OYAK denilen yapınında biraz irdelenmesi lazım bunlar kimlere hizmet ettiler zamanında,paraları nerelere aktardılar, oyak güvenlik denen yapının nasıl işlere el attığınıda yazmak lazım.Vessellam hükümetin yapması gereken o kadar çok iş varki bunlara ne zaman sıra gelir Allah bilir.
 • 2 ay önce
 • Faik KaraçınarFaik Karaçınar2 ay önce
  VEHbi Hoca bak bu güzel kadınlar günü hatırına sana güzel haberlerim var. Şu haberi dikkatle okuyun lütfen: "Emine Erdoğan: 2023'e kadar kadınların iş gücüne katılım oranında hedefimiz yüzde 41" dedi. Gerçekten inanılması zor bir rakam, neredeyse iki kadından biri iş dünyasına katılarak çalışacak ve ayaklarının üzerinde bağımsız duracak. Bunun sizin iktidarınızda başarıldığını görmek bana keyif veriyor. Umarım hedef koyulan rakam daha kısa sürede başarılır ve daha da üzerine çıkılır ve modernlik yolunda daha büyük adımlar adılır. Hayaldi gerçek oluyor. Ak parti yapıyor. Maşallah hocam.
 • MohaçMohaç2 ay önce
  Fetullahçı terör örgütü militanı pşs iftiralarıyla ağzından irin ve dışkı saçmaya devam ediyor. Meydan boş tabi.Amaç hasıl oldu.TSK yı bitirdiler.

Günün Özeti