• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

Maddiyatçı topluma doğru

26 Haziran 2021


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

Gazetede okuduğum habere göre; Giresun’da 3 kardeş arasındaki arazi anlaşmazlığı cinayete yol açmış. Abileri anlaşmazlık yüzünden iki kız kardeşini tabanca ile kafalarına ateş ederek öldürmüş. Anlaşmazlık fındık bahçesinin paylaşılması sebebiyle imiş. Kız kardeşler 5 yıl önce babadan kalma mirastan kendine aslan payı ayıran abilerine karşı tapu iptal davası açmışlar ve davayı kazanmışlar. Buna sinirlenen abileri ise iki öz bacısını fındık toplarken katletmiş.

İşin ilginci bu kardeşlerin yaşları. Katil abi tam 79 yaşındaymış. Kız kardeşler ise 74 ve 69 yaşlarında. Ancak para hırsı o kadar canlı ve o kadar güçlü ki bir ayağı mezarda olsa da bu hırs can almaya kadar vardırmış.

Medyada buna benzer olaylar maalesef sık yer alıyor. ‘Kanlı miras’ manşetiyle verilen bir habere göre; Sakarya Erenler’de miras sebebiyle çıkan tartışma katliamla sona ermiş. İki kardeş, babalarından miras kalan bir arazinin satışından gelen parayı paylaşmakta anlaşamayınca aralarında husumet başlamış. Sonunda katil amcasını, yengesini ve kuzenini katletmiş.

Kavga ve cinayet elbette miras olayları ile sınırlı değil. Hemen her yerde yalanın, aldatmanın, hile ve kötülüğün hâkim olduğu bir devirde yaşıyoruz. Toplum olarak paraya, maddi duruma endeksli yaşar olduk. Hep daha çoğunu istiyoruz. Böyle olmayacağını bilsek bile hedefimiz aynı: Umutsuzca, açgözlülükle ve hırsla zenginlik istiyoruz. Para hayatın amacı oldu. Hayatı böyle yaşayanlar ise başkalarının mutluluklarını, sağlıklarını, haklarını sömürüyorlar. Kanlı, acımasız ve yalan dolanlı kargaşa ve kavgalar yaşanıyor. Saadet zincirleri, en yakınını bile aldatmalar yaygınlaştı. Kazan, yeter ki kazan, haram ile de olsa hırsla dünyaya asıl. Felsefemiz bu oldu…

Bugünlerde eylemleriyle çokça söz edilen ve şu an Avusturya’da tutuklu olan süper zengin kişi sosyal medyada dolaşan videosunda tanesi bin liraya gümrükten aldığı aparatları yalan tanıtma ile insanlara 72 bin liraya nasıl sattığını zevkle anlatıyor. Sonra haram para ile diktiği ultra lüks otelinde siyasetçileri, gazeteci ve bürokratları ücretsiz ağırlıyor. Ve bu haramzade başarılı kabul edilerek gençlere rol model gösteriliyor.

Örnekleri uzatmak mümkün. İnsanoğlunu anlamak gerçekten zor. Ölümün bizi beklediğini, malı ve mülkü ahirete götüremeyeceğimiz gibi orada hesabını vereceğimizi hepimiz biliyor, buna iman ediyoruz.  Ancak hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyoruz.

Evet, inanç ve ibadet faktörü şekil olarak insanlarımızda mevcut. Fakat sanki gönüllerimiz ve beyinlerimiz boşalmış, boşalan yer ise dünya hevesi ve metaı ile dolmuş. Hepimiz bu dünyanın geçiciliğini, asıl mutluluğun öbür dünyada olduğunu bildiğimiz halde bu yalanlar, bu dolandırıcılıklar, bu aldatmalar niçin? Neden yetinmek, kanaat etmek unutuldu? Para kazanmak nasıl yaşamanın amacı oldu? Hayvani ve nefsi arzuları doyurmak niçin en önemli hedef oldu?

Tabii bir de böyle haram para ile çok zengin olanların yanında toplumdaki oranları yüzde 20’leri geçen çok yoksul, ezilen kesim var. 

Her iki durum da bizi mutsuz ediyor. 

Mayıs KONDA bulgularına göre(*); insanlarımızın % 43’ü kendini sürekli bunalmış, % 39’u sürekli mecalsiz hissediyormuş. Yüzde 31 ise sürekli huzursuz uyuyormuş. Toplum genel olarak depresifmiş. Özellikle bu çökkünlük ve bıkkınlık duygusu gençlerde daha da yoğunlaşıyormuş.

Yani zenginleştikçe de, paralı oldukça da daha mutlu olmuyoruz. Kısacası ülke olarak, insan olarak bulgularımız iyi değil…

(*) Sürdürülebilir toplumsal esenlik mümkün mü? Oksijen, 4-10 Haziran 2021

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Üzücü ama gerçek yazdıkların..
 • Yanıtla

garip tekrar

bundan 10 küsur yıl kadar önceydi. yine 80 yaşındaki adam aynı sebeple 40 yaşındaki yeğenini başına kurşun sıkarak öldürmüştü. yer: giresun, olay mahalli: fındık bahçesi, sebep: senin değil benim olayı
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23