• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

İstanbul Sözleşmesinin dokuzuncu yılında

20 Mart 2021


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

İstanbul Sözleşmesi ve onun uzantısı olan 6284 sayılı yasa ve yönetmeliğinin yürürlük tarihinden itibaren; 

• Evlilikler hızla azalmış ve boşanmalar belirgin olarak artmıştır. Aile içi ve kadına yönelik şiddet artmıştır. Evlilik yaşı yükselmiştir. Bunun sonucu olarak nüfus artışı durma noktasına gelmiş ve hatta gerilemektedir.

• 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi ev içi kavramını getirmektedir. Toplumsal Cinsiyet eşitliği dayatması ile birlikte LGTBİ bireyleri ve evlilik dışı ilişkiler özendirilmekte ve koruma altına alınmaktadır. Ceza mevzuatımızda da fuhuş yapmak suç olarak tanımlanmadığından ahlaki bozulma/erozyon artmaktadır.

• 6284 sayılı yasanın DÜNYADA EŞİ VE BENZERİ yoktur. Bu yasanın uygulama sonuçları izlenmektedir. Bir kısım alan çalışmaları yapıldığı bilinmektedir.

• Bu yasayla 553 bin 200 erkek (eş, baba veya başka) evden uzaklaştırılmıştır.

• Hiçbir hukuk metninde yer almayan, sadece ülkemizde yargıda karşılık bulan “Kadının beyanı esastır” kuralının kabulü de haksızlık ve adaletsizliğe kapı açmaktadır.

• Aile son kaledir. Toplum ayrıştırılmaktadır. Şiddeti artıran yasa ve uygulama sonuçları ortada iken feministlerin talepleri doğrultusunda tüm kurumların harekete geçirilmesi doğru olmayacaktır. 

Aileyi Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Hatice Sunci hanımefendinin ifadesiyle: “Kadına şiddet, İstanbul sözleşmesinin uygulanması ile tırmanışa geçmiştir. Devlet erkeklere uzaklaştırma yerine aileyi bir bütün olarak ele alıp çözüm yolları aramalıdır.”

“Çocuk haczi, süresiz nafaka, uzaklaştırma ve genç evlilikler ile ilgili konularda düzenlemeler yapılmadan, eşit hak ve eşit yargılanmadan bahsetmek mümkün değildir. Kadına şiddete “0” tolerans diyerek başlayan ailenin içişlerine karışıp aileyi onarma yerine ayrımcılık yapan bir İstanbul sözleşmesini istemiyoruz. Ne kadın ne erkek ne de çocuklarımızın bu uygulamayı hak ettiğine inanmıyorum. Bunu bitirmek İstanbul sözleşmesini iptal ettirmek hükümetin elindedir. Aile birliği için İstanbul sözleşmesinden çıkmak ve aileye destek olmak lazım.” 

• 

Sayın Cumhurbaşkanımız: Sizin de bir konuşmanızda ifade ettiğiniz gibi Ahmet Davutoğlu’nun gayretleriyle ve ısrarlı takibi ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi ve onun uzantısı olan 6284 nolu yasanın bir an önce iptal edilmesi şarttır.

Bu hususta çok yazdık, uyardık ve yazmaya devam edeceğiz. Çünkü:

Ahlaki değerlerimize ve hukukun temel ilkelerine geri dönülerek ailenin ve kadının korunması ancak mümkün olabilecektir. Ayrıca kadın şiddetinde % 60’lara varan oranla etkili olan alkol ve uyuşturucu kullanımı ile mücadele etmek de şarttır.

HIRS VE TAMAHIN ZARARI

Peygamberimiz, “Âdemoğlunun iki dere dolusu altını olsaydı;  bir üçüncüsünü isterdi. Onun karnını ancak bir avuç toprak doldurur. Tövbe edenin de tövbesini Allah kabul eder” buyurmuştur. 

Kanaatin zıttı; hırs, tamah ve israftır. Özellikle günümüz insanı, göz alıcı yeni birtakım buluşlar karşısında imrenmekten kendini alamamakta,  teknolojik bu oyuncaklara sahip olabilmek için can atmaktadır. Başkalarının hayat tarzı ve konforu sürekli olarak zihnini meşgul etmekte, onlara ayak uydurabilmek için olmadık zorluklara katlanmaktadır.  

Gösterdiği çabalar sonucunda isteğini elde ettiğinde bu sefer yeni hedefler onu beklemekte, bu kısır döngü sürüp gitmektedir.  Çoğu zaman da başkalarıyla mücadeleye girebilmektedir. 

Nitekim sevgili Peygamberimiz (sav), “Sizin (dünyevi ihtirasla) nefsaniyet güderek birbirinizle boğuşmanızdan korkarım” buyurarak bu konudaki endişelerini dile getirmiştir. Haksız rekabet örnekleri, ileri tüketim malları ve şans oyunlarına rağbetin artması çok ve çabucak zengin olma yolunda ihtirasın ve tamahın zararlarını göstermesi bakımından sık rastladığımız facialardır. 

Gerçekten bugün insanlara baktığımızda problemlerin, mutsuzluk ve hayal kırıklıklarının, sıkıntı ve dertlerin birçoğunun kaynağında hırs ve tamahı, dünyaya doymamayı görürüz. İnsanoğlu dünyaya sarıldıkça daha çoğu istemekte, daha çok kazandıkça tatmin olmayarak gözünü daha yükseklere dikmektedir. Maalesef de bunun sonu gelmemekte, onu hüsran beklemektedir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hüseyin

Müjde o sözleşme den çekildik Sefa bey sizin de bunda payınız büyük biz buna Allah için şahidiz Allah sizdende Akit gazetesi Akit tv dende razı olsun Bundan sonra sizden bu meseleyi takip bekliyoruz özellikle bu yazınızda altını önemle çizdiğiniz 6284 ü birileri sözleşmeden bağımsız tutma çabasına gireçektir bu çabalarıda boşa çıkarmak lazım
 • Yanıtla

vatandaş

Hocam hadi hayırlı olsun , İstanbul sözleşmesi iptal edildi Reisimiz tarafından.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23