• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

İslam, hayata anlam ve insana değer kazandırdı

22 Ocak 2022
A


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

Peygamberimiz (sav) ebedî hayat müjdesiyle geldi. İnsanın değerli ve şerefli bir varlık olduğu müjdesini verdi. Felsefecilerin insanı düşürdüğü çukurdan çıkarıp varlıkların en şereflisi olma makamına yükseltti. İnsanın ölünce yok olup gitmeyeceğini,  hiçliğe düşmeyeceğini, kabre girip kalkmamak üzere yatmayacağını anlattı. Kabrin ebedî hayatın giriş kapısı ve yeni bir hayatın başlangıcı olduğu müjdesi verdi. 

Hâlbuki felsefeciler; insanı bir hayvan türü olarak görürler:

“İnsan, öğrenen hayvandır” der Konfüçyüs.

İnsan, araştıran hayvandır” der Thales.

“İnsan, kazanan hayvandır” der sofistler (Para kazanmak için felsefe öğretenler.)

“İnsan, sorgulayan hayvandır” demiş Sokrates.

Platon’a göre “insan, toplumsal hayvandır.”

Aristo’ya göre ise “insan düşünen hayvandır.”

Heraklit’e göre “insan, tartışan hayvandır.”

John Dewey’e göre “insan, çıkarını düşünen hayvandır.”

Immanuel Kant, “insan eleştiren hayvandır” der.

Descartes, “insan konuşan hayvandır” demiş.

Nietzsche ise “insan düpedüz hayvandır” diyor.

İslam, insanı hayvan olmaktan kurtardı, kâinatın en şerefli varlığı ilan etti. Allah’ın dünyadaki en şerefli misafiri olduğunu ve öldükten sonra cennete davetli olduğu müjdesini verdi. 

İnsanın dünyada Allah’ın şerefli bir misafiri olması çok önemli ve çok büyük bir müjdedir. 

Kur’an’a göre insan başıboş bırakılmış bir varlık değildir; sahipsiz, hedefsiz, gayesiz, amaçsız olarak gönderilmemiştir.

İnsanı yaratan son derece şefkatli, merhametli, izzetli, azamet sahibi, her şeye gücü yeten, her şeyi bilen, kâinatın ve insanın sahibi bir yaratıcı vardır. 

O insanı dünyaya imtihan için göndermiş; kâinatı son derece düzenli, intizamlı, sanatlı, güzel bir şekilde yaratmış; insanı akıllı bir varlık olarak göndermiştir.

Allah, dünyada insanlara eserleriyle kendini tanıtmak istiyor, kendisine ibadet ve kulluk yapmamızı diliyor. İnsanın, melek ve cinlerin yaratılış gayesi budur. 

Peygamberler ve kitaplar göndererek insanı niçin yarattığını ve ondan ne istediğini bildirmiş.

Kur’an’ın ifadelerine göre insan yeryüzünde halifedir ve çok değerli bir varlıktır. 

Bu konudaki ayetlerden bazıları şöyle:

“Muhakkak ki biz insanı en güzel şekilde yarattık.” (Tin, 4)

“Ben, cinleri ve insanları yalnız bana ibadet etsinler diye yarattım.” (Zariyat, 56)

“İman edip iyi işler yapanları içinden ırmaklar akan ve içinde ebedi kalacakları cennet köşklerine yerleştireceğiz. Çalışanların mükâfatı ne güzeldir!” (Ankebut, 58) 

“Ne mallarınız ne de çocuklarınız, sizi bizim katımıza daha çok yaklaştıran şeylerdir ancak iman edip iyi işler yapanlar başka. Onlar için işlediklerine karşılık kat kat mükâfat vardır. Onlar cennet köşklerinde güven içindedirler.”  (Sebe, 37)

“İman edip iyi işler yapanları, karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için size Allah’ın apaçık ayetlerini okuyan bir peygamber gönderdi. Kim Allah’a inanır ve iyi bir iş yaparsa Allah onu, içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. Allah gerçekten ona güzel bir nimet vermiştir.” (Talak, 11)

İnsan şu kâinat sarayının en şerefli misafiri, Allah’ın fevkalade kudretinin harika bir mucizesi, kâinat ağacının en önemli meyvesidir” der Bediüzzaman. 

Hz. Mevlâna, ölümü sevgiliye kavuşma olarak niteler. 

Kâinat sarayının şerefli misafiri insan, ölünce kaybolup gitmeyecektir, sonsuz bir hayat onu bekliyor. 

Netice: İnsan yeryüzünde Allah’ın şerefli bir misafiridir, burada imtihan olmaktadır. Allah’ın emir ve yasaklarına uyduğu takdirde onu ebedi ve sonsuz bir hayat beklemektedir. Yaratıcıyı tanımaz ve kulluk etmezse de ebedi cehenneme düşecektir. İnsan İslam ile değer kazanmıştır.

HEKİMOĞLU İSMAİL AĞABEYİMİZ 

Büyük dava adamı, ülkemizin ulu çınarı, hayatını İslami faaliyetlerle ve tutarlı bir şekilde geçiren, paraya pula zerre kadar önem vermeyen, sembol isim ve kanaat önderi Hekimoğlu İsmail ağabeyimiz Hakk’ın rahmetine kavuştu. Çok sevdiğimiz üstadımıza Rabbimizden rahmet, mağfiret diliyoruz. Mekânı cennet olsun. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Süleyman Sırrı Dinçer

Kaleminize, yüreğinize sağlık Sevgili Dr Sefa Saygılar.Selamlar ,sağlıklı günler.

“profesöööörrr, doktoooorrrr” diyorlar; da..

son on yıldır hep aynı şey: komiser ya da savcı rolüne girmiş hırsız telefonda profesörü arıyor: ‘fetoya bulaşmışsın, altınları getir’ diyor; profesör de kuzu kuzu götürüp altınlarını hırsıza teslim ediyor! ben profesörlerin akıl ve zeka düzeyi açısından toplumun alt katmanlarında yer alan insanlar olduklarını düşünüyorum artık.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23