• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

İnsan beyninde 25 milyon ciltlik kitap Bilinç, madde ötesi ve metafiziktir

17 Nisan 2021


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

İnsan beyni bir mühendislik şaheseridir. Çok az yer kaplar; özlü, güçlü ve sürekli değişebilen, kendini güncelleyebilen, milyarlarca bilgiyi aynı anda işleyebilme becerisine sahip canlı bir bilgisayardır.

Beyindeki organizasyon müthiş ve oldukça şaşırtıcıdır. 100 milyar nöron arasında kargaşa olmadan gerçekleşen mükemmel düzenleme vardır, beynimizi kullanırken bu harika organizasyonu fark etmeyiz ama beyin denen bu muhteşem canlı bilgisayarı çocuk-büyük, kadın-erkek, yaşlı-genç; istisnasız herkes kullanır. 

Aynı anda insan görür, işitir, sıcaklık- soğukluğu fark eder, hayal eder, düşünür, hisseder, fikir üretir, yürür, tehlikelere karşı tedbir alır, mutluluk veren şeyler karşısında sevinç duyar.

Böylesine harika ve karmaşık aynı zamanda sistematik çalışan bir organ nasıl meydana geldi?

Beyin hücrelerine kim hayat veriyor?

Görmeyi, işitmeyi, hissetmeyi, anlamayı, kavramayı, düşünmeyi, fikir üretmeyi, hayal kurmayı, tehlikelere karşı tedbir almayı, düşündüklerini hayata geçirme becerisini kim öğretir?

Beyindeki nöronlar bu becerileri nasıl öğrenirler?

100 milyar nörondan meydana gelen beynimiz 25 milyon ciltlik kitap bilgisine sahip, 2.5 trilyon kelimeyi barındırabilir.

100 trilyon bilgiyi muhafaza eder.

Her saniye 1 katrilyon sinyal ve bağlantı gerçekleştirir. 

Dünyanın en hızlı bilgisayarı 10 üzeri 9 hızla işlem yapabilir; insan beyni ise 10 üzeri 15 hızla işlem yapar. (Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı, s.120)

Bilgisayarı yapan mühendis var. Beyni yaratan yok mu?

Nature dergisi yazarı John Maddox, Scientific American dergisine yazdığı makalesinde şöyle der: “Hiç kimse kararların nasıl alındığını veya hayal gücünün nasıl serbest bırakıldığını bilmiyor. Bilincin meydana gelişi ve tanımlaması da aynı derecede kafa karıştırıcıdır. Geçen yüzyılda nörobilimde kaydedilen göz alıcı başarılara rağmen kognitif işleyişleri (anlama, kavrama, anlatma, sezme yeteneği, idrak) anlamaktan bundan yüz yıl öncesinde olduğu kadar uzağız.” (Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı, s.116)

Gerald Schroeder, Tanrı’nın Saklı Yüzü isimli eserinde bilinç ile ilgili şunları söyler:

“İndirgemeci eğilimlerimizi bir tarafa bırakıp parçaların toplama eşit olamayacağının farkına varmamız gerekir. Bilinç de evrenimizin indirgenemez ögelerinden biridir. Bilinçli mistik değil, metafiziktir, yani fiziksel alanın dışındadır.” (Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı, s.117)

Bilinç maddenin fizikî bir özelliği değil ve onun ötesinde bir şeyder Arizona Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Stuart Hameroff.

MANEVİYAT VE BİLİNCİ 

CİDDİYE ALMAK ZORUNDAYIZ

Prof. Hameroff’un bilincin quantum boyutunu şöyle anlatır:  “Quantum fizikçisi olarak maneviyat ve bilinci ciddiye almak zorundayız. 

Maneviyattan ne anladığıma gelince şu üç şeyin altını çizmek isterim:

Birincisi, canlılarla kâinatın bütünü arasında bir bağlantı var. Quantum bağlantısı fenomeni dolayısıyla bu bağlantının mümkün olduğunu ortaya koydum. 

Parçacıkların (kuantlar) birbiri ile mekân ve zamanın normal sınırını aşan çok sıkı bağlantı kurma yeteneği var. 

İkincisi, zaman-mekân geometrisinin dayandığı temelde bizim irademize etki eden İlâhi iradenin sevki veya evrensel bilgelik söz konusu.

Üçüncü olarak, bedenimizin dışında ölümden sonra bilincin varlığını devam ettirme ihtimali söz konusu.  

Tefekkür iklimine dalmak gibi maneviyatın pratiği bize derinlere dalmaya ve platonik quantum dünyasının bilgeliğine ve aydınlatıcılığına dalmaya izin veriyor. 

Her şeyin temeli, ister anlam ister madde olsun, Allah’a dayanıyor.

Quantum bilinci hipotezi ispatlanırsa hayatın maneviyat boyutunun bize çok fazla inandırıcılık bağışlayacağına inanıyorum. Materyalizm zayıflayacak. Bu durum, insanlara çok fazla ümit verecek.” (Enlighten Next dergisi, yaz ve sonbahar özel sayısı, Kasım 2010, s. 48, Frankfurt.) 

En basit bilgisayarlar bile programlanarak çalışırlar. 

Kaldı ki düşünen, anlayan, hayal kuran, fikir üreten bilgisayar yoktur. 

Canlı bilgisayar icat edilemedi.

BEYNİMİZİN PROGRAMLANMASI

Şüphesiz beynimizi programlayan; gözümüzü, elimizi, ayağımızı, kulağımızı, derimizi, kaslarımızı, kemiklerimizi Yaratandan başkası değil.

Sanatkârsız sanat eseri olmaz.

Mühendissiz bilgisayar olmayacağı gibi yaratıcısız da beyin olamaz.

HÜCRE 

Prof. Richard Davkins hücrenin zengin bilgiye sahip olduğunu söyler: “Her hücre 30 ciltlik Britanica Ansiklopedisinin tamamından daha fazla dijital kodlu bir veritabanı içerir.” (Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı, s.32)

Üstelik bu bilgi DNA’lara doğru şifre ile kodlanmıştır. Basit bir bakteri 4.000 kadar farklı proteine sahiptir. 

Genetik kodlamayı DNA’lara kim öğretmiştir? Adenin, Tinin, Guanin, Sitozin denilen bazlardan oluşan DNA akıllı varlık değil. Bilgi kodlama sanatını kimden öğrendi?

Ateistlerin bu konuda ikna edici bir cevabı yoktur. 

Her şeyden önce hücre canlıdır, hiç kimse maddeyi canlandıramaz.

Kimyasal maddeleri, biyolojik organizmalara döndüremez.

Hayatı veren yaratıcımız Allah’tır. O diriltir ve öldürür. Hayatın üzerinde onun imzası vardır. Kimse bu imzayı taklit edemez. 

Not: Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı. Prof. Dr. Sefa Saygılı, Çıra Yayınları, 2020.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

50 yil sonra

Yazar demis ki "Canlı bilgisayar icat edilemedi." Bundan 50 yil once "cansiz" olanida yoktu. Su anda bilmedigimiz veya yapamadigimiz seylerle sonuca gitmenin bir anlami yok. 50 yil sonra neler olacagini tahmin edememiyoruz aynen 50 yil once bugunu tahmin edemedigimiz gibi. Bilgisizlikten tanri kavrami cikartmak insan beyninin kapasitesine hakarettir.
 • Yanıtla

Dr. Seyyid Mustafa Abbasi

Gör ki yarattığı kusursuz sistemleri, kainat kitabında / Nice ilimler nakşetmiş her bir satırında / Sayısız etkileşimler dengedeyken her anında / Sana aciz bakışlar düşer, teslim soluklarında... -------------- Gör ki her tarafta aşikâr sonsuz ayetleri / Okursan ömrün yetmez her anında hikmetleri / Arttıkça ilmin, acziyetine sunar delilleri / Sonunda secdeye vardırır; tatmin eder kalpleri.... Dr. M. SEYİT     
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23