• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

Heykel mi, kamu hizmeti mi?

16 Ekim 2021


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

 

AK Parti’ye yöneltilen eleştirilerden başlıcası; ülkemizin her yanına dubleks yollar, köprüler, hızlı tren ve demiryolları, müzeler, camiler, yeni dev hastaneler, kıraathaneler, yönetim ve mahkeme binaları, statlar, spor salonları vb. gibi eserler yapması. Şimdi de bunlara ek olarak millet bahçeleri yapmakta.

Muhaliflerin dillerinden düşürmedikleri sözler şunlar:

“AK Parti ülkenin gelirlerini taşa, binalara yatırıyor. Bu kadarına ihtiyaç yoktu.”

Bunu diyenler Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprülerini, Marmaray’ı, Avrasya’yı ve Türkiye bir ağ gibi kuşatan nefis kara yollarını ve demiryollarını kullanmakta beis de görmüyorlar.

Peki, CHP neye yatırım yapacak? Bunu CHP’li belediyelerin yaptıklarından ve vaatlerinden anlayabiliriz.

Göreve geldikten sonra heykellerin düzenli olarak yıkatılması için talimat veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, yeni heykellere 1,5 milyon liralık pay ayırdığı ortaya çıkmış.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Ünal ise; “Yavaş’ın bizden istediği parayla Ankara’nın değil asbestli, yeni boruları bile değiştirilir” demiş.

Belediye bütçelerini heykel yapımına harcamasıyla kötü bir şöhrete kavuşan CHP’li belediyeler bu modaya uymaya devam ediyormuş. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak heykel yarışması düzenlemeye hazırlanıyormuş. 

Ekrem İmamoğlu’nun yaklaşımı da bundan farklı değil. Daha önce belediye başkanı olduğu Beylikdüzü’ne Makarios’un heykelini yaptırmasıyla gündeme gelen İmamoğlu, “İstanbul’a yakışır bir heykel yapacağız” demiş.

Kendisine İstanbul için çılgın projesinin ne olduğu sorulduğunda; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atatürk’ün vasiyeti üzerine Fatih Sultan Mehmet’in büyük bir heykelini, kente yakışacak bir noktada inşa etmeyi planladıklarını açıklamış.

Ekrem İmamoğlu, Yılmaz Özdil’in “Atatürk’ün ismini taşıyan bir proje tasarlıyor musunuz?” sorusunu yanıtlamış.

Afet İnan’ın, Atatürk’ün hatıralarına ait bir kitabından söz eden Ekrem İmamoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Fatih Sultan Mehmet’in bir heykelinin yapılabileceğini söylediğini, yer tarifi olarak da Ayasofya Camii yanındaki meydan, Kız Kulesi, Rumeli Hisarı ya da Fatih’in gemilerini kızakla geçirdiği denizi gösterdiğinin kitapta yer aldığını belirtmiş.

Heykel modası neredeyse tüm CHP’li belediyeleri sarmış durumda. Sözgelimi İstanbul Kartal’ın 2019’daki CHP’li belediye başkanı Altınok Öz’ün uygulamalarını Yeni Şafak Gazetesi’nden (Fatih Özer’in haberi, 23 Mart 2019) takip edelim:

“Kartal’ın CHP’li Belediye Başkanı Altınok Öz, millete hizmet için kullanması gereken paraları heykellere akıttı. Öz, 10 yıllık başkanlığı sırasında ilçede onlarca heykel yaptırdı. Kıbrıs’ta da heykel yaptıran CHP’li başkan, bununla yetinmedi. İlçede Taş Heykel Sempozyumu düzenleyen Öz, “Hangi heykeli mahallenizde görmek istiyorsanız anketimize katılın” oylaması bile yaptı.

CHP’li Altınok Öz ilk olarak 2009 yılında, ardından da 2014 yılında onlarca vaatte bulunarak seçimleri kazandı. Ancak aradan geçen 10 yıla rağmen bu vaatlerin neredeyse hiçbiri yerine getirilmedi. 10 yılda devletten 2,5 milyar TL’ye yakın ödenek alan, geride 500 milyon borç bırakan CHP’li Öz, ilçenin her yerini heykellerle donattı.

Öz, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın da heykelini Lefkoşa’ya yaptırdı. 2017 yılında yaptırılan ve “Kartal Belediyesi’nin armağanıdır” yazan heykelin maliyetinin ise 175 bin TL olduğu öğrenildi.”

Heykel aşkına tutulan sadece Altınok Öz değil. Mersin’in Mezitli ilçesinin CHP’li belediye başkanı Neşet Tarhan da böyle. İlçesindeki tüm okullara ve sitelere Atatürk büstü armağan etme projesini hayata geçirmiş. Hızını alamamış bunu kampanya halinde tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişletmiş durumdaymış (Cumhuriyet, 23 Mart 2019). Heykel isteyen bildirecek, Mezitli Belediyesi nerede olursa olsun yapacakmış.

Osmanlılar dinimizde heykel yasağı olduğu için şehirleri cami, imaret, medrese, kervansaray, saat kulesi gibi estetik ve kullanımı olan eserlerle donatmışlar. Şimdiki bazı belediyeler ise heykellerle dolduruyorlar.

Batı ülkelerine gidenler orada da heykeller görürler. Bunların estetik değeri yüksektirler, belli bir konuyu veya nesneyi tasvir ederler. Bizimkiler ise estetikten yoksun ve göz zevkine aykırılar.

İşin ilginci, milletimiz dev eserleri mi destekleyecek yoksa her tarafı heykelle dolduran bu zihniyeti mi göreceğiz. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Savaş

Heykel ve dev eserden sadece yandaşlar yararlanıyor, vatandaşa bir faydası yok.
 • Yanıtla

Sefa bey

Şimdi ak parti heykele karşı,süresiz nafakaya devam durumuna düştü.Ŕeisimizin sayın eşleri kadın istihdamının artırılmas için daha geçen İstanbul'a 100 kreş ve ana okulu çalışması başlattı.6284 de bütün azameti ve şiddeti ile devam ediyor.Ekonomi zaten kötü.Gözümüz kapalı bir vaziyetde oy vermek kolay değil.Bir bakarsın bay Kemal öne çıktı.20 senelik yatırımlar, hizmetler uçup gider.Kala kala Bay Kemal,süresiz nafaka,zina selbestliği ve 6284 kalır!!!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23