• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

Efendi Hazretlerinin ardından

25 Haziran 2022
A


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

Manevi dinamiklerimizden, milyonlarca müminin gönülden sevdiği Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşında vefat etti.

Vikipedi Ansiklopedisi onu şöyle tanımlamış: “Mahmut Ustaosmanoğlu ya da bilinen adıyla Mahmut Efendi, Türk din adamı, mutasavvıf ve İsmailağa Cemaati’nin ilk lideri ve şeyhi. Ürdün merkezli Kraliyet İslami Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin her yıl yayınladığı, ‘Dünya’nın En Etkili 500 Müslümanı’ 2022 listesinde 34. sırada yer aldı.”

Az önce Efendi Hazretleri’nin Fatih Camii’ndeki cenaze namazından döndüm. Yarabbi ne kalabalıktı öyle. Sanki mahşer yeriydi. Uzaktaki ara sokaklar bile cemaatle doluydu. Her yaştan her kesimden değişik kıyafetteki milyonlarca (resmi rakamlara göre 3 milyonu aşkın) insan, hafta arası olmasına rağmen cadde ve sokakları doldurmuştu. Şimdiye kadar kıldığım, tanıklık yaptığım en fazla insanın katıldığı, adeta sel gibi insanların aktığı cenaze namazıydı diyebilirim.

Efendiyi İstanbul’a üniversite için geldiğim 1973 yılından beri tanır, arada görüşür, nasihatlerini dinlerdim. Uzun bir süre sağlık sorunları ile Dr. Ali Akben’le birlikte ilgilendik, yardımcı olmaya gayret ettik. O ki:

*Hep İslam’ı yaymak için gayret gösterdi, ama önce kendi örnek oldu. Bu yüzden milyonlarca insanın gönlünde taht kurdu.

*Âlim ve rehberdi. Mütevazı ve hizmet ehliydi. Vaazlarıyla, sohbet ve kitaplarıyla bunu hakkıyla yerine getirdi.

*Dağdan, köyden gelmiş binlerce insanın hidayetine olduğu kadar onların sosyalleşmesini, çevreleriyle uyumlu yaşamasını, suçlardan ve şiddetten uzak kalmasını sağladı, önemli katkılarda bulundu.

*Hoca Efendi’nin diğer bir özelliği ise şiddete, teröre karşı olmasıydı. Barıştan, muhabbetten, iyilik ve yardımseverlikten yanaydı.

*Başka ajandası yoktu. Tek gayesi İslam’a hizmetti. Bütün ömrünü dinimize vakfetti. Bunun için kurslar açtı, insanların hidayetine vesile oldu, çok sayıda talebe yetiştirdi.

*Kur’an ve sünnetten taviz vermez örnek bir tutumu vardı. Reformcuları, ehlisünnet karşıtlarını sevmezdi.

*Her zaman güler yüzlüydü. Onunla sohbetten sonra mutlu ve moralli ayrılırdınız.

*Onun kapısı herkese açıktı. Herkese yardımcı olmaya, olgunlaşmalarına hizmet etmeye gayret ederdi. Dinimizin muhabbet ve hoşgörüsünü yansıtır, kendisine gelenlere İslam’ın mesaj ve telkinlerini aktarırdı.

*O dünya ile derdi olmayan ihlas ve samimiyet abidesi biriydi. Mal, mülk ve başka dünyevi arzulara zerre kadar kıymet vermezdi. Hayatında en ufak bir defo bulamazdınız. Dünyalıklar umurunda bile değildi.

*Cemaatini devlet ihalelerine, holdinglere bulaştırmadı. Siyasete aktif müdahale etmedi. Dediğimiz gibi onun derdi İslam’ı yaşamak ve yaşatmaktı.

Daha çok şey söyleyebiliriz. Dün Cuma namazından sonra Fatih Camii’nde kılınan muhteşem cenaze namazında ona olan sevginin tezahürünü gördük. Milletimizin ona sevgisi ve ihtiyacı bu sevgi selinden anlaşılıyordu.

Rabbim rahmetiyle muamele buyursun, bizleri de şefaatine nail eylesin. 

Devlet Bahçeli, “Türkiye’mizin muhterem isimlerinden birisi olan; manevi haslet ve hizmetleriyle öncü ve örnek vasfını hayatı boyunca muhafaza eden Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’ye vefatından dolayı Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve öğrencilerine başsağlığı diliyorum” mesajını paylaştı.

Sözlerimi cenaze namazına katılan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın anlamlı mesajları ile bitirmek istiyorum:

“İlim, irfan ve hikmet sahibi önderimizi ebediyete yolculuk ediyoruz. Bir ömür bu ümmetin manevi mimarı olarak bulunmuş Hocaefendi hazretlerinin bu mücadelede de farz, sünnet, bunlardan zerre karar tavizinin olmadığını biliyoruz.”

“Ömrünü İslam’a vakfeden, ülkemizin manevi rehberlerinden Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’ye Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyor; ailesine, talebelerine ve tüm sevenlerine sabr-ı cemil diliyorum. Mekânı cennet olsun.”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Zulkarneyn

Sayın Sefa hocam Allah zizden razı olsun.Rabbım sizi sevsin,sevindirsin ve sevdirsin.Allah Mahmut Hoca Efendiyi,İslam'a hizmette daim eğlediği için ,sevdi,sevindirdi ve Müslimanlara mekânı Cennet olsun İnşallah.

Taraflı

Üretmeyen devletler gelişemez, büyüyemez. Efendi hazretlerinin yetiştirdiği insanlar bu ülkede üretime en çok katkısı olanlardır. Tarımda, Sanaiide, teknolojide hep en önde onlar var. Onların ülke kalkınmasındaki emekleri çok büyük. Gecelerini gündüzlerini üretime katkı için harcıyorlar, çok faydalılar çok...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23