• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

Dünyada olmanın anlamı

02 Ocak 2021


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

Dünyaya farkında bile olmadan geldik, yaşamaya devam ediyoruz. Ancak bugünlerde insanlık tarihinde görülmemiş bir virütik hastalık salgını var ve çember giderek daralıyor, giderek yakınlarımıza doğru geliyor. Her gün yeni ölüm haberleri alıyoruz. Böyle moralimizi bozan rahatsızlıklar, sıkıntılar ve olumsuzluklar karşısında “dünyanın bir anlamı olması gerek” diyoruz ve bu anlama inanmanın rahatlatıcı etkisi ile ancak içimiz ferahlıyor, kalbimiz huzur doluyor.

Aslında her insanda, ateist olanlarda bile derinlerde yatan olabildiğince mantıkdışı görülebilecek gizli inançlar vardır. Öldükten kısa bir süre sonra unutulacağımızı bilsek de yerimizin doldurulamayacağına inanmaktan hoşlanırız ve bu inanca karşı koyamayız. Çoğumuzun, geçici de olsa, gerçekte olduğundan daha önemli olduğumuza ilişkin büyüklük saplantıları bulunmaktadır. Hâlbuki ne kadar toplumda yer etmiş de olsa, ünü de bulunsa kişiler kısa bir süre sonra, yakınları tarafından dahi unutulmakta ve hayat devam etmektedir(*). “Mezarlıklar kendilerini yeri doldurulamaz zanneden kişilerle doludur” sözü boşuna söylenmemiştir.

Bu yüzden hayatın anlamını araştırmak, hayatımıza anlam katan inançlarımızın olması çok önemlidir. Araştırmalar hayatımızı anlamlandıran belli başlı yedi kaynağın olduğunu göstermektedir(**):

*Yakın dostlarımızın, akrabalarımızın, arkadaşlarımızın olması. Başkalarını desteklemek, yardım etmek, yardımcı olmak ve başkaları tarafından desteklenmek, büyük bir mutluluk ve güçlü bir anlam kaynağıdır. Burada bir topluluğun parçası olmak, özellikle bir cemaate veya arkadaş grubuna sahip olmak önemlidir.

*Elbette geniş dostluklarının olması iyidir ama bir eş ve çok yakın arkadaş da gereklidir. Kişi böylelikle dertlerini, özel sırlarını güvenle açabilir; başarılarını, düşüncelerini ve hedeflerini paylaşabilir.

*Kişinin ulvi hedefleri, yüce gayeleri, sorumlulukları ve uğraşları olmalı, bunlara odaklanmalıdır.

*Bir hedefin takip edilmesi ve sonuçlandırılarak başarılması önemli bir moral ve anlam kaynağıdır.

*Kendini olduğu gibi kabul etmek, hayattaki yetersizliklerine değil de olumlu yönlerine odaklanmak memnuniyet hissini artıracaktır.

*Adaletli davranmayı şiar edinmek, itibar edilen birey olmak da önem taşır.

*En ehemmiyetli ve vazgeçilmez olan anlam kaynağımız ise Allah’a inanmak, ibadet ve O’nu anmakla meşgul olmaktır. Böylelikle tercihimiz olmadan geldiğimiz ve istemesek de ayrılacağımız hayat anlam kazanır. Çevremiz, tanık olduğumuz olaylar, insanlar ve dünya bize anlamlı bir pencereden görünür.

TESETTÜRLÜ HÂKİME

CHP eski milletvekili Fikri Sağlar, tesettürlü hâkimelerden rahatsız olmuş. Onlar tarafsız ve adaletli olmayabilirlermiş. Böyle bir hâkimenin kendisini yargılamasını istemezmiş.

Bu nasıl kafa anlamak mümkün değil. Adalet, kişinin başını örtmesiyle neden kalksın ki? Başındaki örtüyü kaldırmasıyla hâkime adil mi olacaktır? 

Aksine dinimizin emirlerine uyan bir hâkimenin daha objektif ve adil olması beklenir. Bu tip laikçi kafaların hanımların kıyafeti ile bu kadar uğraşmaları şaşkınlık veriyor. Yetişmiş, muteber görevlere yükselmiş kadınlara neden kıyafet dayatması yaparlar tuhaf ve garip.

Ancak bu mebus eskisine güzel bir cevap veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da tebrik ediyor, gösterdiği bu hakkaniyetten dolayı teşekkür ediyoruz.

EBUBEKİR SİFİL HOCAMIZIN YANINDAYIZ

Ahir zamandayız. Dinimizin sahibi kalmamış, önüne gelen dindarları incitecek sözler edebilmektedir. Yazar müsveddeleri dini değerlerimizi aşağılamakta, dinen kutsallarımızla alay edebilmektedir. Bu din karşıtı kişilere “Bari o zaman cenazelerinizin camilerden kalkmasını istemeyin” diyen Ebubekir Sifil hocamıza nasıl da saldırıyorlar ibretle izliyoruz.

*Sahte Peygamberler Yalan Cemaatler, Anthony Storr. Okuyanus Yayınları

**İkinci Dalga Pozitif Psikoloji, Kaknüs Yayınları

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahika

Fikri Durmuş Sağlar, hakikaten fikri durmuş diyeceğim ama bunlar hinoğlu hinler, çünkü kendilerinin geçmişte Müslümanlara neler yaşattıklarını biliyorlar, şimdi kendilerine de aynı karşılık verileceğinden korkuyorlar yada bir laf vadır " kişiyi nasıl bilirsin, kendim gibi" diye, kendileri adaletsiz oldukları için (rahmetli Menderese yapılanlar ortada) karşılarındakileri öyle sanıyorlar..Dine dindara her türlü ahlaksızlığı yapacan birde ölünce hocanın önünde uzanacan ben istemiyorum bunların ölünce cenaze namazlarının kılınmasını. Bunlar bu İslam dinine savaş açmış olanlar tek tek belirlenmeli öldüklerinde leşleri bir çukura atılmalı, Ebûbekir hocama aynen katılıyorum Allah ilmini artırsın, derecesini âli eylesin....
 • Yanıtla

Durum özeti

Devlet, sahte rakıcıları yakalayıp cezalandırıyor; neden? Müslümanlığından mı? Hayır, devletin yaptığı has rakıyı içsinler diye!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23