• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

Bilim İslam ile zıtlaşır mı?

19 Aralık 2020


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

Son zamanlarda bazı ateist yazarlar “Dinin değil bilimin dediğini yapmalıyız” şeklinde yazılar kaleme aldığını görüyoruz. Hâlbuki dinimiz İslam bilimle çatışmaz, buna bir örnek veremezler.

Evet, bilim sayesinde, sadece bilmediğimiz şeyler değil bildiğimizi sandığımız halde aslında bilmediğimiz şeyleri de keşfediyoruz. Yüzyıllarca Batıda tartışmasız gerçek olarak görülen bir bilginin, meselâ Dünya’nın düz olduğunun bir efsane olduğu ortaya çıkabiliyor.

The New York Times’daki yazısında (1 Ağustos 2010) Carlos Cunha, “Ancak” diyor, “Bilimin bile, bildiğini sandığı şeyi her zaman bilmiyor olabileceği gözden kaçıyor. Teorik varsayım şeklindeki efsaneler, çoğu bilimsel keşfi oluşturan tuğlaları birleştiren bir harç fonksiyonu görüyor. Bunu bilimsel bilgi evrenini ayakta tutan karanlık madde olarak da adlandırabilirsiniz. Elbette karanlık maddenin kendisi de bir bilim efsanesine örnektir. Varlığı kanıtlanamasa da, giderek gerçek olarak kabul ediliyor.”

Cunha daha sonra konuyu evrim teorisine getiriyor ve teoriye saldırıların şaşırtıcı olmadığını vurguluyor. “Akıllı tasarımı yücelten yaradılışçılar dışında, genelde Charles Darwin’in fikrinin her bakımdan kanıtlandığı zannedilir” diyor ve bir örnek veriyor: “Evrim teorisinin en ilginç kanıtlarından birisi, bazı türlerin tuhaf bir şekilde diğer türlerin şeklini ve rengini taklit etmesidir. Ancak büyüleyici görünen bu taklit yeteneği, Darwin’in getirebileceği açıklamaya hiç uymuyor. Yani bunlar, milyonlarca yıl boyunca süren ve türün çoğalmasına yardımcı olan kapsamlı ve küçük tesadüfî mutasyonlar gibi görünmüyor. Süreci tetikleyen gerçek mekanizma ve bunun taklit yeteneğini düzenleyip mükemmelleştirmesi, bilimin bilir gibi göründüğü ve bildiği varsayılan, oysa gerçekte bilmediği her şey.”

Bilimin belli bir konuyu bilmemesi şaşırtıcı bile olabilir. Bilimin aslında küçük kuşların nasıl göç ettiğini, bu kadar uzak mesafeleri nasıl kat ettiklerini veya ne sıklıkla mola vermek zorunda kaldıklarını bilmediğini kim düşünürdü? The New York Times’da çıkan bir habere göre, yeni bir takip teknolojisi kullanan araştırmacılar, kuşların çoğunun bizler gibi molasız uçuşları tercih ettiğini görünce hayret ettiler.

Cunha, “Bilim insanları pozitivisttir” diyor. Bildikleri şeyler arasındaki boşlukların büyüklüğüne, yani “negatif kütleye” dikkat çekmezler. Bu da, bilimin yolumuzu gerçekte olduğundan daha güçlü aydınlatıyormuş gibi düşünmemizi sağlar. Hâlbuki gerçek böyle değildir, sanal bir görüntü oluşturulmuştur.

Şu sıralarda bilimin henüz çözemediği milyarlarca konuyu işleyen bir kitap çıkarma zamanının geldiğini ekliyor Cunha. Bu eser, bilim insanlarının kendilerinin bile bilimin asla bilemeyeceğini kabul ettikleri bir soruyla bitebilirdi:

“Neden hiçlik yerine varlık var ve bunun amacı veya anlamı nedir?”

Şu gerçektir ki, gerçek din olan İslâm hem bilimle uyum içerisindedir, hem de bilimi teşvik eder. Allah’ın varlığına iman eden bir bilim adamı, incelediği canlılardaki ve düzenlerdeki mucizeleri görerek, O’nun kudretini daha iyi kavrar. Böylelikle hem bilimle daha uygun bütünleşir, hem de bilimin cevap veremediği sorulara anlamlı karşılıklar verir.

PROF. DR. RAMAZAN BALCI 

HOCAMIZIN ARDINDAN

Bir süredir koronavirüs tedavisi gören Ramazan Balcı hocamız, Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Çeşitli konulardaki yazıları ve eserleriyle de bilinen Balcı, 7 Aralık’ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda nefes nimetinin önemine dikkat çekmiş ve şöyle yazmıştı:

“Şimdilik alabildiğim nefes ile oturduğum yerde ancak farzları kılabiliyorum. Aman Allah’ım onca nefesi ne kadar değersiz işlerin peşinde harcamışım. İnsanın aklı başında olsa en kıymetli varlığı olan nefesi, sadece Allah yolunda sarf ederdi. Ne yazık ki insan okuyup yazmakla bu hakikati anlayamıyor. Gaflet insanı yeniyor. Evet, herkes pişman olacak. Ya ölünce ya benim gibi olunca, nefesini boşa harcadığını anlayacak. İnsanın en değerli varlığı nefestir. Boş işlere harcamayın. Son pişmanlık fayda vermez!”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İli ilim bilmektir

Bu alan Müslümanlar in en eksik alanlarından biridir. Din uydurma veya tahrif edilmiş ise Hıristiyanlık, Yahudilik, budacilik, putperestlik, izimcilikler vs. O zaman sapma sapan akıl mantık harici hükümleri olur. asla ilimle barışık olamaz. Ancak din ilahi olursa ki sadece İslam böyledir. O zaman bilimle asla celismeyecegi gibi bilim dini her zaman tasdik eder. Eğer etmiyorsa o noktaya ulaşmak için daha çok çalışması gerekiyor demektir. İşte günümüz gelişmelerine bakalım, her yeni gelişme İslam'ın bir hükmünün anlaşılması ispatı ve tasdikinden ibarettir. Tabi günümüzde ilim de tekelcilik var. Bağımsız ve objektif ellere değil. Kötü niyetli İslâm karşıtı her şeyi zorlama yalan tevillerle islam aleyhine yorumlayan " İslam'a doğrudan muaraza edemeyen onun nuruyla gozleri kamastigi için bakar kör olmus," bazı diktatörlerin emri altında ve onların kötü emellerine hizmet ediyor. İslâm karşıtı olmayanar ya öldürüluyor veya susturulur, ve emri altina aldıkları basın yayında yer verilmez. Evrim teorisi de bu diktatörlerin siparişi ile uydurmuş bilim diye yutturulmus. Akıl ilim mantık harici bir hezeyandan ibarettir. Yoksa, en basitinden "bir canli evrim geçirirse tüm türü geçirir ve eski türden eser bile kalmaz" maymun evrim geçirip insan olmuşsa tüm maymunlar insan olup bu gün hiç maymun olmalıydı. Onun için gerçeklerin hala konusulamadigi doğruları söyleyenlerin linç edildiği dünyada özellikle de ülkemizde doğrulara ulaşmak pekte kolay olmadığı gibi sizin gibi bilim adamlarınada coooooook iş düştüğüde bir gerçek.
 • Yanıtla

Hikmet Yılmaz

AŞI'yı ve MASKEY'i faso, fiso gören sütün komşunuz A.Dilipak zat-ı muhtereme rahmetli Ramazan Balcı hocamızı hatırlatın lütfen. Pandemi süreçinde İslam bilime zıt olabilir mi ? İyi günler dilerim.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23