• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

Baba yoksunluğunun bazı sonuçları

06 Mart 2021


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

Çocuk iki kanatlı kuş gibi hem annenin hem de babanın korumasına ve kollamasına muhtaçtır. Ancak günümüzde gerek boşanmalar gerekse erkeğin evliliklerde çeşitli sebeplerle azalması veya yok olmasıyla çocuklar yeterince baba ilgisi ve sevgisi görememektedirler. 

Baba rolü eksildiği zaman ise çocuklar bundan çok etkilenirler. Bazılarını sıralamak istiyorum:

• Baba olmadığı zaman otorite rolünü anne üstüne alır ve bu fonksiyon, annenin ilk görevi durumuna gelir. Bu durumda erkek çocuk annesine bağımlılık geliştirebilir ve cinsiyetine has bir cinsel kimlik kazanması tehlikeye girebilir. Bu gruptaki çocukların babaları evde olan erkek çocuklara oranla daha “kadınsı bir yönelişe” sahip olduğu ortaya konmuştur. 

• Erkek çocuklarda suça yöneliş oranıyla, küçüklüklerinde yeterli bir baba (erkek) figürünün yokluğu arasında da ilgi vardır. Otorite yokluğu (çünkü baba otoriteyi simgelemektedir) çocuğu antisosyal olaylara (çalma, saldırganlık gibi) itebilmektedir. 

• Çocukların sosyalleşmesinde anne kadar babaların da önemli olduğu artık bilinmektedir. Özellikle erkek çocukların toplumsallaşmasında babanın rolü daha belirgindir. Saygın, otorite sahibi, güçlü ve etkili bir kişi olarak baba korkulan fakat aynı zamanda çekici bir kişidir. Çocuk babasıyla gurur duyar. Ona benzemek ister. İşte bu yüzden babaları olmayan çocuklar, hem yetişkinlere hem de başka çocuklarla iyi ilişkiler geliştirme ve sürdürmede güçlük çekmektedirler. Böyle çocukların daha sıkılgan, içe kapanık veya uyum bozukluğu çektikleri gösterilmiştir. 

• Baba yoksunluğunda anne de problemlidir. Anne, babanın rolünü de üstüne alır. Annenin görev ve sorumlulukları artar. Çocukların bakımını, eğitimini ve yönlendirilmesini bütünüyle anne yapar. Böylece anne daha ağır bir yük altında kalır. Bu da çocuğu olumsuz etkilenmesi demektir. Bu yüzden anne çocuk ilişkileri bozulabilir. 

• Baba olmayınca erkek çocuk, televizyondan, sinemadan, internetten rastgele menfi bir şöhrete veya çevrede tanıdığı sıradan bir büyüğe özdeşim modeli olarak kapılabilir. Bu durumun da onlar için uygunsuz örnekler olduğu aşikârdır. 

• Yine intiharlara (özellikle erkeklerde) ve psikolojik bozukluklara baba yokluğunda daha sık rastlanır. 

• Ayrıca yine baba yoksunluğu durumunda çocuklarda sigara, alkol ve madde kullanımı da daha sık görülmektedir.

• Okul başarısı da baba yoksunluğunda düşmektedir. Çoğunlukla sınıf ortalamasının altında başarı gösteren çocuklar ortaya çıkmaktadır. Babasıyla birlikte olan çocuklarda, babanın bir model oluşturduğu ve başarıyı güdüleyici bir fonksiyon gördüğü söylenebilir. Hatta baba yoksunluğu çeken çocuklarda zekânın kullanımında da problemler olmaktadır. 

Okula giden çocuğun zamanının büyük bölümünü okulda ve arkadaş çevresinde geçirdiği için, artık babaya ihtiyaç olmayacağı düşüncesi yanlıştır. Çocuk yeni bir dünyayı tanımaya başladığı, yeni ilişkilere girdiği bu yaşta, babanın hep yanında olduğunu, elini uzattığında erişebileceği yerde bulunduğunu bilmesi ona cesaret ve güven verecektir.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi helikopter dün 14.25’te irtibat kesildikten sonra düştü. 11 askerimiz şehit oldu, 2 askerimiz yaralı. Şehit askerler arasında 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş da var. 

Şehitlerimize Rabbimden rahmet, yaralılarımıza şifa diliyoruz.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vicdan

Demekki boşanma çözüm değil felaketmiş.Sorun yaşamadan yaşamanın en kestirme yolu hiç evlenmemekmiş.Evet evlilikler yasaklanmalıdır.Çocuğu el,hatta düşman olacaksa evlilik diye ,aile diye bir kurumun meşruluğu bitmiş demektir.
 • Yanıtla

Şahin 66

Kaç yaşında olursanız olun baba vefatından sonra aranıp özleniyor karşılıklı bir bardak çay içmek isterdim ah babam ah mekanın cennet olsun yazınız için teşekkür ediyorum saygılar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23