• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

Alkolün trafik kazalarına etkisi

13 Mart 2021


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

Dün medyada yer alan habere göre; “Direksiyona alkollü bir şekilde geçerek 3 kişinin ölümüne 13 kişinin de yaralanmasına neden olan Ömer Y., ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 54 yıl 10 ay hapis cezasına mahkûm olmuş.

Kaza sonrasında yapılan kan testinde 2.70 promil alkollü olduğu belirlenen Ömer Y. tutuklanmıştı. Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edilmiş. Davanın bugün görülen duruşmasında tüm delil ve ifadeleri inceleyen mahkeme heyeti, kararını açıklamış.

Bilirkişi raporlarına göre 4 aracın karıştığı, 3 kişinin öldüğü ve 13 kişinin yaralandığı kazada Ömer Y. yüzde 100 kusurlu bulunmuş.

Mahkeme heyeti karar duruşmasında tutuklu sanık Ömer Y.’yi ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 54 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırmış.”

Bu karar mahkemelerimizde bir ilk olarak çıkmaktadır. Nedense daha önce trafik kazası ile kişilerin ölümüne, yaralanmasına sebebiyet verenler ya bir süre sonra serbest bırakılıyordu veya düşük cezalarla kurtuluyorlardı. Hâlbuki alkollü içkiyi özgür iradesi ile alıp suç işleyen kişinin ceza sorumluluğu tamdır ve cezasını buna göre çekmelidir. Kararı veren hâkimlerimizi tebrik ediyorum.

Bu haber üzerine alkollü trafiğe çıkmanın etkilerinden bahsetmek istiyorum.

Çünkü sürücünün kanındaki alkol oranı arttıkça trafik kazası yapma ihtimali belirgin şekilde artar.

Alkollü sürücüde trafik kazası riskini artıran değişiklikler şunlardır:

1.  Reaksiyon zamanı uzar ve gecikir. Reaksiyon zamanı; araç sürücüsünü karşılaştığı yeni durumlarda fren yapmak, direksiyonu döndürmek, vites değiştirmek gibi tepkiler vermesi için geçen süre anlamındadır.

2.  Otomatizm kaybolur. Tecrübeli araç sürücüleri bir trafik levhası gördüklerinde otomatik olarak uyum sağlarlar. Alkollü kişinin ise bunu sağlamak için ayrıca dikkatini vermesi lazımdır.

3.  Dikkat azalır. Alkol etkisi ile yeni duruma adapte olma zamanı uzamaktadır.

4.  Gözün fikse olduğu cisimden normale dönme zamanı uzar.

5.  Cisimlerin netliği azalır. Aracın titreşimlerine bütün vücut ile beraber göz de uyar ve çevre, net çekilmemiş bir fotoğraf görüntüsü verir. Cisimler göz önünde gerçekteki gibi emin ve çabuk olarak fikse olamazlar, odaklanamazlar.

6.  Görüş açısı daralır. İnsan normalde sağdan ve soldan 120 derecelik görüş açısına sahiptir. Çok az da olsa alkol alan bir kişide bu görüş 20 derece eksilmekte, kişi direksiyon kullanırken yandaki bir motosikletliyi veya yayayı görmeyebilmektedir.

7.  Mesafe tahmini zorlaşır. Kişi alkol etkisi altındayken öndeki araç ile arasında olan mesafeyi çok fazla, kullandığı araç süratini ise çok az olarak algılar. Kişi son anda fark ederek ya aniden sollama yapabilir veya çarpışmaktan kurtulamaz. Sürücü ayrıca yorgunsa aldığı alkolün etkisi daha fazla hissedilir.

8.  Kendine güvende artış olur.  Alkollü sürücüler, bir rahatlama ve gevşeme hissederler. Bunun paralelinde kendilerinde sahte bir güven duygusu ortaya çıkar. Bu aşırı güvenle kaza yapma korkusu azalır ve sürücü risk almaya yönelik davranışlarda bulunma eğilimine girer. Yüksek hız yapar, tehlikeli manevralara girişir. Bu davranışlar da sürücünün hata ve kaza yapma ihtimalini yükseltir.

Alkolün bu tesirleri sebebiyle bütün dünyada alkollü iken trafiğe çıkma yasaklanmıştır. Ancak bazı ülkeler çok düşük miktarda alkole tolerans göstermektedir.

SALİH MEMİŞOĞLU HOCAMIZI AHİRETE UĞURLADIK

Sayısız dertliye Allah vergisi yeteneği ve bilgisiyle yardımcı olan, çok dua alan, merhamet ve yardımseverlik sembolü, biyoenerji ve metafizik uzmanı Salih Hocamız maalesef menfur bir suikasta kurban gitti.

Hocamızın Hatay’da Yetimhanesi vardı ve burada 500-600 Suriyeli yetimin tüm ihtiyaçları gideriliyordu. Sık sık İdlib’i ziyaret eder, oradaki garibanlara yardım götürürdü.

Salih Hoca her zaman mütevazı, her zaman güler yüzlü, her zaman hoş sohbet ve cana yakındı. İbadetlerine çok dikkat ederdi. İstikamet üzereydi. Sevecen, merhametli ve iyi insandı. Sıra dışı, nadir bulunan biri idi. Ölümüyle büyük bir boşluk bıraktı. Yeri dolacak gibi görünmüyor.

Rabbimiz merhametiyle muamele buyursun…

Hocamın internet sitesinden aldığım veda gibi tavsiye:

“Makam koltukları berber koltuğuna benzer. Oraya oturan bir süre sonra o koltuktan kalkacaktır. Ölüm ise bazen inmeye fırsat vermeden o berber koltuğunda bile yakalar insanı. Bu yüzden her gün en az üç defa ölümü hatırlayalım. Acaba bugün ölsem ben Rabbimize ne cevap vereceğim sorusunu aklımızdan çıkarmayalım. İyilikleriniz çok olsun.”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

H.Y.E

Alkol kullanmanın bir gelişmişlik göstergesi olduğunu iddia eden beyinsizler için güzel bir yazı olmuş.Tebrikler.
 • Yanıtla

Nahit

Ulkemizdeki butun kotuluklerin anasi alkoldur trafik kazalarinin bosanmalar alkol yuzunden oluyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23