• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
04 Mayıs 2019

Venezuela’da ABD’nin eşkıyalığına karşı direniş sürdürülebilecek mi?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çıkarları söz konusu olduğunda önce yumuşak, sonrasında ise sert söylemleri kullandığı; hatta saldırı ve savaşa varan müdahalelerden de çekinmediği bilinen bir gerçektir.

Viyana devletler hukuku sözleşmeleri ve ‘Beynelmilele hukuk’ ile BM’nin “Ülkelerin bağımsızlık, egemenliği hiçe sayılarak yapılan müdahaleler suç sayılır” gibi bağlayıcı kararlarına rağmen, ABD birçok ülke yönetimlerini devirmek amaçlı saldırılar ve işgaller gerçekleştirmiştir. 

Bu kapsamda, geride kalan yüzyılda, ABD tarafından bazı ülkeler iç savaşa sürüklenirken, dünyanın çeşitli bölgelerindeki ülkelerin devlet başkanı ve yönetimlerine özel operasyonlarla son verilmiştir.

ABD’nin çıkar politikalarına teslim olmamakta direndiği için özel operasyonlarla devrilmek istenen son Devlet Başkanı ise Maduro oldu.

Şimdi dünya başkentlerinde Venezuela’da ABD ve AB destekli muhalif lider Guaido’nun başarısız darbe girişimini tartışıyor.

Aslında hedefine ulaşamayan bu darbe kalkışması muhalif lider Guaido’dan ziyade onu yönlendiren ABD’nin haydut Başkanı Trump yönetiminin başarısızlığıdır.

MADURO’YA DESTEK DEVAM EDİYOR

ABD’nin tarihsel gelişim seyri içinde sömürgeci, dünyaya hükmetme amaçlı politikaları adına bu ve benzeri değişim ve dönüşüm operasyonlarının örnekleri pek çoktur. 

ABD’nin bazı operasyonlarda başarısızlık girişiminin bir benzeri Venezuela’daki darbe girişiminde yaşandı, yaşanıyor. 

Dünya bu başarısız darbe girişiminin yanında ABD yönetiminin hukuk tanımaz, despot tavrına yani eşkıyalığına bir kere daha şahit oldu. 

Ayrıca, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları tetikleyen ABD’nin ekonomik yaptırımları, tehdit ve siyasi baskılarına rağmen Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimi hâlâ belli bir güce sahip olduğu gerçeği ortaya çıkmış oldu.  

Tüm olumsuz şartlara rağmen, hem ordu hem de çeşitli halk katmanları tarafından Devlet Başkanı Maduro yönetiminin desteklenmekte olduğu görülmüştür. 

 Venezuela’nın yoksul mahallelerinde, bu insanlar, her ne kadar çare üretemez duruma düşürülmüş olsa da ‘Chavist Devrimi’nin yolundan ayrılmak istemiyor. 

Devrim komite ve milis organizasyonu ile Küba ve Nikaragua modellerini örnek alan yapı hâlâ ayakta ve ABD destekli operasyonlara karşı direnişte kararlı. 

Sadece Venezuela’da değil, ABD’nin haydut tavrının kınandığı New York ve Küba’daki dev gösterilerde Venezuela Başkanı Maduro’ya destek verilmesi dikkat çekti. 

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Venezuela’da yaşanan karışıklıklarla ilgili olarak ABD ve Rusya arasındaki gerilim büyüyor.

Taraflar birbirlerini Venezuela’nın iç işlerine karışmakla suçluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’da birçok şey olacağını belirtti.

Bu açıklamadan hemen sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Venezuela’daki krizi kontrol altına almak için askeri müdahalenin seçenekler arasında bulunduğunu söyleyen açıklamasına geldi.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Venezuela’ya askeri müdahaleyi engellemek için her şeyi yapacağız” şeklindeki cevabı gecikmedi.

Bu karşılıklı restleşmeler önümüzdeki günlerde var olan gerilimin artarak devam edeceğinin işaretleridir.

Peki, ama neden? 

Çünkü ABD ve Rusya’nın bu denli müdahil olmalarının, Venezuela’nın sahip olduğu petrol yatakları ile ilgili olduğu gerçeğidir.

Diğer bir ifadeyle; Venezuela’nın iç siyasi çekişmesi, büyük güçlerin, bu Güney Amerika ülkesinin muazzam petrol yatakları üzerindeki taktik mücadelesine dönüşmüş durumda.

İÇ SAVAŞ VEYA DIŞ MÜDAHALE

Venezuela’dadarbe şimdilik püskürtüldü, ancak parantez kapatılamadı ve saldırı ve darbe girişimleri hâlâ devam ediyor. 

Bu gidişat, tarafların bir final kapışmaya doğru gittiğini gösteriyor. Hatta bu girişimlerin bir iç savaşa dönüşeceği veya ABD’nin bir müdahalesi korkusu yaşanıyor.

Şimdi herkes, “Eğer ABD müdahale ederse Rusya’nın tavrı ne olur? Veya karşılıklı restleşme bir iç savaşa dönüşürse neler yaşanır?” sorularına cevap arıyor. 

Kısacası; Venezuela yönetimi ve halkını önümüzdeki günlerde aşılması zor sıkıntılı bir süreç bekliyor. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı