Venezuela’da ABD’nin eşkıyalığına karşı direniş sürdürülebilecek mi?

04 Mayıs 2019 Cumartesi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çıkarları söz konusu olduğunda önce yumuşak, sonrasında ise sert söylemleri kullandığı; hatta saldırı ve savaşa varan müdahalelerden de çekinmediği bilinen bir gerçektir.

Viyana devletler hukuku sözleşmeleri ve ‘Beynelmilele hukuk’ ile BM’nin “Ülkelerin bağımsızlık, egemenliği hiçe sayılarak yapılan müdahaleler suç sayılır” gibi bağlayıcı kararlarına rağmen, ABD birçok ülke yönetimlerini devirmek amaçlı saldırılar ve işgaller gerçekleştirmiştir. 

Bu kapsamda, geride kalan yüzyılda, ABD tarafından bazı ülkeler iç savaşa sürüklenirken, dünyanın çeşitli bölgelerindeki ülkelerin devlet başkanı ve yönetimlerine özel operasyonlarla son verilmiştir.

ABD’nin çıkar politikalarına teslim olmamakta direndiği için özel operasyonlarla devrilmek istenen son Devlet Başkanı ise Maduro oldu.

Şimdi dünya başkentlerinde Venezuela’da ABD ve AB destekli muhalif lider Guaido’nun başarısız darbe girişimini tartışıyor.

Aslında hedefine ulaşamayan bu darbe kalkışması muhalif lider Guaido’dan ziyade onu yönlendiren ABD’nin haydut Başkanı Trump yönetiminin başarısızlığıdır.

MADURO’YA DESTEK DEVAM EDİYOR

ABD’nin tarihsel gelişim seyri içinde sömürgeci, dünyaya hükmetme amaçlı politikaları adına bu ve benzeri değişim ve dönüşüm operasyonlarının örnekleri pek çoktur. 

ABD’nin bazı operasyonlarda başarısızlık girişiminin bir benzeri Venezuela’daki darbe girişiminde yaşandı, yaşanıyor. 

Dünya bu başarısız darbe girişiminin yanında ABD yönetiminin hukuk tanımaz, despot tavrına yani eşkıyalığına bir kere daha şahit oldu. 

Ayrıca, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları tetikleyen ABD’nin ekonomik yaptırımları, tehdit ve siyasi baskılarına rağmen Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimi hâlâ belli bir güce sahip olduğu gerçeği ortaya çıkmış oldu.  

Tüm olumsuz şartlara rağmen, hem ordu hem de çeşitli halk katmanları tarafından Devlet Başkanı Maduro yönetiminin desteklenmekte olduğu görülmüştür. 

 Venezuela’nın yoksul mahallelerinde, bu insanlar, her ne kadar çare üretemez duruma düşürülmüş olsa da ‘Chavist Devrimi’nin yolundan ayrılmak istemiyor. 

Devrim komite ve milis organizasyonu ile Küba ve Nikaragua modellerini örnek alan yapı hâlâ ayakta ve ABD destekli operasyonlara karşı direnişte kararlı. 

Sadece Venezuela’da değil, ABD’nin haydut tavrının kınandığı New York ve Küba’daki dev gösterilerde Venezuela Başkanı Maduro’ya destek verilmesi dikkat çekti. 

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Venezuela’da yaşanan karışıklıklarla ilgili olarak ABD ve Rusya arasındaki gerilim büyüyor.

Taraflar birbirlerini Venezuela’nın iç işlerine karışmakla suçluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’da birçok şey olacağını belirtti.

Bu açıklamadan hemen sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Venezuela’daki krizi kontrol altına almak için askeri müdahalenin seçenekler arasında bulunduğunu söyleyen açıklamasına geldi.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Venezuela’ya askeri müdahaleyi engellemek için her şeyi yapacağız” şeklindeki cevabı gecikmedi.

Bu karşılıklı restleşmeler önümüzdeki günlerde var olan gerilimin artarak devam edeceğinin işaretleridir.

Peki, ama neden? 

Çünkü ABD ve Rusya’nın bu denli müdahil olmalarının, Venezuela’nın sahip olduğu petrol yatakları ile ilgili olduğu gerçeğidir.

Diğer bir ifadeyle; Venezuela’nın iç siyasi çekişmesi, büyük güçlerin, bu Güney Amerika ülkesinin muazzam petrol yatakları üzerindeki taktik mücadelesine dönüşmüş durumda.

İÇ SAVAŞ VEYA DIŞ MÜDAHALE

Venezuela’dadarbe şimdilik püskürtüldü, ancak parantez kapatılamadı ve saldırı ve darbe girişimleri hâlâ devam ediyor. 

Bu gidişat, tarafların bir final kapışmaya doğru gittiğini gösteriyor. Hatta bu girişimlerin bir iç savaşa dönüşeceği veya ABD’nin bir müdahalesi korkusu yaşanıyor.

Şimdi herkes, “Eğer ABD müdahale ederse Rusya’nın tavrı ne olur? Veya karşılıklı restleşme bir iç savaşa dönüşürse neler yaşanır?” sorularına cevap arıyor. 

Kısacası; Venezuela yönetimi ve halkını önümüzdeki günlerde aşılması zor sıkıntılı bir süreç bekliyor. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ASIL DÜŞMAN İNGİLTEREASIL DÜŞMAN İNGİLTERE2 ay önce
  İngilteredeki küresel Yahudiler ve Bizans hayali kuranlar dunyayı zulme boğuyorlar
 • leventkleventk2 ay önce
  rusyane zaman abd nin karşısında durmuştur ki, hep kenarda durdu, alttan aldı,suriyede uçağı düşürüldü, pilotlarıöldü sesini kıstı, onlarca diplomatıabd den sınırdışı edildi , sesini çıkarmadı. bunlarıizlemedinizmi ,takip etmediniz mi
 • AHLAKSIZ KOVBOY ABDAHLAKSIZ KOVBOY ABD2 ay önce
  ABD demek isgal demek
 • Ahmet ÖzAhmet Öz2 ay önce
  Mehmet Bey;Güç sizdeyse,ABD'nin tavrı ve yaptırım gücü o kadar çok sizi etkilemez.ABD'nin Venezüla'daki eşkıyalığına karşı manevi destek vermemiz,haksızlık karşısında susmadığımızın göstergesidir ama zalimin elini tutabilecek,zulmüne engel olabilecek bir gücümüz yok.Gelirimiz,giderlerimizi karşılamıyor ve dünya ülkelerine,özellikle emperyal ülkelere gırtlağımıza kadar borçluyuz.Venezüela eşkıyasına diklenmemiz,sadece kendi vicdanımızı rahatlatır,belki de sair ülkelere örnek olur.Kendisi muhtacı himmet bir dede,nerde kaldı gayrıya imdad ede,mertebesindeyiz.TL,tepe taklak yuvarlanıyor.Döviz fiyatları yükselmiyor.Biz,ekonomik alanda batıyoruz.Batarken de dövizin yükseldiğini sanıyoruz.Gelişmiş ülkelerde asgari ücretle geçinen nüfusun oranı çok çok küçük.Gelişmiş ülkelerin çalışanları asgari ücretin bir hayli üstünde maaş alır.Bu sebeple,gerek iklimi ve tabii güzellikleri ve gerekse,paramızın çok çok düşük bir değere sahip olması sebebleriyle gelişmiş ülkelerin çalışanları tatillerini Türkiye'de geçirir.Lüks otellerde konaklar.Moralleri iyidir.Bizler de onlara bakıp hayıflanırız.Yağ,un,şeker var.Helva yapamıyoruz.Betonlaşma siyaseti ile helva olur mu?Yumurtaları aynı sepete koymayın,derler,ekonomi duayenleri.Ne zaman,nelerin yapılabileceği kurallara bağlanmış.Meteoroloji uzmanları gibi hava olaylarını takip etmelisin ve bu konularda uzman olmalısın ki takip ettiklerinden bir anlam çıkarasın.Kredi değerlendirme kuruluşlarının maksatlı beyanatlarını bir yana bırakalım.Adamlar,bindiğin dalı kesiyorsun,diye uyarıyor.Bu uyarıyı bize,eğer batarsa,alacaklarını tahsilde zorlanacağı için yapıyor.Köprüler,Şehir hastaneleri ve sair büyük yatırımlar hiç rantabl değil.Sanki,hazineyi tam takır etmeye ayarlanmış.1.Boğaziçi köprüsü hala kullanılıyor.Vatandaşın sırtına yük olmadı ama 3.köprü ile diğer büyük köprü,Deli Dumrul köprüleri sanki.Olmaması,olmasından hayırlıdır,düşüncesini zihinlere kazıyor.Demem o ki,harcamalarımızdaki aşırı savurganlık sebebiyle Medine dilencisi durumuna düşmemizi hamasi ve dini argümanlarla izah edemeyiz.Ekonomik özgürlüğünüz yoksa,aşırı dercede borçlanmış iseniz,emir alan ve uygulayan ülkeler durumuna düşersiniz.Trump,ha bire ayar veriyor ve bizi ekonomik yönden çökertmekle tehdit ediyor.Var mı bir önlemimiz?Venezüla'da Trump'a kafa tutmamızın ülkemize ne getirisi olabilir ki?Trump'a engel olabilir miyiz?Ancak ricacı oluruz.O da ciddiye alır mı,siz karar verin.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından (profesörlük kadrosuna başvurmak için hazırlanması gereken yayınlar dosyasını hazırlayıp sunmak önkoşuluyla) kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.

Günün Özeti