Türk-Rus ilişkileri, S-400’ler ve Moskova’nın nabzı

06 Temmuz 2019 Cumartesi

Kısmen araştırmalar, kısmen özel görüşmeler ve kısmen de tatil yaparak geçen Moskova programımı tamamlayarak ülkeme döndüm. 

Orada bulunduğum süre içinde siyasilerin ve akademisyenlerin yanında Rus kamuoyunun Türkiye hakkındaki düşüncelerinin neler olduğunu öğrenmeye çalıştım. 

Elbette, eleştirel yaklaşımlar ve farklı görüşler ifade edenler olmuştur.

Ancak, Türkiye ve Türk halkına düşmanca bir tavır ve olumsuz bir davranışa rastlamadım.

Bilhassa, Rusya’ya ait bir Su-24 savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesi ardından ilişkilerimizin sıfırlanma noktasına sürüklendiği ve ikili ilişkilerde yaşanan gerilim sürecinin Rus halkı üzerindeki etkileri başta olmak üzere; ilişkilerin kısa zamanda yeniden toparlanarak her alanda gelişmeye yönelmesi ile S-400 füzelerinin alımıyla Türk-ABD ilişkilerinde yaşanan sorunlara nasıl bakıldığı, benim en çok merak ettiğim konulardı. 

Görüştüğüm herkese, merakımı gidermek için soru üstüne sorular sordum. 

Aldığım cevaplarda, ülkelerin ilişkilerinde tarihi olayların günümüzdeki gelişmelerle bağlantıları var olduğu gerçeğinden hareketle önce tarihi süreç içinde yaşanan olaylar özetleniyor.

Tarihte iki ülke arasında yaşanan sorunlar ile bu sorunların çözümünde izlenen politikalara dikkat çekiliyor ve devamında ise günümüzdeki gelişmelerin değerlendirilmesi yapılıyor.

“Tarihteki kadim milletlerden olan Türkler ve Ruslar, büyük imparatorluklar kurarak insanlığa öncülük eden medeniyetlerin de kurucuları olmuşlardır. 

Türk-Rus ilişkilerinde yaşanan krizler, hamaset üzerinden ve maceracı bir yaklaşım yerine sorunların çözümü konularında çareler aranması ve fikirler üretilmesi için iki tarafın da ortak yaklaşımı etkili oldu.

İki ülke arasındaki sorunların aşılması konusundaki bu başarılı ‘ortak aklın’ oluşmasında, hiç şüphesiz her iki tarafın tarihi olaylardan çıkardığı dersler ve edindiği tecrübelerin önemli rolü olduğu bir gerçeğine vurgu yapılıyor.

Yakın tarihte Türk-Rus ilişkilerinde istenmeyen üzücü gelişmeler yaşandı. Ancak o tarihi ‘ortak akıl’ yeniden devreye girdi ve olayların seyri olumlu bir şekilde değişti.”   

Evet.

Moskova’daki görüşmelerim ve araştırmalarımda tarihten bugüne Türkiye ile Rusya ilişkileri değerlendirilirken ortaya konan bakış açısının özeti işte bu.

ABD VE NATO, TÜRKİYE’YE HAKSIZLIK YAPIYOR

Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında Türkiye’ye ihtiyaç kalmadığı görüşünden hareketle Türkiye hem NATO hem de ABD ve uydusu Batılı ülkeler tarafından dışlandığını düşünen Ruslar, NATO ve ABD ile onun öncülüğündeki Batılı güç odakları tarafında Türkiye’ye büyük haksızlık yapıldığı görüşünde.  

S-400’ler konusunda ise farklı görüşler var. 

Kimilerine göre bu bir ticari konu, kimilerine göre NATO ve ABD ile müttefiklerini rahatsız eden, hem ticari hem de askeri ve stratejik bir konu.

Türkiye, S-400 Savunma Sistemlerinden vazgeçerse, Türkiye- Rusya ilişkileri bozulur mu? şeklindeki soruma, Türkiye – Rus ilişkileri sadece S-400’lerden ibaret olmadığı hatırlatılarak, “bozulmaz, amma güven başta olmak üzere olumsuzluklar yaşanabilir” deniliyor. 

Ancak, ABD BaşkanıTrump’ın G-20 zirvesinde “Türkiye’ye haksızlık yapıldı” diyerek bir yanlış politik tavrı kabullenmesi Türkler kadar Rusları da mutlu etti. 

Ancak, ABD Başkanı Trump’ın sözlerinde tutarlılık olmadığı gibi ciddi bir devlet adamlığı sergileyemediği eleştirileri de sıralanıyor. 

Rusların büyük bir kısmı, Türkiye’nin NATO’da kalması Rusya açısından da olumlu olacağını hatta bazı konularda NATO ile Rusya arasında yaşanacak bazı sorunlarda Türkiye’nin arabulucu rolü üstlenebileceği görüşünde. 

Çünkü Türkiye’nin, NATO’nun bir saldırı emrine uyarak Rusya’ya düşmanca bir tavırla saldırmayacağına inanıyorlar. 

Doğrusu bu cevaplar beni hem mutlu etti, hem de şaşırttı.

Rus kamuoyu, siyasiler ve akademisyenlerle Rus basınındaki yorumlarda S-400’ler konusunda Başkan Erdoğan’ın cesaretli duruşu ve karşı direnişinden övgüyle bahsediliyor. 

Ayrıca, son yıllarda yaşanan krizlerden sıyrılarak her alanda Türkiye - Rusya ilişkilerinde olumlu gelişmenin seyrinde Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şahsi dostluklarının büyük payı olduğu belirtilerek, dünya siyasetinde bu dostluktan destek bulan ilişkilerin takdir edildiği hatırlatılıyor.

Özetleyecek olursam, Moskova’ya 1990-1997 yıllarında gitmiştim. 

Ancak, şimdi ise bambaşka bir Moskova gördüm. Türkiye-Rusya ilişkilerinin katlanarak gelişeceği inancındayım.

Çünkü her iki tarafta bu istek ve potansiyel mevcuttur. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MANSURMANSUR1 ay önce
  Ankara BB’min envanterinden Jet Ski çıkmış. Jet Ski denizde kullanılır biliyorsunuz. Konuyla ilgili açıklama yapan eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçekise "Sahibi bilinmiyor dediğiniz jet ski 2010 yılında Ramazan şenlikleri dolayısıyla alınan ve ASKİ envanterinde bir araçtır" dedi. Utanç duyulacak bir olay ve açıklama.
 • takiitakii1 ay önce
  OSMANLI DEVLETİ RUSYA VE İNGİLTERE İLE ORTAK HAREKATTA KAZANMIŞTIR FRANSA ALMANYA İLE HAREKATTA KAYBETMİŞTİR TÜRKİYE AMERİKA İLE HAREKATTA ÇOK KAZANÇLI ÇIKMAMIŞTIRAmerika ile harekatta zarar çok görmüştür
 • TANGANYİKATANGANYİKA1 ay önce
  Denge politikasi olmali bizimkisi
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Ya biz rusyadan gelen füzeleri vuramayız,abd de aynı peki s400 ne yapacagiz
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Dünyada iliskiler, kurulacaksa bunun kurallari vardir. Bazi durumlarda, gevurada müslümanada masallah diyemezsiniz.Türkiye deki yöneticiler ben yaptim oldu mantigiyla hareket ediyor.
 • Süleyman Süleyman 1 ay önce
  Abd ve Avrupa gibi sözde dost özde düşman ülkeler yerine her zaman Rusya ile dostluğu tercih ederim
 • Ağırdan alın la, e mi!Ağırdan alın la, e mi!1 ay önce
  Biz S 400' ü teslim alana kadar, umarım amerika havada uçan ne kadar füze varsa hepsini yutabilen S401 plus' ları icad etmez.

Günün Özeti