Suriyeliler gitsin mi, kalsın mı?

31 Temmuz 2019 Çarşamba

Sekizinci yılındaki Suriye iç savaşından kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimizin sayısı bugün 3.5 milyonu aşmıştır. 

Bunların her türlü ihtiyaçlarının karşılanması devletimizin imkanları dahilinde sağlandı, sağlanıyor. 

Üzülerek ifade etmek isterim ki; ülkemizde yükselen değil, ancak, yükseltilmek istenen bir mülteci düşmanlığı başlatıldı.

Avrupa’nın ırkçı ve aşırı sağcıların nefret söylemlerini örnek alan küçük bir azınlık ise Suriyeli sığınmacıları hedef alan söylem ve eylemleri yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Bu üzücü bir gelişmedir, ancak daha da üzücü olan, mülteci düşmanlığı yapan bu zümrenin bazı siyasi parti ve örgütler tarafından da kışkırtılması ve desteklenmesidir.

Suriyelilere karşı yürütülen algı operasyonlarının başında CHP ve İP’liler geliyor. 

31 Mart seçimlerinde İP’in Fatih Belediye Başkan adayı İlay Aksoy’un ‘Fatih’i Suriyelilere teslim etmeyeceğim’ afişiyle mülteci düşmanlığını ortaya koyarken, seçim sonrası Bolu’da belediye başkanlığını kazanan CHP’li Tanju Özcan ise göreve başlar başlamaz Suriyeli mültecilere yapılan yardımları kesmişti.

Birçok CHP’li belediyede ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar ile işsizlik bahane edilerek, Suriyelilere yönelik baskı ve dışlama girişimleri yaşanıyor.

İyi Partili Ümit Özdağ, MHP’de muhalif ses olarak bilinen Sinan Oğan’ın sosyal paylaşımları CHP’lilerin Suriyelilerkarşıtı politikalarını destekler mahiyette olması ise gerçekten üzücüdür.

Unutulmasın ki; mülteciler sorunu siyasi olmaktan öte insani bir sorundur.

Bu gerçekten hareketle ifade etmek isterim ki, mülteciler karşıtı siyasi yaklaşım ve girişimler, toplumsal barışa ciddi anlamda zarar vermektedir. 

SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ 

SAHİPSİZ DEĞİL

“Biz’den olmayan, ‘biz’e benzemeyen, bizi kirleten, bizi bozan, bizi tehdit eden...” gibi ahlak dışı söylem ve iddialarla Suriyeli kardeşlerimizin suçlanıp hedef gösterilmesi insanlık dışı bir yaklaşımdır. 

Mülteci diye insanları horlamak ve insan olmaktan gelen haklardan yoksun bırakmaya kalkışmak; bir barbarlık, bir vahşilik, bir ucube davranış, bir zalimlik ve de bir ahlaksızlıktır.

Bu düşmanlık ırkçılıktan ve siyasi bağnazlıktan kaynaklanmaktadır. 

Önemle ifade etmek isterim ki, mülteci düşmanlığı yapan küçük bir azınlıktır. 

Bu küçük azınlık ve onlara destek veren siyasiler ve çeşitli örgütler ile onların etkisinde kalan çevrelerin, bunca kışkırtıcı propagandaları ve oluşturulmaya çalıştıkları karşı algıya rağmen ülkemizde, Suriyelilere karşı kitlesel tepki veya bir saldırı çok şükür yaşanmamıştır.

Elbette zaman zaman bazı istenmeyen üzücü olaylar yaşanmıyor değil, ancak halkımızın kahır ekseriyeti milletçe övündüğümüz misafirperverliğimizin en güzel örneğini göstermiş ve de göstermeye devam etmektedir.

Yani Suriyeli kardeşlerimiz sahipsiz değil.

Suriyeli mültecilere karşı siyasi bir furya başlatılması, beraberinde karşı görüşlerin oluşmasına ve devreye girmesine sebep oldu.

Sosyal medyada “Ülkemde Suriyeli istemiyorum” diyenlere karşı “Ülkemde ırkçı istemiyorum” kampanyaları dikkat çekiyor.

Bu yanlış, yalan ve iftiralara karşı çıkanlar çeşitli halk katmanlarındaki bu büyük halk kitlesi ‘Muhacir-Ensar’ anlayışıyla hareket etmektedir.

“Hepimiz Göçmeniz, Suriyeliler kardeşimizdir. Onlar muhacir biz ise Ensar’ız, Irkçılığa Hayır” kampanyası başlattıklarını duyuran bu büyük kesim, herkesi bu nefrete, ırkçılığa ve göçmen düşmanlığına karşı mücadeleye çağırıyor. 

BİZ ONLARIZ ONLAR BİZİZ...

Ben de, ülkemizde misafir bulunan Suriyeli kardeşlerimize saldıran ve hakaretlerde bulunanlara karşı, onları sahiplenme adına yola çıkanların safında olduğumu gururla ifade etmek isterim.  

Neden mi?

Çünkü bugün onlar resmi sınırlarımızın dışında kalmış olsalar da, onlar bizim özbeöz kardeşlerimizdir. 

Çünkü bugünkü sınırlar değil, bizim için aslolan Osmanlı hinterlandıdır. 

Yani, onlarla 500 yıl birlikte yaşadığımız sınırlardır esas olan. 

Onlarla aramızda tarihi, kültürel ve inançlardan oluşan ortak bağlarımız var. 

Hatta karma evliliklerden dolayı kan bağımız var. 

Onların bizim ülkemizde, bizim de Suriye topraklarında yaşayan akrabalarımız var.

Yani biz onlarız, onlar da biziz...

Hatırlatmak isterim ki, Çanakkale şehitliğinde mezarları yan yana bulunanlar o şehitler hem bizim hem de onların atalarıdır. 

Bu vatan uğruna düşmana karşı omuz omuza savaşırken birbirinin kucağında can veren o aziz şehitlerin mezar taşlarında Trabzonlu, Erzurumlu, Kayserili, Vanlı, Edirneli ... yazdığı gibi Halepli, Humuslu, Hamalı ve Şamlı... yazmaktadır. 

Hakaret edip saldırmak veya onları bizden ayrı görüp onlara kapıyı göstermek, tarihe, vicdana ve ahlaka ihanettir. 

Bize yakışan, medeniyet değerlerimize göre hareket ederek onlara sahip çıkmaktır. 

Çünkü onlar bu ülkede bizim misafirimiz olmayı hak eden kardeşlerimizdir...

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ismi lazım degilismi lazım degil18 gün önce
  bir an önce gitsinler suriyelilerin türkiyede yaptıgına soykırım denir.
 • HamdiHamdi1 ay önce
  Türkiyede 400 bin suriyeli kadın dogum yaptıgi söyleniyor. Bunlar yarin aş ve iş isteyecekler. Türkiye kendi vatandaşlarına aş iş bulamazken suriyelilere nasıl bulsun. Bunlar genellikle ermenilerin hak iddia ettigi adana maraş urfa antep ve hataya yerleştirilmistir. Buralar iç savaşla önce özerk bölge sonra ermeni topragı olma olasıligi bulunmaktadır.
 • İlkerİlker1 ay önce
  Bu ülkeyi hep yanlış politikalar mahvetti. Kimse kusura bakmasın! Particilik yaparak ülke sevilmez. Tarafsız gözle baktığınızda her şey ortadadır. At gözlüğüyle gerçekler görünmüyor.
 • Koçak Koçak 1 ay önce
  Sinan oğan eskiden Mhp deydi. Mhp vurgusu çok yersiz olmuş
 • YADİGARYADİGAR1 ay önce
  n.doğan türkyılmaz denen  biz de seni ülkemizde istemiyoruz...
 • mehmetmehmet1 ay önce
  Onu bunu bilmem suriyeliler 7 milyona yaklaştı.Allah muhafaza ülkemiz bir savaşa girerse suriyeliler hangi tarafta olurlar.Bizim tarafımızda olur elbet diyenler olacaktır.Ama kendi ülkelerini bile bırakıp kaçanlar nasıl bizim tarafımızda olurlar.
 • N doğan TürkyılmazN doğan Türkyılmaz1 ay önce
  Ülkemizde Suriyelileri Mültecileri is temi yoruz NOKTA.
 • Suleymanli ailesiSuleymanli ailesi1 ay önce
  Bu soruyu sormak bile ayip.tabiki istemiyoruz istemiyoruz
 • Zeynel gebesZeynel gebes1 ay önce
  KANIMIZLA CANIMIZLA SAVASARAK MILYONLARCA SEHIT VEREREK KAZANDIGIMIZ BU TOPRAKLARI VATAN MILLET SEVGISI OLMAYAN 1 GECEDE ULKEMIZE GELIP BELESTEN YASAYACAK INSANLARA VERMEM ARKADAS.KENDI VATANI ICIN SAVASMAYAN ADAM YARIN BIRGUN BIZIM ICIN HIC SAVASMAZ.ZATEN BUOLAY ISRAIKIN BIZE ATTIGI KAZIKTIR BU OYUNA GELMEYELIM.SURIYELILERI ISTEMIYORUM
 • mevhibe inalmevhibe inal1 ay önce
  Suriyeli kardeşlerimiz! sahipsiz değil ama SURİYE sahipsiz. Aynı 6000 yıllık Irak sanat eserleri, Müzeler, Kütüphaneler, Tohum Bankaları, Arkeolojik alanları, Devletin birikmiş altın-döviz-senetleri gibi MODERN! YABANCI HIRSIZLARIN eline geçiyor. Oh ne ala memleket! boşaltıp doğal kaynaklarını Siyonist/Haçlılara ikram ediyoruz. Haçlı seferleri bile bu kadar kolay olmamıştır!
 • HT7y3rgiHT7y3rgi1 ay önce
  Selaminaleykum Suruyelilerle orantısız yüklenme tabi gerek dini gerek insanı gerek Türk anlayışına göre yakışıksız.Ama bu ırkı asimile etme politikada olabilir, Ülke için tasarlanan iç karışıklıkta potansiyel oluşturma zemin hazırlama politikada olabilir.Misafirde misafirlik sınırlarını bilmeli.Ulkesinde yapamadığı erkekliği burda yapmamalı.Aşırı hoşgörünün taraftarı değiliz.Gerçi bunlar bir yandan büyütülmemesi gereken normal durumdur. I.P CHP den söz ettiniz.Birilerine göre onlarda yabancıdır.Bunu siyasi rant için yapıyor olabilirler.Çunku onlar (sözde) hümanisttir,sosyalisttir.Türk düşmanı araplar ,defolun orta sahaya der.Musluman düşmanları Müslüman Türklere defolu arabistana der.B.k tan bodurum.....Onlar Osmanlı hinterlandı derken hocam,onlar Osm.hinterlandi olsalardı Osm. yıkılmadı.Elbet Allah tan başka herşey fani bu ayrı mevzuu.Batililar oralara 2/3 asır evvel girdiler.Yani onlar birkaç asırdır batının hinterlandı.Size çok itici tuhaf abes terbiyesiz bir ifade gibi gelebilir; onlar dini siyasi askeri taktiklerlrin yanında birkaç çeşit kılıç kullandılar.Yanı Irakta onca kadına kıza sibyana tecavüz ettiler.Binlerce onbinlerce babasını bilmeyen veya Iraklı sanan çocuk var.Amerika isterse hepsini tespitleyebilir takibe alabilir.Bunlarda yönetici çıkacak yarın.Ve inanıyorum ki kan çeker....Cinsi münasebete girerken besmele çekmeyi tavsiye ederiz.Yedigimiz içeriğimize dikkat etmeyi tavsiye ederiz.Bunun cenine olan maddi manevî etkisine inanırız.Kanın gelmeside aynı mantık dahilindedir.Demek istenen onlar Türkler den ziyade batılılaşma akraba.Daha yazmak istemiyorum.Herseyin hayırlısı diyelim.Biz akıl ederiz çaba ederiz son takdir hüküm Allah cc nün dur. Selamlar
 • AKTUNAAKTUNA1 ay önce
  Abd israil bizi esad gidecek gidin esadla kavga edin diye kandirdi.bizde saf saf inandik.6 mulyon kayitli kayitsiz ne idugu belirsiz insan bize girdi simdilik .kac kisi daha gelecek belli degil.sonuc gecmis olsun olan oldu gitsinler diyoruz ama bizi takan kim
 • Rıfat Canpolat Rıfat Canpolat 1 ay önce
  Yapılmak istenen Suriyelilerin vatanımıza ortak edilmesi biz buna karşıyız eğer söylediğin gibi samimiysen evinin bir odasında onları misafir et. Suriyelilerin Türkiye ye yerleştirilmesi yenişafağın ve sizlerin yazıları bunu teyit ediyor, Türkiyenin araplaştırılması projesidir. Bir Türk olarak bu lokmanızı ve Müslüman kardeşliği kılıfı altında yutmayacağım. İlerde su sıkıntısı arttığı ve petrolün tükendiği zaman işte Türkiye gibi bir projeyle arsplaştırılmış yeni bir vatan.
 • sizin tuzunuz kurusizin tuzunuz kuru1 ay önce
  sinir bölgesine bir göz atın.tamam yardım ederiz ama artık yeter.vatanından korkan zıpır gibi adamların keyif catmasını kaldıramıyorum.
 • FsmFsm1 ay önce
  Sayın yazar suriyelilere bugüne kadar 30 milyar para harcadı bu devlet. Eski parayla 30 katrilyon. Bu parayla fabrika yol hastane okulu geçtim. İzlanda kadar bir ülke kurarsın ülke. Vicdan diyorsunuz da buna biraz vicdan yapın. Onca yardım ediyoruz sonuç ne koca bir hiç. 8 yıl geçmiş adamları kovalım demiyoruz ama bunları Türkiye ye adam gibi adapte edelim. Dükkan açarlar vergi vermezler.
 • Birol akBirol ak1 ay önce
  Arkadaş duygu sömürüsüne gerek yok Allah herkese yaşamaları için toprak imkan vermiş sahip çıkacaksın bunu yıllarca konuşsan boş suriyede boşaltılan topraklara kim gelecek İsrail mi abd.mi İngilizmi ? cevap ne...Unutma Türkiyede ölen Osmanlı dönemindeki
 • Ssayin koçak Ssayin koçak 1 ay önce
  Suriyeliler sizin kardesiniz olabilir ama benim olmak zorunda degil.misafir belli bir zaman sonra gider adabiya ev sahibinin evine yerlesmez boylesinede misafir denmez.savas var ulkelerinde allah yardimcilari olsun cok zor evet.ama delikanli adamlari burda dana gibi yedirip icirip gezdirmek nedir.yasli cocuk ve kadinlari alirsin belli bir sureligine onlar bir zahmet ulkrsine sahip ciksin.ben calisiyorum koye gitmeye para denklestiremiyorum bayramda ama onlar kebap.benim 20 yasindaki delikanlim suriyede sehit sun onlar burda sefa sursun.bu kul hakkidir kim sebep olduysa allah hesabini zatem soracaktir
 • KeşkeKeşke1 ay önce
  suriyelilerin çoluğuna çocuğuna sahip çıkardı tabi herkes..evladı evlat eşi kardeşimiz bilinirdi..ama durum bambaşka kardeş...yolda kaçarken hangi ara yaptın o kadar çocuğu sen..bu ülkenin evlatları evlenemiyor bile..kusura bakmayın bu işin ümmet v.s ile izahı olmaz..hiç kusura bakmayın..çeçenler gibi olsaydı başımız üstüneydi o yüzden boşuna yedirmeye çalışmayın bu suriyeli işini...yemez kimse..tez zamanda bunu anlayın görün ülkeyi kaosa sokmayın..bu ii çok kötü bir çıkmaza gidiyor..
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Mehmet bey .... Siz ister misiniz? Bizim pisliğimiz bize yetiyor, bir de daha temizlik alışkanlığı edinmemiş insanlarlara tahammül edemeyiz. Kültürel adaptasyon yapılmadan halklar birlikte nasıl yaşar? Sonra bu insanların çocukları ne olacak? Eğitim almayan milyon çocuk toplum için çok tehlikeli değil mi?
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Çeçen lider rahmetli dudayev bir mektup yazdı o zamanın başbakanına,,özetle şunu dedi,biz ruslarla savaşacağız kimseden bişey beklemiyoruz,ölecez yada kalacağız sizden tek istediğimiz çoluk çocuğumuza sahip çıkın onları size emanet ediyoruz şeklindeydi..suriyeli işine millet neden gıcık oluyor bunu anlamanız için bu yiğitçeörneğe bakın.
 • Gitsin kalsınGitsin kalsın1 ay önce
  Referandum yapın...
 • HasanHasan1 ay önce
  Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti Türk ve yabancı kumarbazlardan milyar dolar kazanc elde edip Türkiyede yardım beklemesi nekadar doğru.
 • İbrahim Apaydinİbrahim Apaydin1 ay önce
  Onlarla biz yaşıyoruz,sen değil,tabi senin tuzun kuru,Bakalım Allah ( cc) ye nasıl hesap vereceksiniz.Bir kerede emeklilere verilen %5 zammı konuşsanız ya.Yalaka çıkarcı gazeteci müsveddeleri sizi.Sayenizde özyurdumuz da 2.sınıf vatandaş olduk.Din kardeşimiz miş ! Oy deponuz bunlar sizin.Bizler geri zekalıyız ya...
 • AlperenAlperen1 ay önce
  Bu algı operasyonunda pkklı köpekleri ve onların kafası ile bakan Türk siyasetindeki partiler ve oluşturdukları dayanışma ittifakının ekmiş oldukları nifakları ve her türlü melaneti de unutmayalım. Suriye’den kaçıp gelen ve sahillerde Dink atan pkklı ları unutmayalım.
 • MelikeMelike1 ay önce
  Ben mevcutlardanda yani sözde Türk halkındanda istemediğim o kadar çooookkk varki mesalaPKK li HDP liler ve Batı hayranı olan dinsiz inansızlar o kadar çokki istemediklerim o yüzden benim için fark etmiyor:))))
 • ATATURKCUATATURKCU1 ay önce
  HIC PLAN PROGRAM MUHASEBE HESAP KITAP YAPILMADAN 5 MILYONA YAKIN SURIYELIYI ULKEMIZE ALDIK.KAC TANESI ISIDCI KAC TANESI PKK LI KAC TANESI ESADIN AJANIKAC TANE HIRSIZ KAC TANESI KANUN KACAGI BILEN VARMI? YOK.ELIMIZDE HESAP BILGI KAYIT VARMI YOK ? BEN IDDIA EDIYORUM COK DAHA FAZLA SAYIDA SURIYELI AFGAN IRAKLI VAR ULKEMIZDE.BU COK TEHLIKWLI MALESEF ABD BIZI KANDIRDI ESAD GIDECEK DIYE SIMDI KARA KARA DUSUNUYOR AJP HUKUMETI YAPTIGI HATAYI YANLIS SURIYE POLITIKASINI.DUA EDELIMDE DAHA COK SURIYELI AFGAN ULKEMIZE GIRMESIN CUNKU BU EMPERYALIST GUCLERIN BIZE OYUNU BIZI PARCALAMAK ICIN TUZAK.BU MUACIR MUSLUMAN DIN KARDESI AYAGI BIR NUMARA
 • Serhat Serhat 1 ay önce
  İman zayıflığımız var,aynı anne babadan olanlar, komşu olanlar akraba olanlar birbirini sevmiyorken yani bugün suriyeli kardeş muhabbeti pek tutmuyor diye düşünüyorum.En çok zoruma giden konu ise içimizde hem müslüman olup hem de ırkçı olanların sayısı fazla, bulgarlarda geldi diyorlar sonra da biri çıkıp e ama onlar türk tamam da kardeşim Allah yalnızca türkün Allah ımı?Bu ırkçılık niye...Her şeyden hesaba çekileceğimiz bir hesap gününü unutmamalı...
 • Zaide gokZaide gok1 ay önce
  Sokakta rahat yuruyemiyoruz bayan olarak heryerde herkosebasi da suriyeli irakli var cok kalabaliklar inanin turkiyede kayitli kayitsiz 6 milyondan fazlavar gitsinler gitsinler
 • okurokur1 ay önce
  neden suryelileri kamplarda tutmadınız milletin huzurunu kaçırdınız şehirleregönderdiniz gitsinler istemiyoruz hükümetin yanlış politikasını halk neden ödesin hodri meydan referanduma varmısınız
 • aziz aziz 1 ay önce
  hemen,çabuk derhal güle güle gitsinler.sadce bayramlarda gelsinler.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  KALKACAKSIN ELİN GAVURU İÇİN KOREYE ASKER GÖNDERECEKSİN VE ŞEHİTLER GAZİLER VERECEKSİN VE BUNDAN HER ZAMAN GURUR İLE BAHSEDECEKSİN,ANCAK DÜNE KADAR AYNI DEVLETİ PAYLAŞTIĞIN,MAZLUM ,MAĞDUR ,YARALI DİNDAŞINA SAHİP ÇIKILMASINI GAYRİ İNSANİ VE GAYRİ İMANİ BİR POZİSYON ALARAK ,KOVMAYA YÖNELİK BÖĞÜRTÜLER ÇIKARACAKSIN.BU TAM BİR OPERASYON VE TAMAMEN GAYR İ MİLLİ BİR KALKIŞMA..HAA BUNLAR BU VATANIN SAHİBİ DEĞİLLER VE HİÇ DE OLMADILAR..MENFEATLERİ NİSPETİNDE ,BU VATANIN EKMEĞİNİ AŞINI YEDİLER VE İMKANLARINDAN SONUNA KADAR FAYDALANDILAR.DEVLET VE MİLLET LEHİNE HİÇBİR MÜCADELEYE,KENDİ ARZULARI İLE,KATKI VERMEDİLER..TEK DÜŞÜNDÜKLERİ CEPLERİ VE MİDELERİ.HER YORUMUMDA DEDİĞİM GİBİ,SOKAKTAKİ HAYVANA GÖSTERDİKLERİ HASSASİYETİN BİNDE BİRİNİ MUHACİRLERE GÖSTERMEYENLERE YUH OLSUN..ELLERİNİZE SAĞLIK..SELAM EDİYORUM..
 • SUPHISUPHI1 ay önce
  Abd nin suriyenin kuzeyinde bir kurt devleti kurmak icin yaptigi plan tezgah hile.hatirlayin suriye karismadan once mayinlari temizledi israil cunku plani 10 sene once yaptilar bizde saf saf savasa su dokecegimize benzin doktuk tezgaha geldik.bu gocmen akini suriye olayi bize zarar gelen her suriyeli bizim demografik yapumizi degistirmek icin.ensar muacir olayi bizi kandirmak saf duygularimizi istismar.suriyeluieri acilen sinirxa tampon bolgeye yollamaliyiz yollamazsak sonumuz suriye gibi olacak
 • ALPASLAN ERISLIALPASLAN ERISLI1 ay önce
  SURIYELI ISTEMIYORUZ SURIYELILERI ISTEYEN VARSA KENDI CEBINDEN BAKSIN EVINDE MISAFIR ETSIN.BEN HASTANEDE SSK ODEYEREK ILAC PARASI VEREREK MUAYENE OLUYORSAM ONLARDA PARAYLA OLACAK YADA BENDE PARA KATKI PAYI VERMIYECEM.BEN 1 COCUK YAPIYORSAM SURIYELILER 10 COCUK YAPMIYACAK BEN YERE COP ATMIYORUM ONLARDA ATMAYACAK.BU GOC OLAYI BATININ BIZE TUZAGI TEZGAHI HALA ANLAMIYORMUSUNUZ DAHA SI NIRLARIMUZDA BIZIM ULKEMIZE GIRMEK ISTEYEN MILYONLARCA AFGAN IRANLI SURIYELI PAKISTANLI BEKLIYOR UYANIN ARTIK
 • MülayimMülayim1 ay önce
  Mülteci düşmanlığı yapanın hele hele Müslüman düşmanlığı yapanın Allah belasını versin. Lakin afilli duygusal mesajlar vermeyi bırakın. 1 kişiyi dahi vatandaşlığa almak dahi hataydı. Yaptıklarımızın amerikaya israile hizmet ettiğini görmüyoruz galiba. Suriyelileri ağırlıyoruz, ülkeye yayılmasına müsaade ediyoruz çünkü amerikanın rusyanın suriyedeki işini kolaylaştırıyoruz, ayrıca ileride bizde de iç savaşa zemin hazırlıyoruz. Özal zamanında kaç bin kişi ülkemize geldi?Gittiler mi?Şimdi kaç milyon kişiler?!!! Bugün 3buçuk milyon olan suriyeliler 5 yıl sonra 5 milyonu geçer. Muhtaç olduklarında Müslümanlara insanlara elbette yardım edelim sonuna kadar hakkımız helal olsun, ama bu sıradan bir insanlık vazifesi gibi bir durum değil. Neden düşünmüyoruz. israilin vadedilmiş topraklarına müsaade ettiğimizin farkında değil misiniz. ortalıkta ışid falan kalmadı. Ayrıca madem illa sahip çıkacağız, şimdiye kadar harcanan milyar dolarlar ile güneyimizde bir yerde bir şehir kurulurdu suriyeliler için ve memlekete dağılmaları önlenirdi. Adam gelmiş fabrika açmış şu kadar işçi çalıştırıyor demeyin sakın!!! Basitleşmeyin. Allah içimizde ve dışımızda Allah'a ve müslümanlara bu ülkeye düşmanlık edip kuyumuzu kazmaya çalışanlara fırsat vermesin, fitnelerini tuzaklarını onların başına geçirsin.
 • kemal arslandrdrkemal arslandrdr1 ay önce
  Herkes evine vatanı için savaşmaya. Ha burdaa onları çok hararetli isteyen beslemek isteyen varsa hepsi alsın kendi evinde sponsorlugunda beslesin .Türk halkından zoraki aldığı parayla Arapçılık yapmasın ne de kürtçülük .
 • ademadem1 ay önce
  suriyeliler bir şekilde imana gelirülkelerine geri döner ama uğruna helak olan kavimler var bizim enbüyük sorunumuz geleceğimizi korumak için dönmeleri yok etmemiz lazım biz dönmeleri korursak ALLAH cc bizi perişan etmezmi
 • İlkerİlker1 ay önce
  Suriyelilerin geri gönderilmesini savunuyorum. Kimse hariçten gazel okumasın. Benim vatandaşım iş bulamadığı için kendisini Almanya'ya atmaya çalışacak, Suriyeliler ise burada iyi hayat yaşaması için geniş imkanlar sunulacak. Bu ülkede haklarını helal etmeyecek çok kişi var. Halkı kandırmaktan vazgeçilmeli. Gafillerin bu ülkeye faydalı olacağını düşünmüyorum.
 • emineemine1 ay önce
  küçük bir azınlık diyorsunuz ama yanlış halkın yüzde 90 nı istemiyor. bende ilk geldiklerinde elimden geleni yaptım. gerek maddi gerekse manevi. ama onların rahatlığı sinirimi bozuyor. reis buna çözüm bulmalı.
 • ademadem1 ay önce
  Madem bu suriyelilere biz TÜRK halkı bakıyoruz. Gidelim o zaman referanduma. Soralım halka gitsinler mi kalsınlar mı? Eğer %60'ın üzerinde gitsin çıkmıyorsa ben de birşey bilmiyorum. İnanın yetmez ama evetçiler bile bıktı bu temizlik, edep, adap bilmeyen araplardan. Ülkedeki arap seviciler karşılasın bunların bütün ihtiyaçlarını biz değil.
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  "Suriyelilere üç garanti verildi!" Suriyeliler konusunda devletin nasıl uyum çalışmaları yaptığına dair eğitim ve tarımdan örnekler vermiştim. Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okullara gönderdiği yazıda Suriyelilerden "yakın gelecekte vatandaş olacaklar" diye bahsedilmişti. Mardin'de Suriyeli çiftçiler lavanta hasadını Vali ve Kızılay Başkanı ile birlikte yapmıştı. Şimdi de Türkiye'deki üniversitelere sınavsız kabul edilen Suriyeli öğrencilerin burs sorunlarının nasıl çözüleceği konusunda resmi açıklamalar yapıldı.***Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, "Üç model geliştirdik. Birincisi üniversiteye giden Suriyelilerin harcını karşılamak... İkincisi, 'Türkiye bursları' kapsamında Suriyeli öğrencileri burslandırıyoruz... Üçüncüsü ise Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve AB'nin farklı fonlarıyla gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri var" dedi.Abdullah Eren, "Mültecilerden yüzde bir oranında üniversiteye gitme oranı varken, Türkiye yüzde altıyla bu alanda bir rekor kırıyor" diye özel bir bilgi de verdi.Türk Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise "Halihazırda 3 milyon kişiye destek veriyoruz. Sadece Suriyelilere değil, 70'i aşkın ülkeden 1 milyon 700 bin mülteciye aylık nakit düzenli destek programıyla katkı sağlıyoruz. Şartlı Eğitim Programımızla 511 bin öğrenciye düzenli aylık burs sağlıyoruz. Türkiye'de 1 milyon 740 bin Suriyeli çocuk yaşıyor. Yaklaşık 1 milyon 50 bin çocuğumuzun okula gitmesi gerekiyor. 645 bin çocuğumuz şu anda ilk-orta-liseye devam ediyor. Geriye kalan 400 bin çocuğumuzun okullaşması gerekiyor."  dedi.İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu ise geçici koruma ile Suriyelilere üç konuda garanti verdiklerini belirterek, "Bunlar, geri gönderilemez ilkesi, kimliklendirilmesi ve temel hizmetlere ulaşım. Geri gönderilemez ilkesi, savaş devam ettiği müddetçe gerçekleştirilemez. Şu anda Suriyelilerin yüzde 99'u kayıt altındadır. Kayıtlı olduğu illerde sağlık hizmetlerine, eğitim hizmetlerine ulaşması gibi." diye konuştu.***Suriyelilere geri gönderilmeyecekleri ve temel hizmetlerden yararlanacakları garantisi verildiğini duymuş muydunuz?Resmi bir ağızdan daha önce böyle bir açıklama duymadım da...Peki ama garantiyi devlet adına kim vermiştir? Garanti, Suriyeliler Türkiye sınırlarına sürülmeden önce mi verilmiştir? Bu sebeple mi sınırların açılmasından sonra milyonlarcası Türkiye'ye koşmuştur.Öyle ya, barınma, beslenme, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçları karşılanacağı garantisi olmasa, aylık nakit ödeme yapılmasa, Suriyeliler Türkiye'ye neden gelsin veya geldikten sonra neden burada kalsın?***Bütün bu veriler neyi gösteriyor?Suriyeliler, önce IŞİD tehdidiyle sonra PKK/PYD baskısıyla ölümle korkutuldu. ABD-İsrail projesi gereği Suriye'nin kuzeyi boşaltılacak ve buradaki nüfus Türkiye'ye kaydırılacaktı. Türkiye'deki siyasi iktidar, bu projeyi bile bile kapıları açtı. Zaten, 1.5 milyon çadır siparişi de vererek ön hazırlıkları başlatmıştı. Şimdi iktidar Suriyelilere kendi vatandaşına vermediği desteği veriyor ve Türkiye'nin bütün imkânlarını onlara sunuyor!Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Esper'e telefon görüşmesinde, "Türkiye'nin ABD'den beklentisinin, terör örgütü PKK/YPG'ye desteğini tamamen sonlandırması olduğunu ifade ettiği"ni açıklıyor!Güvenli bölgenin 30-40 kilometre derinliğinde ve Türkiye'nin kontrolünde olmasını istediklerini de bildirmiş!ABD'nin projesi orada bir devlet kurarak, Kuzey Irak ile birleştirmek değil mi?Hüseyin Kıvrıkoğlu da "ABD Sevr haritasını uygulamaya çalışıyor" demedi mi?Sevr'e göre bölgede bir Kürdistan ve Ermenistan kurulması esas alınmamış mıydı?Türkiye, ABD ile işbirliği yaparak Suriye'yi parçaladı, şimdi ABD'den projesinden vazgeçmesini istiyor!Bu temaslar, kamuoyunu oyalamaktan başka bir işe yaramaz...AKP iktidarı bu işin altında kaldı da Türkiye'yi de çıkmaza soktu…
 • GolcüGolcü1 ay önce
  Gitsin.
 • Sinan Sinan 1 ay önce
  Ne diyim şimdi bunlara1. kim kimin sayesinde rızıklanıyor Ne sen bilirsin nede ben ALLAH bilir 2. Hani Süriyede Türkmenler için yürüyüş yapan milliyetçi geçinenler akparti düşmanlığı bunların gözlerini kör etmiş ve vicdanlarını karartmış
 • BilalBilal1 ay önce
  Sayın yazar Suriyelileri eleştirmek Suriyeli düşmanlığı değil.toplumda bunların sıkıntısı çoğaldı.halk haklı akpnin Sonu Suriyeliler sayesinde olacak.siz aynen düşüncenizde devam edin.suriyeliler yüzünden sıkıntı çeken insanlarıda düşünün ön yargılı olmayın
 • Hakkı YazanHakkı Yazan1 ay önce
  Mehmet kardeş öncelikle silkin kendine gel! Biz ne Amerikayız ne de Almanya! Millet pahalılıktan aç geziyor, çocuğuna çoluğuna ayakkabı alamıyor. Neden bizim öksüz ve yetimin üzerinde hakkı olan milyarlarca doları göçmenlere harcanıyor? Süriyeliler kalsın diyenler bir zahmet masraflarını da ceplerinden çeksinler o zaman. Al evine besle Mehmetciğim, elini tutan yok!
 • zeynepzeynep1 ay önce
  sizde diyorsunuz musafir diye .kalici degiller yani
 • Mardinli hocaMardinli hoca1 ay önce
  Sayın memed bey dilinize yüreğinize sağlık Allah razı olsun.Çok mükemmel bir yazı innemelmuminine ihvetun müminler kardeştir mümin olan her kim olursa olsun kardeşimizdir suriyeli kardeşlerimizdir bize yakışan kardeşliktir.Buyurduğunuz gibi şam halep hums hamada bizimdir.Çünkü halkı müslümandir her müslüman kardeşimizdir hiç kimse evinden diyarından isteyerek gelmediler zorlandılar geldiler isteyerek gelmediler bize düşen ensar olmak.Devlete millete böyle yakışır Allaha şükür bugüne kadar türkiye gelen suriyelilere karşı böyle muamele edildi ve inşaallah böyle devam edecek.Hükümete bu konuda önemli bir konu hatırlatmak istiyorum.Türkiye halkı ve hükümeti musafir pervlikten çok güzel nam kazandı dış güçler ve iç hayinler türkiyenin imtihanın bozulması için bu kampanya açtılar.Bunların dertleri dünya kamu oyunda türkiyenin nami bozmaktır.Ey hükümet yetkilileri bu oyuna gelmeyin önünüze bakın bu mazlum insanlara zulüm etmeyin ve sucu başkanıza atmayın.Zaten chp suriyelilerin düşmanıdır sizde suriyelilere düşmanlik yaparsanız chpnin ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.Bana göre bu içişleri bakanı suriyeliler den nefret duymaya başladı hele hele bu konuda yabancı yazıları yani arapça yazısı olansokmesi enim zoruma gitti çok yanlış bir harekettir.Mutlaka akparti ve hükümet bu konuya eğilmeleri gerekir küfür güçlerin oyununa gelmemeleri lazım.Sayın memed bey e teşekkür ediyorum bu konuyu dile getirdiginiz için Allah razı olsun
 • Suriyeliler gitsin mi, kalsın mı?Suriyeliler gitsin mi, kalsın mı?1 ay önce
  "Kalsın" ları hangi numaraya atacaz? Var mı bir hazırlığınız? "Kalsınlar" çoğunlukta çıkarsa kalacaklar mı hakikaten? Hayır, var mı yani hükümetten bir tiyo falan, bilek! Yoksa bu da mı laga luga, vakit doldurmaca?

Günün Özeti