Sudan ve Libya’daki Türkiye karşıtı cephe devrede

17 Nisan 2019 Çarşamba

Dünyanın düzen ve gidişatını tek başına vereceği kararlarla belirlemeyi amaçlayan ABD öncülüğünde Batılı emperyalist güç odaklarının ‘dünya hâkimiyet mücadelesi’ devam ediyor.

Bir yandan saldırı ve fiili işgaller, sürdürülürken, diğer yandan terör örgütleriyle ilişkiler, ekonomik yaptırımlar, siyasi baskılar olmak üzere sessiz ve derinden istihbarat operasyonları sürdürülüyor.

Viyana devletler konvansiyonel anlaşmaları ve beynelmilel hukuka aykırı tavır ve davranışlar, ABD öncülüğündeki emperyalist güç odakları için sıradanlaşmıştır. 

ABD ve o işbirlikçileri olan ülkelerinin desteğiyle, hükmetme ve sömürü politikalarına teslim olmayan ülkelerin içişlerine müdahale, şantaj ve tehditlerle birçok ülkenin yönetimleri devrilmiş rejimleri ise yok edilmiş. 

Bu ülkelerin büyük çoğunluğunun İslam coğrafyasında olması dikkat çekmektedir.

Bu güç odaklarının politikalarının temelinde İslam çağ dışı, Müslümanlar ise potansiyel suçlu’ olarak kabul edilmektedir. 

Bu emperyalist devletler, kendi aralarında bir güç mücadelesi içinde olsalar da,  İslam ve Türkiye söz konusu olduğunda yekpare bir blok olarak anında birleştikleri ve güç birliği yaptıklarına şahit oluyoruz. 

Ayrıca, S. Arabistan, Mısır ve BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) gibi proje Arap devletler de ABD öncülüğündeki o güç odaklarının gönüllü taşeronlarıdır.

BAŞKAN ERDOĞAN, 

NEDEN İSTENMİYOR?

ABD ve Batılı emperyalist devletlerin ‘Türkiye karşıtı tavırları’nın sebebi ise işgal ve sömürü politikalarını sorgulayan ve suçlayan kısacası, teslimiyetçiliği reddeden Başkan R. Tayyip Erdoğan’ın politikalarıdır. 

Bu küresel emperyalist güç odaklarının ihanet oyunlarına karşı çıkan tek lider Başkan Erdoğan’dır.

ABD’nin haydut Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi, Suriye’de terör örgütleriyle işbirliği yaparak Ortadoğu’yu yeniden sömürü politikaları doğrultusunda şekillendirmeye çalışması ve Golan Tepelerindeki İsrail işgalini meşrulaştırma gibi bir dizi ihanet girişimine Arap ülkelerindeki kukla yönetimler ses çıkarmazken, Başkan Erdoğan, ilkeler ve değerler üzerinden oluşturduğu politikalarının gereği  Alem-i İslam’a sahip çıkıyor ve  bir karşı duruş sergilemeyi sürdürmektedir.

ERDOĞAN’I ÖRNEK ALAN 

ÜLKELER CEZALANDIRILIYOR 

Başkan Erdoğan, Sudan, Somali, Libya, Tunus, Lübnan ve Katar gibi ülkelerde siyasiler, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları ile yönetimlerine rağmen çeşitli halk katmanlarında büyük takdir gören bir liderdir.  

Başkan Erdoğan, bu politikalarıyla Alem-i İslam’da yeni bir ümit olmaya başlaması hem Batılı emperyalist güç odaklarını hem de İslam dünyasındaki işbirlikçilerini telaşlandırdı.

Başkan Erdoğan’ın itibarsızlaştırılması için karalama kampanyaları başlatılması ve özel operasyonların düzenlenmesinin asıl sebebi onun ümit olarak görülüp, örnek alınmasıdır.

Son zamanlarda bu hoşnutsuzluk bir karşı politik tavra dönüştürüldü ve birçok İslam ülkesi cezalandırılmaya başlandı.  

SUDAN’DA TÜRK 

DÜŞMANLARI DEVREDE

Sudan’da Türkiye ile yakın ilişkiler içinde olan Ömer el Beşir başkanlığındaki yönetim, baskılara dayanamadığı için devrildi. 

Bunu fırsat bilen malum güçlerin yönlendirmesiyle el Beşir döneminde yapılan anlaşmalarla bu ülkede faaliyet gösteren Türk firmalarına saldırılar başladı.

Sudan’da altın arayan Türk şirketinin şantiyesini basan darbeciler, şantiyeyi ateşe verdi.

Sudan’da eylemlerin başlamasının ardından Ömer el Beşir’in restore etmek için Türkiye’ye tahsis ettiği Sevakin adasındaki çalışmalar durduruldu.

Türkiye, restorasyon çalışmalarının ardından Mekke ve Medine’nin karşısında yer alan stratejik konumdaki Sevakin adasına üs kurmayı planlıyordu.

LİBYA’DA TÜRK 

DÜŞMANI BİR İSYANCI

Zengin yeraltı kaynaklarına sahip Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ve Katar tarafından desteklenmektedir.

ABD’nin taşeronu S. Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ise Libya iç savasını 4 Nisan’da saldırıyla tekrar başlatan işbirlikçi General Halife Hafter’a destek veriyor.  Ayrıca Rusya, meydanı ABD’ye bırakmamak için Hafter ile ilişkiler kurmaya çalışırken, Fransa, her türlü desteğini sürdürüyor. 

Verilen destekle işbirlikçi Hafter, önce başkenti daha sonra da tüm Libya’yı ele geçirmek istiyor. 

Eğer başarırsa Türkiye ve Katar devre dışı bırakılacak.

Bütün bu gelişmeler bize Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olan yönetimler, ABD’nin yönlendirmesiyle taşeron olan S. Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzerinden sırasıyla cezalandırılıyor ve de cezalandırılmaya devam edecek.  

Bu şer ittifakın hedefi, Türkiye’nin önünü kesmektir. 

Türkiye, bütün bu gerçekleri nazari dikkate alarak yeni politikalar üretmeli ve yeni hamleler başlatmalıdır. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • SemihSemih3 ay önce
  Herşeyi erdoğan üzerinden değerlendirmeyin. Beşir ömür boyu iktidarda kalması nedir . eğer beşir gerçekten bir şeriatçı olsaydı belli zaman sonra adil bir yönetim oluşturur ve kenara çekilirdi. Yapmadı halkdiktatörü zindana gönderdi. İnanın ki adil bir yönetim olsaydı sudan bölünmez batılı güçler bir şey yapamazlardı. Objektif olalım sn yazar....
 • Gercekci Gercekci 3 ay önce
  Kusura bakmayin, cok basit bir yazi. Sizin Baskaniniz Erdogani takan yok. Olmasi gereken oldu, tipki Türkiyedeki gibi. Türkiyeyi kaale alan yok yansa kimsenin umurunda olmaz. Kuru kirintilari birakin artik!
 • Buyuk SavaslarBuyuk Savaslar3 ay önce
  Alimlerin hadis yorumuna gore Israil Irana Basra korfezine saldirir. Iran misilleme yapar. Bunun uzerine ABD Korfez ulkeleri ile Irana saldirir. ABD IRAN in her yerine fuze yagdirir. Bombardiman ucaklari ile havadan saldirir. Rusya Irana her turlu destegiverir. Iran da ABD nin basra korfezindeki donanmasini batirir, korfez ulkelerine fuze yagdirir. ABD Iran akaradan girerken 60 Bin sii yi katleder ve savasi kaybeder. Sicak denizlere inmeyi isteyen Rusya Avrupaya saldirir yakar yikar. Dunyanin baska yerlerinde de savaslar olur. Japonya Çin e saldirir Ural daglarina kadar gelir. Buyuk savaslardan sonra mehdi as gelir Daha once zulumle dolan dunya, baris huzur ve adaletle dolar
 • SelinSelin3 ay önce
  El Beşir 1 numaralı diktatördür ve halk onu devirdi. Tüm diktatörlerin sonu devrilmektir. El Beşir hesap verecek.

Günün Özeti