• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
10 Temmuz 2019

Srebrenica, seni unutmam, unutamam

Bundan tam 24 yıl önce 11 Temmuz 1995 tarihinde insanlık faciasına sebep olan bir ihanete dünya şahit oldu. 

Srebrenitsa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bugüne eşine rastlanmayan bir vahşeti gerçekleştiren Sırbistan destekli Bosnalı Sırp Çetnikler; aynı zamanda asrın en büyük soygununu da gerçekleştirmiş oldular. 

Yaktılar, yıktılar ve Müslüman Boşnakların mallarını ve en kıymetli eşyalarını çaldılar. 

Yüzükleri almak için parmaklar, küpeleri almak için kulaklar ve bilezikler için kollar kestiler.

Kimileri aç ve susuz bırakılarak, kimileri öldürülüp Peruçats Gölü’ne ya da Vişegrad Köprüsü’nden Drina nehrine atılarak, kimileri kendi evlerine hapsedilip topluca yakılarak, kimileri tecavüz edildikten sonra kurşunlanarak…

Kısacası akla hayale gelmeyecek kadar vahşi ve insanın kanını donduran işkencelerle katledildiler.

İşte her 11 Temmuz’u hatırladığım her zaman burnum sızlar, gözlerim yaşarır, acılarım depreşir, duygularım bir anda kin ve nefrete dönüşür. 

Ruhum daralır, içime sığmaz olurum, dua ederim, lanet okurum.

Bu kinim ve nefretim; bu insanlık faciasını gerçekleştiren sadist ruhlu Sırp canilere olduğu kadar, siyasi çıkarları uğruna Sırp Çetniklere engel olmayan Birleşmiş Milletler-GK, NATO, AB gibi kuruluşlar ile ABD öncülüğündeki Batı emperyalist güç odaklarınadır. 

Çünkü:

Kadın, yaşlı, hasta, çocuk, bebek demeden 8372 Müslüman Boşnak’ın sistematik bir şekilde katledildiği Srebrenica, 16 Nisan 1993’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla “güvenli bölge” ilan edilmişti. 

Aldıkları kararlarına sahip çıkmadılar ve “küresel sistem”in Balkan politik çıkarları uğruna o kanlı cehenneme bilerek müsaade edildi.

Soykırım gizli değil, tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleştirildi.

11 Temmuz, insanlık tarihinde kara bir lekedir.

11 Temmuz, içimizdeki dinmeyen acının tarihidir. 

11 Temmuz, Bosna Hersek genelinde Sırp canileri tarafından gerçekleştirilen toplu katliamların Srebrenica’da SOYKIRIM’a dönüştüğü tarihidir. 

11 Temmuz, Batılı emperyalist güç odaklarının yani BM, AB ve NATO’nun kendi çıkar politikaları uğruna Müslüman Boşnaklara ihanetinin tarihidir. 

Kısacası, 11 Temmuz, insanlık onurunun ayaklar altına alındığı bir insanlık faciası ve bu vahşetin yaşanmasına engel olmayan Uluslararası Toplumun utanç tarihidir. 

NEDEN SREBRENİCA 

Çünkü, Sırbistan ile Sırbistan dışındaki Bosna ve Hırvatistan’daki Sırpların birleşmesi ile gerçekleştirmeyi hedefledikleri ‘Büyük Sırbistan’ için Srebrenica’nın da içinde yer aldığı Doğu Bosna mutlaka Sırplaştırılmalıydı. 

‘Podrinje Projesi’ olarak adlandırılan ‘Büyük Sırbistan’, Doğu Bosna’daki Drine nehri ve havzası olarak kabul edilen, Srebrenica’nın da içinde yer aldığı bölgenin Sırpların eline geçmedikçe o büyük hayal gerçekleştirilemiyor. 

Onun için Doğu Bosna ve onun kalbi sayılan Srebrenica, Sırplar için çok önemli.

 ‘Büyük Sırbistan’ Osmanlılar tarafından 1389’da yıkılan Sırp imparatorluğu sonrası Sırpların en büyük hedefidir. 

İşte o hayal uğruna toplu katliamlar gerçekleştirildi ve bir insanlık faciası o hayal uğruna dünyanın gözleri önünde yaşandı. 

…DİNMEYEN ACI

Bugün aradan 24 yıl geçmiş olmasına rağmen bu insanlık faciası hâlâ hafızalarımızda, acısı ise yüreklerimizde tazeliğini koruyor. 

Srebrenica, sürekli kanayan ve hiçbir zaman silinmeyecek bir yaradır.

Dile kolay 8372 kişi vahşice katledildi.

Onları anmak ve anlamak için her yılın 11 Temmuz’unda olduğu gibi bu yılda 24. yıl münasebetiyle anma törenlerine katılmak için dünyanın dört bir yanından yine binlerce insan Srebrenitsa’ya doğru yollarda. 

Ancak en anlamlısı, Srebrenitsa soykırımından kurtulmak isteyen Boşnakların orman yolundan Srebrenica’dan Tuzla şehrine düzenlenen “Barış Yürüyüşü “dür.

Çaresiz dağlara sığınan Srebrenicalılar, uykusuz, aç ve susuz olarak günlerce bu ormanlarda yol aradılar. 

5 bin kişi, onları anmak ve anlamak için 6 gündür yol yürüyor. 

Yarın başlayacak anma törenlerine katılmak üzere Srebrenica’ya varmış olacaklar.

Soykırımın üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen hâlâ binin üzerinde kişinin cesedine ulaşılamazken, yarın, Potoçari Anıt Şehitliği’nde 33 soykırım kurbanı, cenaze namazları kılınıp toprağa verilecek.

24. yılında Srebrenica Soykırımında şehit düşenleri rahmetle, minnetle yâd ederken, bu vahşeti gerçekleştiren Sırp canilerini ve bu canileri engellemeyip seyirci olan BM, AB ve NATO ile ABD’nin öncülüğündeki Batılı emperyalist güç odaklarını binlerce kere lanetliyorum.

BAŞKAN ERDOĞAN’IN 

ONURLU DAVRANIŞI

Başkan Erdoğan, Bosna Hersek ziyareti kapsamında 11 Temmuz’da Srebrenitsa soykırımının yıldönümünde defnedilecek 33 soykırım kurbanının tabutlarının bulunduğu konvoyu, beraberindekilerle birlikte Devlet Başkanlığı binası önünde karşıladı. 

Cenazeleri dualarla uğurlayan Başkan Erdoğan’a bu onurlu davranışından dolayı takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Çünkü, bu acılı günde Müslüman Boşnak kardeşlerimizi unutmadığımızı onlara hatırlatmıştır. 

Bu çok önemli ve anlamlıdır.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı