• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Milli gururumuz ‘KAAN’ ve ‘Güçlü Türkiye’ istemeyen mihraklar…

24 Şubat 2024
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

 

Yerli ve milli savunma sanayiimizde son yıllarda peş peşe atılan tarihi adımlar, bizi millet olarak gururlandırmaya devam ediyor..

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından yürütülen proje kapsamında üretilen milli muharip uçağımız KAAN’ın ilk uçuşunun başarıyla gerçekleşmesi bunun en son örneğidir.

Böylece KAAN’ın  gökyüzüyle buluşmasıyla Türkiye bir hedefine daha ulaşmış oldu. Bu gerçekten çok önemli ve de anlamlı tarihi bir gelişmedir.   

Çünkü daha dün, proje ortağı olduğumuz halde ABD bizi hem F-35 tipi uçakların üretim projesinden çıkarmış hem de F-16’ların geliştirilmiş versiyonunu satın almak için yaptığımız tüm girişimleri de engellemişti.

Çok şükür şimdi, beşinci nesil savaş uçağımızı üretme yolunda çok kritik bir eşiği daha aşmış durumdayız.

Türk savunma sanayisinin en büyük projelerinden biri olan KAAN, en gelişmiş savaş uçaklarından biri olarak kabul ediliyor.

Kısacası, Türk Savaş Uçağı KAAN, bizi bağımlı olmaktan kurtaracağı gibi 2030’lu yıllardan itibaren F-16’ların yerini alabilecek olması gerçekten onur verici bir başarıdır.

*

Yerli ve milli imkanlarla üretilen savaş uçağı KAAN, gökyüzüyle buluşması dünya basınında geniş yer bulması ve Türk savunma sanayisindeki hızlı ilerleyişinden övgülerle söz edilmesi bizi gerçekten gururlandırıyor.

Son yıllarda Türk savunma sanayisindeki hızlı ilerleyiş dostlarımızı sevindirirken, düşmanlarımızı rahatsız etmeye başladığı bir gerçektir. 

Yerli ve milli ilk kısa menzilli balistik füzemiz olan ‘Tayfun’ üreten ülkemiz, İHA ve SİHA teknolojisinde dünyanın önde gelen 3 ülkesinden birisidir. Kendi savaş gemisini yapan dünyadaki 10 ülkeden birisi olan ülkemiz, bu ürünleri üretmenin yanında dünyanın dört bir yanına ihracat da yapar hale gelmiştir.

2002 yılında sadece 62 savunma projesi yürütülmekteyken, bugün 850 proje üzerinde çalışmaktayız. Proje hacmimizi 5,5 milyar dolardan 90 milyar doların üzerine çıkarmış bulunuyoruz.

Nitekim Türkiye, bugün savunma sanayisinde dünya devleriyle yarışır konuma gelmiştir.

Ancak bugünlere kolay gelinmediği bilinmeli.

Nice idealist, vatansever mühendisimizin, sanayicimizin, ’üreten Türkiye’ yolunda samimi çabalarıyla başlattıkları birçok girişim, dış mihrakların değirmenine su taşıyan içimizdeki o ihanet çevrelerinin sinsi yöntemleriyle engellendi.

Yine, ‘Milli Sanayi hamleleri’ başlatmaya çalışan milli ve yerli siyasilerimizin yolu ise yine o malum güçlerin başvurduğu Bizans entrikalarıyla kesildi.

*

Bugün de “savunma sanayinde tam bağımsız Türkiye” idealiyle yola çıkan Başkan Erdoğan liderliğindeki ‘Yeni Türkiye’ projesi birçok engelle karşılaştı ve de karşılaşıyor. 

Lider Erdoğan’ın, “dik baş, tok karın, mutlu yarın” atasözü misali, dik duruşu, cesaret ve kararlığı sayesinde çok şükür milli savunma alanında tarihi projeler gerçekleşti ve de gerçekleşiyor.

Bazı ülkeler, rekabet edemediklerinden, bazıları bölge üzerindeki çıkarlarına engel olur düşüncesiyle, bazı komşu ülkelerin ise bizi kıskandıkları ve kendi güvenliklerinden hareketle endişelenip rahatsız oldukları,  Avrupa medyasında yer alan haber ve yorumlar ile manşetlerde açıkça görülmektedir. 

Bugün NATO içinde müttefikimiz olan bazı ülkelerin Türk savunma sanayisinin ürettiği  ürünler küresel ligde ön planda yer almaya başlamış olmasını engellemeye kalkışmaları üzücüdür. Ancak ondan daha üzücü olanı ise savunma sanayimiz son yıllardaki atılımları başta olmak üzere milli konularda Türkiye karşıtı dış mihrakların içimizdeki taşeronu olan siyaset ve iş dünyası ve basın çevrelerinden oluşan bir kesimin ihanet derecesindeki yalan yanlış eleştirileridir.

‘Güçlü Türkiye’nin varlığından rahatsız olan dış mihrakların içimizdeki uzantılarının Kaan Savaş Uçağı için  “Oyuncak Uçak Maketi” diyerek küçümsemeleri tek kelimeyle bir kepazeliktir. 

Her dönemde olduğu gibi bugün de çatlak sesler elbette çıkacak ve o malum çevrelerin karalama kampanyaları devam edecektir. Bu çatlak sesler, bağırsak gürültüsünden başka bir şey değildir.

Çünkü, ‘ok yaydan çıktı’ hedefine ulaşmasını artık hiçbir güç engelleyemeyecektir.

Kısacası, şer güçlerin aleyhimizdeki faaliyetleri tek kelimeyle beyhude bir uğraştır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Dik baş, tok karın, mutlu yarın

Öncelikle savunma sanayide yaşanan her olumlu gelişme tüm vatandaşları memnun eder, etmeli. Dik baş deyince Sisi, BAE, Yunanistan ile olan ilişkimiz, Tok karın deyince emekli, dul, yetim, asgari ücret geliyor nedense aklıma. Mutlu yarın ise kimin için söylenir tahayyül edemedim. Gezeravcı ve Kaan için gündemde ayrılan süreyi keşke dar gelirli milyonlar ve yaşanan hiper enflasyon içinde ayırsanız.

Millet

Sayın yazar bu yapılanları Akparti de milletvekili olmuş bakan olmuş il ilçe başkanı olmuş veya yapmış yıgınla siyasetciler var ama bunları iyi anlatacak kişiler mahlesef yok bütün yük sayın cumhurbaşkanımızda adamların yanına yaklaşılıyor yanı yerel seçimlere 35 gün var bölge milletvekilleri nerede belediye başkan adayları nerede gözükmüyor
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23