• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI
17 Ağustos 2019

İnsanlık adına utanç verici bir çirkeflik

ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat Parti’nin Müslüman kadın vekilleri Somali asıllı Ilhan Omar ve Filistin asıllı Rashida Tlaib’ı ziyaret etmek istedikleri Filistin’e girişlerinin engellenmesini İsrail Başbakanı Netanyahu’dan istemesi, eşi benzeri görülmemiş bir skandaldır. 

Demokrasiyi, insan hak ve özgürlüklerini içselleştiren, demokratik hukuk devleti ilkelerine saygılı ve bağlı hiçbir devlet adamının yapabileceği bir davranış biçimi asla olamaz.

Çünkü bu girişim, bir çirkeflik, bir hukuk ihlali ve bir haydutluktur.

Bütün bunların ötesinde insanlık adına yüz kızartıcı bir suç ve utanç vericidir.

İsrail’in hamisi ve İslam ve Müslümanların düşmanı ABD Başkanı (Sarı Şeytan) Donald Trump, ABD Başkanı’nın kendi ülke siyasetçilerinin başka bir ülkeye girişinin engellenmesini istemekle yetinmemiş, ‘Tlaib ve Omar’ adlı kongre üyesi siyasilere “yüz karası” diyerek hakaret etmiş olması nezaketsizlikten öte büyük bir ahlaksızlıktır.

Trump, Twitter’dan Somali asıllı Ilhan Omar ve Filistin asıllı Rashida Tlaib’in yanı sıra kendileri gibi düşünmeyen ve kendisinin yanlış politikalarını eleştiren diğer kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez ve Ayanna Pressley’i de seviyesiz sözlerle eleştirmektedir.

Trump’a göre kendi gibi düşünmeyen hem suçludur hem de kötülerin safında yer alan şeytanlardandır.

Trump’ın kongre üyelerine yönelik can güvenliğini tehlikeye atacak açıklamalar yaptığı inkârı mümkün olmayan bir gerçektir. 

Nitekim her iki bayan vekil sürekli tehditler almaktadır.

 Müslüman vekillerin can güvenliği konusunda kongre polisi harekete geçmelidir.

Çünkü Trump’ın sözleri kışkırtıcı ve kurşun gibi ağırdır, onun nefret içeren ve hararetli retoriği gerçek hedef göstericidir.

Bu durum ayrıca, ABD yargısını da ilgilendirmektedir. 

Başkan Trump’ın bu saygısız ve tehlikeli olan pervasızca açıklamaları ile tavırlarının hesabı sorulmalıdır. 

İsrail Başbakanı (Filistinlilerin katili) Netanyahu, İsrail’in meşruiyetini reddetmek ve İsrail karşıtı boykotu güçlendirecek girişimlere destek verdikleri bahanesiyle her iki kongre üyesinin ülkeye girişine müsaade edilmeyeceğini açıkladı. 

Netanyahu, Trump’ın çağrısına uyarak onun suçlarına ortak olmuş oldu.

Trump ve Netanyahu’yu asıl çıldırtan ise Tlaib ve Omar’ın, ziyaret edecekleri yeri İsrail değil, “Filistin” diye nitelendirmeleri olmuş.

NEDEN ENGELLENDİLER

Demokrat Parti’nin Müslüman kadın vekilleri Somali asıllı Ilhan Omar ve Filistin asıllı Rashida Tlaib, 18 ve 22 Ağustos tarihleri arasında İsrail ve Filistin’i ziyaret etmek ve İsrail işgalindeki Kudüs’teki Filistinli Müslüman kanaat önderleri ile bir araya gelerek sorunlarını dinlemeyi planlamışlardı.

Ayrıca, Gazze Şeridi’ne geçerek buradaki insan hakları ihlallerini araştırarak bir rapor hazırlayacaklardı.

Bu demokratik bir hak olduğu kadar insani bir girişimdi. 

Çünkü orada ABD yönetiminin desteğiyle İsrail, ‘devlet terörü’ uygulamakta ve bir insanlık faciasına sebep olan saldırılar düzenlemektedir. 

Filistin toprakları işgal edilmiş ve Müslüman Filistinlilerin yerleşim yerleri yakılıp yıkılıyor ve işgal her gecen gün hızla yaygınlaştırılıyor. 

Direnen savunmasız ve silahsız halka orantısız güç kullanılmakta ve haksız tutuklamalar yapılmaktadır. 

Evleri yıkılmış ve her türlü insan hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakılan on binlerce Filistinli, İsrail zindanlarında işkenceye tabi tutulmaktadır.

Bu insanlık dışı mezalime maruz kalan Müslüman Filistin halkının sesi olmak isteyen ABD kongre üyesi Rashida Tlaib ve Ilhan Omar, daha önce defalarca ABD kongresinde İsrail›in Filistinlilere yönelik politikalarını eleştirmişlerdi.

‘Sarı şeytan’ Trump ve ‘Filistin halkının katili’ Netanyahu’ya göre Filistin’e sahip çıkmak suçtur.

Hukuku kaale alamayan, baskıcı, dayatmacı ve ahlak dışı girişimlerinin yanında toplu katliamların emrini vererek ‘insanlığa karşı suç’ işlediklerini tescillemiş oldu.

Her ikisi de, Lahey Adalet Divanına bağlı İnsan Hakları Mahkemesinde yargılanmalıdırlar. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Demokrasi insan hakları hukuk ve Amerika. Yani bunlara inanıyor muyuz batı da aynı. İsrail onca zulüm yapar milyonlarca müslüman katledilir sesleri çıkmaz kurbağanın bacağı eğilse balina karaya vursa seferber olurlar ama denizde boğulan suriyelilere kılını kıpırtadmazlar m Akif hayatta olsa bunlara tek dişi kalmış canavar değilde çok dişli testereyle benzetirdi herhalde sözün özü küfür tek millettir ötesi hikaye .
 • Yanıtla

Mustafa

Kafirden adalet bekleyen oku. Aliimran Sûresi. 120 Sizlere bir iyilik dokunursa; bu onları, üzer. Ama başınıza bir felaket gelirse; buna sevinirler. Sabreder ve sakınırsanız, onların hilesi size hiçbir zarar veremez. Şüphesiz ki, Allah, onların yaptıklarını kuşatmıştır
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23