• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Gazze’deki İsrail vahşetinin 6 aylık kısa özeti

13 Nisan 2024
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

 

 

Gazze Savaşı, Hamas’ın 7 Ekim 2023’te 75 yıllık İsrail apartheid rejiminin, 56 yıllık Filistin işgali ve 16 yıllık Gazze ablukasına karşı bir isyan niteliğinde daha önce görülmemiş bir operasyon düzenlemesiyle başladı.

Gazze ablukası ve Filistin işgalini kabullenilmeyeceğinin bir ilanı olan bu operasyonu bahane eden Siyonist İsrail, Gazze’ye yönelik bir insanlık faciasına yol açan işgal ve saldırılarını başlattı. Büyük yıkım ve soykırıma varan toplu katliamlara yönelen İsrail, Filistin halkını topyekûn yok etmek ve topraklarını işgal etmeyi amaçlıyor.

Kısacası, 2 milyon Filistinlinin yaşadığı, 360 kilometrekarelik bir alan içinde kuşatılmış Gazze Şeridi, altı ay boyunca benzeri görülmemiş bir şekilde bombalandı ve de bombalanmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçen ay “derhal bir ateşkes ve rehinelerin koşulsuz bir şekilde serbest bırakılmasını” talep eden bir karar çıkarttığı halde, son altı aydır süren bombardımanda maalesef ki, yavaşlama görülmediği gibi, ölü ve yaralı sayısında da azalma olmadı.

*

‘Gazze Cehennemi’nin 6 aylık bilançosu ise gerçekten çok ağır. 

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’ne (OCHA) göre, savaşın 175›inci günü itibarıyla Gazze’de 13 bini çocuk, 9 bini ise kadın ve yaşlı insanlar olmak üzere en az 37 bin 623 kişi öldü ve 75 bin 92 kişi de yaralandı.

Raporda enkaz altında çok sayıda cesedin bulunması sebebiyle bu sayının daha fazla olabileceği belirtiliyor.

Ayrıca, Gazze Şeridi’nin altyapısını tamamen yok edildi, binalar % 85’i enkaz yığınına dönüştü, gıda, su, yakıt sıkıntısı çeken bölge halkından hayatta kalanlar güneydeki Refah kentine sığınmak zorunda kaldı.

Refah şehri, İsrail saldırılarından önce yaklaşık 280 bin Filistinliye ev sahipliği yapıyordu. İsrail’in 7 Ekim’deki saldırıları nedeniyle 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi’nde 1,9 milyon kişi yerinden oldu.

Yeterli konut olmaması nedeniyle Refah’a sığınan Filistinlilerin büyük bir bölümü derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail, bölgeye insani yardımların ulaşımını engellediği için çocuk ve bakıma muhtaçların açlık ölümleri başladı bile. BM Dünya Sağlık Örgütü, yakın bir zamanda insani yardım ulaşmaması durumunda açlıktan kitlesel ölümlerle karşı karşıya kalınacağı uyarısı yapıldığı halde İsrail kapıları açmama konusundaki ısrarını sürdürüyor. 

Kısacası, son sığınma merkezi Refah’ta açlık ve sefalet diz boyu.

Hâlbuki insanları açlıkla cezalandırma aslında tüm uluslararası anlaşmalara göre bir insanlık suçudur. 

Ancak İsrail tüm kırmızıçizgileri aşamaya devam ediyor.

*

İsrail güçleri, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail’in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi’nde sığınacak bir yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

Nitekim İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ordunun arkasında büyük bir yıkım bıraktığı Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’tan, saldırılardan kaçan 1,5 milyon kişinin sığındığı güneydeki Refah’a saldırıya hazırlık amacıyla çekildiğini belirtti.

Roketli saldırıların, kısa zaman içinde kara saldırısı ve işgaline dönüşeceğinden korkuluyor.

Karadan, havadan ve denizden Gazze’yi bombalayarak yakıp yıkan ve on binlerce masum savunmasız Filistinliyi katlederek bir soykırımı gerçekleştiren Siyonist İsrail’e karşı Hamas askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ellerindeki küçük çaplı silah gücüyle şanlı bir direniş gösterse de hava gücü olmadığı için İsrail’i durdurmaya gücü yetmiyor. 

Hiçbir kelime ile izahı ise mümkün olmayan ABD ve İngiltere destekli İsrail’in Gazze’deki saldırılarının sebep olduğu vahşet ve buradaki insanların yaşadığı dehşetin 6 aylık özeti ise işte bu.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okur

Bir çok Müslüman ülke Gazze'de ateşkes için çabalıyor başkada bir şey yapacak gücümüz yoktur. İsrail'in arkasında ABD ve AB ülkeleri vardır müslümanlar olarak bir şey yapamayız. Müslüman ülkelerin bütün yatırımları ABD ve AB ülkelerinedir. ABD ve AB ile ilişkilerimizi bozup Batı ülkelerindeki yatırımlarımızı Filistinliler için tehlikeye atamayız. İran'ın Suriye'deki konsolosu İsrail tarafından vuruldu ABD ve AB İsrail'in yanında saf tutarken bir tek müslüman ülke İran'ın yanında durma cesareti gösteremiyor. ABD her gün İran'a "İsrail'e saldırırsan bizde sana saldırırız" derken müslüman hiçbir ülke İran'ın yanında durmayı cesaret edemiyor. Müslüman ülkeler ABD ve İsrail'den korktuğu kadar Allah'tan korkmuyor. İsrail ve ABD müslümanları beş vakit daha namaza zorlasa kimse karşı çıkamaz.

Orhan İnan

İnsanlık alemi çaresiz ,Müslümanlar çaresiz..Rabbim'in emirlerine uymayan Müslümanlar dertlerine çare bulacak dermana sahip değiller. Kalan tek bir yol var. O da ilahi adaletin tecellisi..Tabi şehadete ulaşan ve ilahi hediyeye kavuşan müminler illa kârlı bir seçim ile dünyaya veda ettiler. Kalanlar, zevku sefa ile hayatlarına devam edenler, işte onlar da ilahi cezanın muhatabı olacaklardır. Rabbim bizleri korusun ve mümin olmanın gereğini yapabilmemizi nasip etsin.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23