• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Fatih’te durmak yok yola devam

28 Şubat 2024
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

 

Tarihi dokusu, farklı inanç ve kültürlerin izlerini taşıyan İstanbul’umuzun en merkezi ilçelerinden biri, namı diğer adıyla ‘Tarihi Yarımada’nın en gözde ilçesi Fatih ilçemiz aynı zamanda çeşitli sosyal dayanışma ve kültür dernek ve vakıflarımız ile ata yurtlarımızdan göç eden soydaşlarımıza da ev sahipliği yapıyor.

Atayurtlarımızdan biri olan Kırım Tatarları tarafından kurulan ve 1952 yılından bugüne aralıksız faaliyet gösteren İstanbul Kırım Tatar Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği bu kuruluşlardan biridir.

Geleneksel olarak ‘Cuma konferansları’ adı altında her Cuma akşamı düzenlenen konferansın bu haftaki konuğu Fatih ilçesi Belediye Başkanı M.Ergün Turan’dı. 

‘Fatih’te İz Bırakan Projeler’ başlığı altında Başkan Ergün Turan, görevi tamamladığı beş yılın özet bilgisini sunarken, yaptıkları ve seçimi kazandığı takdirde yapacağı projeleri sıralayarak kalabalık katılımcıları bilgilendirmiş oldu.

Başkan Turan, konuşmasından sonra “ben sadece kendimi ve yaptıklarım ile yapacaklarımı anlatmaya gelmedim. Sizi dinlemeye, hizmetlerimizden memnun olup olmadığınızı ayrıca beklentilerinizi dinlemeye geldim” şeklindeki ifadeleri alkışlarla karşılanması ve söz alan birçok kişinin beş yıllık hizmetlerinden övgüyle bahsederek teşekkürlerini bildirmeleri Başkan Turan’ın ‘hizmetkâr Belediyecilik’ konusunda başarılı olduğunun bir göstergesidir.

Hatta bazıları, AK Partili olmadıklarını ancak “hizmetlerin devam için size ve İstanbul’u basamak olarak kullanmak isteyenlere karşı “Sadece İstanbul ve İstanbullular için” aday olan Murat Kurum’u desteklemekte kararlıyız” şeklinde görüş belirmeleri ise dikkatimi çekti. 

Bu veciz ifadeler ile Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği adına başkan Celal İçten’in Başkan M. Ergün Turan’a Fatih ilçesindeki hizmetlerinin yanında dernek faaliyetlerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür plaketi takdim etmesi ona duyulan güvenin bir ifadesidir. 

Güven gerçekten çok önemli. 

Nitekim seçmen oyunu verirken her şeyden önce güven arar. 

Çükü ‘güven’, çok zor elde edilen ancak çok kolay kaybedilen bir değerdir.

Başkan Sayın Turan’ı takip eden bir gazeteci olarak dürüstlüğü, samimiyeti ve güvenirliği ile bulunduğu görevlerdeki başarılarına şahit olanlardan da biriyim.

*

Kimileri polemikler içinde popülist eylem ve girişimleriyle politikada giderek ön plana çıkarken, birileri de polemik ve popülist davranışlardan uzak akılcı, plan ve projeler ile strateji belirleme becerisini göstererek politik arenada kendini göstererek yükselir.

O, ülke ve milletine hizmet yolunda 30. yıla yakın bir zamandır aktif siyasetin içinde olduğu halde polemiklerle anılan birisi olmadığı gibi polemikler üzerinden gündeme gelmeyi seven birisi de değildir.

M. Ergün Turan, projeleri, çalışkanlığı, dürüstlüğü ve güvenirliğinin yanında başarılı hizmetleriyle öne çıkan bir siyasetçidir.

Plan ve projeler konusunda deneyim, tecrübe ve birikimleri şimdiye kadar birçok devlet kurumunda rüştünü ispatlamış ve aynı zamanda kendini çok iyi yetiştirmiş bir yerel yönetim uzmanıdır.

Onun ifadesiyle, “ülke ve millete hizmet şereftir ancak Fatih gibi tarihi ve medeniyet izlerini taşıyan çok kültürlü ve bir ile namzet ilçeye başkanlık yapmak ise daha büyük onur ve şereftir. Ben bu şerefli hezimete devam etmek için göreve hazırım” diyerek Fatihlilerden destek bekliyor.  

Adını 1453 yılında İstanbul’u fetheden Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet’ten alan bu güzide ilçemiz Fatih’e Başkan olarak yine M. Ergün Turan gibi bir dava adamı yakışır.  

Çünkü O, Fatih’in ruhu olan tarih, kültür ve medeniyet değerlerini yaşatmayı kendine gaye edinen, ‘akıllı şehircilik’ projeleriyle tarihi dokusuna uygun bir mimariyle Fatih ilçemizde yenilemeyi başlatan başarılı bir başkandır.

O, Fatihlilere hizmet için hiçbir fedakârlıktan çekinmediği gibi Fatihlilerin de ondan desteklerini esirgemeyecekleri inancındayım.

Kısacası, Fatih’te durmak yok yola devam inşallah.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih

Fatihte türk yok ki.

Şeref

Sayın başkan ülkedeki ve dolayısı ile Fatih'deki enflasyon hakkında ne düşünür. Sordunuzmu veya kendisi açıklama yaptımı...?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23