• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI

Vatan, millet, devlete saygı, sevgi ve siyaset

11 Kasım 2019
A


Hasan Aksay İletişim: ,

Vatan, millet, ümmet ve devletin isimleri farklıdır. Önemleri nedeniyle. Aslında hepsi bir bütündür. Bu değerlerimiz bir bütündür. Ayrılamaz. Bunlara karşı gereken saygı ve sevgimiz de anne sevgisi gibi aziz ve üstündür. Anne ve baba hayata gelişin; devlet, hayatın izzet ve ikbalinin, olmazsa olmazıdır.

Devlet, iyiliktir. İyiliğin işi yapmak. Yapmak zor. Ayrıca kötülüğün, bulaşıcı hastalıklarından uzak kalmak için de devlet zarurettir. İyiler, başkalarına yardımcı olmadan, iyiliklerini kemale erdiremezler. Bunun gereği bir ve kardeş olmaktır. Müslümanlar, ümmet vahdetine kavuşmak zorundadır. Çünkü çıkarcının iyilik düşmanlığı Müslümanı zayıf görürse, İslam düşmanlığında birleşiyor. İyiliğin gereği bir-iki değil. Tüm insanlığa karşı sorumluluklarımız var. Herkes, fıtrat kardeşimiz. Temennimiz, iyilikte, Kur’an ahlakında buluşup, kardeş olmaktır.

Kötülüğün işi yıkım, kolay. En cılız ferdi gayret, yeter de, artar bile. Çıkarcılık, kötülük, zayıf gördüğüne mutlaka zulmeder. Hiç suç bulamasa, inancı gereği başörtüsüörttü diye,öğrenciyi okulundan atar. Bu nimetlerin tek bedeli, Müslümanın, Kur’an ahlakıyla, milleti, ümmeti ve devletine karşı, saygıyla kıymet bilirliğidir.    

Siyaset, insanın, iyilik gayretini, bütün vatanı, milleti, insanlığı kavrayan devlet gücüyle sürdürme gayretidir. Bunun dışındaki siyaset, gurur veya çıkardır. Boş emektir. Kabile, monarşi ve oligarşi yönetimlerinin doğuşundaki ilk liderler, vatan ve milletini fedakârlıklarla, bir ve beraberliğe ulaştırmış kimselerdir. Her hal ve şartta siyaset, toparlayıcı, ahlak, erdem ve değerler gerektiren bir iyilik sanattır.

17 seneden beri Türkiye, gelişmiş birçok ülkeyi dahi kıskandırarak kalkınmıştır. Elbette yapılması gereken acil eksiklikler de vardır. Dünyada her zamanyeni bir gayret gerekeceğine göre, eksik tamamlanır, yeni eksiklikler çıkar. İnşallah istikrarımız kesintiye uğramadan devlet ve millet bütünlüğü ile başlattığımız bu diriliş kervanının tekerleklerini zirveyi aşırıp düzlüğe indiririz. Bu yolda, evrensel boyutta hamleler, başlatılıyor. Hedefine ulaşıyor. Yenileri planlanıyor. Tarihi İpek Yolu, Demir İpek Yolu, tamamlandı.Kıtaları birleştiren Marmaray’dan Çin’den Avrupa’ya 820 metre uzunluğundaki bir konteyner treniyle 11.463 km. yol 12 günde aşıldı. Bu ticaret ve sanayide hep beraber kalkınmaktır. İstanbul Havaalanı ile de yeni bir Hava İpek Yolu’dur. Temel yatırımları tamamlanmıştır. Kim ne sebeple direnirse dirensin, tarih Ak Parti ve Erdoğan’ı ve Ak Partinin güç aldığı son yarım asırlık hamleleri altın harflerle yazacaktır inşallah. Yeter ki bu hamle ihanete uğrayıp öksüz kalmasın. 

“Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” tarih boyu insanlığın toplum yaşayışı ile çeliştiği gibi, milletimizin ahlakına da hiç uymaz. Siyaseti, ahlak ve adalet dışı bir zemine oturtmak mümkün değildir. Ama CHP, sadece iktidara pürüz çıkarmak için böyle olumsuzluklar doğurma gayretine girmektedir. İzmir Belediyesi, en kısa zamanda kaldırılması gereken bu komisyonun, bir de, Amerika’dan Çin’e kadar birçok ülkenin reddettiği, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine” çevirip logolarını da, renklerini de eksik bırakmaması, milletimize de, devletimize de aykırıdır. Millet ve devletçe, belediyelerin bu aykırılığına hak tanımak anarşiye yol açmaktır.

CHP’li birçok belediye, toptan işçi çıkarma kampanyası ile kendilerini takdim ederek, istikrara karşı tavır aldılar. Bu kadar dikkat çekici bir eylem nedir?

CHP’nin, “Seçimle gelen, seçimle gider” sloganı da neticede, kanun ve nizam karşıtlığıyla kaos doğurur. İstikrarı bozar. Devlet görevlileri kanunla gelir. Kanuna göre gider. Bütün devletlerde böyledir. Kanun, “Seçim” diyorsa seçim olur. Gidiş sebepleri ayrıca kanunda yer alır. Nitekim CHP zamanı, kanun, Ankara, İstanbul ve İzmir için, “Valiler, aynı zamanda belediye başkanıdır” diyordu.

Siyaset, iman ve ahlakla, hizmet için yapılacak bir sanattır. Hz. Ömer’in, devlet yönetimindeki hassasiyetini, Mehmet Akif, “Dicle kenarında, bir kurt kapsa koyunu; // Gelir de adli İlahi, sorar, Ömer’den onu!” hassasiyeti ile örneklendirir. Devlet nimeti, millet bütünlüğü olarak doğan hizmet gücünü devam ettirerek ileri götüren imkândır. Bu hayati nimeti, özel bir dikkat, saygı, gayretle muhafaza insanlık borcudur.

Bir de CHP’nin, yol, köprü, havaalanı düşmanlığı gibi, yapmama, yaptırmama, temel atma düşmanlığı vardır. İyilik yanlıları, bu yıkıcılara da dikkat etmelidir. Onun için yazıyı, Ekrem İmamoğlu ile noktalayalım:

İmamoğlu, “Herkesle uzlaşacağım” diye geldi. Uzlaşmamak için çalışıyor.

Seçilmeden önce bir gece, usul ve edep dışı, kalabalıkla, baskın yapar gibi Anıtkabre girdi. Başkan olmadan “Başkanıyım” diye sahte unvanla defter imzaladı. 

 “Ak Partili belediyede araba israfı” iddialarıyla, hizmeti durdurup meydanda araba sergiledi. İddiasının, iftira olduğu görüldü. Belki hâlâ anlamayan olmuştur diye, “Araba yetersiz” dedi ve yüksek fiyatlarla bine yakın daha araba kiraladı. 

Diyanet İşleri Başkanlığımızın senelerdir devam eden, “Kitap fuarını” iptal ile başladı, kurs, kültür, ne hizmet varsa kapatıyor. Toplu işçi kıyımları… 

Saymakla bitmez. Bu son marifeti de olamaz. “Temel atma” diye halkı toplayıp, “Temel atmama” merasimi yapmak kolay. Bir güne, 3-5 merasim sığar. “Silahtarağa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni” diye ilan yapılan, “Temel Atmama” töreni. Tören konuşmasında, “Adına, Temel Atmama Töreni” dedim. “Doğru. Literatüre ilk defa giriyor” diyor. Ama böyle dönüş, döneklik ilk değil. Kemal Bey de, Taksim’deki başarısız Gezi Darbe eylemine destek için, Kadıköy’de Miting” diye halkı toplamış, Boğaz Köprüsü’nden Taksim’e yürütmüş idi. Ekrem Beyin, Literatür marifetini teferruatı ve tadıyla okumak için, Ali İhsan Karahasanoğlu’nun, 9/11/2019 tarihli makalesi. Bu sütunda yer kalmadı.  

CHP, ahlakta Batı ahlakını; siyasette Batı’nın düştüğü, siyasi istikrarsızlığı Türkiye’ye taşıma gayretinde Batı’dan destek buluyor. İstikrar ve hamleler, devlet gayretiyle devam ediyorsa da, ağır dünya ve bölge şartlarında istikrarla kalkınmanın ve ayakta kalmanın tek ve en önemli imkânı millet ve devlet bütünlüğüdür.

Hamd Allah’a! 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

engineer

"Âhirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde, fâni dünyada bıraktığın eserlere de kıymet verme!.." etrafınıza bir bakınız İslam diyarına benziyormu? ezanlar sanki boğulmakta olan birinin imdat çığlıkları gibi, ne ahlak kalmış ne maneviyat, sn yazar , bir trilyon dolar borçla yapılmış olan ve anonimleştirilerek millete ödettirilen borçla yapılanları bizi dünyada ve ahirette kurtaracak eserler gibi anlatıyor, Allah selamet versin sn yazar, bu eserler Millet-i Merhumeyi ahirettede kurtacakmı?

Yazar bey

Istanbul sozlesmesini konussaniza kim kabul etti niye bu ulkede gecerli
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23