• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI

Takdir ve teşekkür

24 Ocak 2023
A


Hasan Aksay İletişim: ,

 

İnsanın insanlığı teşekkürle başlar.

İnsani yücelik, maddi-manevi her nimetin, her iyiliğin, iman ve ahlaki ölçülerle kıymetini takdir etmeyi gerektiren bir yüceliktir. Bilgi sahibi olmak, bir iyiliği görünce, onun iyilik olduğunu anlamak ve bilmek önemli bir nimettir. Çünkü iyi ve faydalı bir şeyi gördüğü halde anlamamak nankörlüktür ve bu nankörlük de kişinin kendisi için en büyük bir kayıptır. 

Bu bakımdan iyiliğe teşekkür beş kere önemlidir: 

1) Teşekkür iyiliğin farkında olmaktır. Güzel bir vazifedir. 2) Gördüğü iyiliği beğenmek güzel bir sorumluluktur. 3) Yüce fıtrat sahibi insanın, iyiliğe karşı gafleti nankörlük olur. 4) İyiliği görmemek kötülüğe hizmet etmektir. 5) İyiliğe teşekkür etmek iyiliği büyütür, yaygınlaştırır ve iyilikten herkes faydalanır. Allah’a şükür, Allah’ın sayısız nimetlerini görmenin ifadesidir. 

Teşekkür ihtiyacı duymak, “iyilik sahibi” ile yüksek ve güçlü bir ilişki kurmaktır. İnsan güzel bir nimete sahipken o nimetin farkına varamaması bahtsızlıktır. Her insanın evi, aile yuvası erişilmez bir nimettir ama farkına varılmazsa külfete dönüşebilir, çok basit istekler uğruna feda edilirse düzeltilmesi mümkün olan kayba dönüşebilir. “Kul kusursuz olmaz.” 

Aile içindeki kusurlar, tartışmaya dönüşmeden, tekerrürüne yol açmadan anlayışla çözülmeli, mesele olmaktan çıkarılmalıdır. Burada en önemli mesele bir tarafın haklılığı değil, çözüm gayretinin iki taraflı olmasıdır. Böylece Allahu Teâla’nın yardımını davet eder çünkü Allahu Teâla aile ve devlete büyük önem vermiştir.

Modaya uyarak duygusuz teşekkür etmek başkadır. Laf olsun diye değil, iyiliği yaşayarak samimiyetle, gönülden teşekkür iki tarafı da yaklaştırır. Aksi halde iki tarafın da gönüllerini uzaklaştırır.

Hiç bir emek, gayret sarf etmeden sahip olduğumuz ve bu nedenle de dikkat edemediğimiz, farkına varamadığımız öyle nimetler ve güzellikler vardır ki çoğu zaman bunların kıymetini ancak kaybedince anlarız. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İnce

Çizgisini ve güzelliğini hiç aksatmadan devam eden,her okuduğumda ferahlık hisettim.tşk.

İbrahim Alkılıç

Hasan Aksay abimiz, Allah senden razı olsun. Sen bizlere senelerce abilik yaptın, seni seviyorum güzel abim.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23