• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI

Kardeşim Karahasanoğlu

16 Ağustos 2022
A


Hasan Aksay İletişim: ,

Allah rahmet etsin. Mekânı Cennet olsun. Fani dünya diyoruz. Dünya da, fani değil. Biz de fani değiliz. Hani müminler, bu geçici imtihan hayatından, Cennet hayatına uyandıkları zaman, süreyi çok kısa bulan bir hayretle, “Biz ne zaman ölmüştük ki” diyecekler ya; biz de öyle kısa bir zamanda, bizden önce giden kardeşlerimize katılacağız. Allah, her gün kırk rekat namazda en az kırk defa tekrarladığımız, kırk defa da “amin” dediğimiz iman ve ahlak nimetini lütfettiği Hak yoldan ayırmasın.

Allah’ın sonsuz rahmetinin bir nişanesi olarak insan, bu dünya mahlukatının bütününden üstün yaratılmıştır. Adaletinin gereği olarak da, bu dünya mahlukatının, kuşlarından, balıklarından, ceylanlarından, yüce bir iman ve ahlak ile sorumlu kılınarak, bu iman ve ahlakı reddederek zulüm, kötülük ve ahlaksızlık yoluna sapanlar, eşsiz adaletinin bir gereği olarak da, cezalandıracağını haber vermektedir. Münafıklık, münkirin inkar dürüstlüğünden mahrum olarak Müslüman aldatandır. Buradaki nimet ve mahrumiyetleri zikrederek, Merhum kardeşim Mustafa Karahasanoğlu’nu, yeni mühendis olduğu günden beri tanıyorum. Yarım asrı geçti hiç ayrılmadık. Bu derece yakın bir dost hüviyetiyle şehadet ediyorum ki: Bu kardeşim, bu yarım asrını, İslam’ın iman ve ahlak değerlerine hizmet için en ön safta, adeta bu yolda şehit olmak, azmi ve iradesiyle gayret etti. Fedakârlıklarda bulundu. Bu gayretten ve kararlılıktan bir an geri kalmamalıydı ki, ya gazi veya şehit olmalıydı. Hak yolda, millet ümmet ve insanlık davasında, fedakarlığında en ön safta oldu. Kardeşler olarak ve ailece bu ön safı bırakmadılar. Böyle bir karar ve azimle hizmette ön safa ulaşmak, Allah’ın lütfuyla şehadete de ulaşmaktır. 

Mustafa bey kardeşim ile ilk tanışmamız, benim bir topluluk karşısında yaptığım konuşmayı dinleyenler arasındaymış, sonunda konuşmayla ilgilenen ve aktif bir gençle tanışıp memnun olmuştuk. Aradan günler aylar geçti, Milli Gazete ve Yeni Devir gazetelerinde en yakın yardımcılarımdan biri oldu. Ankara’daki işlerimin yoğunluğundan “burada sana daha fazla ihtiyaç var” dedim. Bütün düzenini bozmakta tereddüt göstermeden geldi. Beraberlik kesintisiz devam etti. Cuma dergisini çıkarırken, “Sen yazarlarımızdan biri olacaksan çıkaracağım. Yoksa çıkarmayacağım” dedi. 

Dergi ve gazeteler, çok çeşitlidir. Büyük kısmı ticari. Bu ticari kesim, çoklu bir koalisyondur. Magazin kısmı vardır. Muhalefet çeşitlemesi ile tarafsız görünme imkanını kullananlar vardır. Kavganın meraklısı, gazete almak için vakti ve imkanı geniş muhalefet adına, banka şubeleri de olan ana muhalefeti destekleyen tüccar gazete ve televizyonlar da vardır. Fikri dergi çıkarmak kolay sayılır. Fakat devam ettirmek zordur. Dergiye reklam olmaz. Okuyucunun verdiği de masrafa yetmez. Onun için devam etmek isteyen dergiler genelde aylık çıkarlar. Mustafa bey haftalık olarak çıkardığı dergiyi 500 sayı kesintisiz aşarak, Türkiye için erişilmez bir rekor haline getirdi. Eritmesi gereken önemli bir sermayesi de olmayan; hiçbir kişiden bir kuruş yardım da kabul etmeyen bu başarı, Allah’ın lütfuna liyakat kazandıran Hak yoldaki, azim, kararlılık, fedakârlık ve liyakatin ürünüdür. Allah rahmet etsin. İnşallah şehitlerle beraberdir. Çünkü dergide de, gazetede de, Haktan başka bir gaye gütmediği halde, ne haksızlık ve eylemlere maruz kaldı.

Ya Rabbi! Bir iman ve İslam kardeşi olarak, Mustafa Karahasanoğlu’nun dünya hayatı hakkında şehadette bulunmak istiyorum: Ailece daima en öncelikli meseleleri, senin rızan ve Ümmeti Muhammed için Hak yolda çalışmak olmuştur. Her zaman son derece mütevazı bir hayat yaşadı. Hakk’a hizmet başarısının dışında bir başarı peşinde koşmadığı gibi aklından bile geçirmediğini birçok kere retleriyle, tavırlarıyla ortaya koydu. Kimseye vefasızlık yapmadı. Her zaman hüsnü niyetle hareket etti. Kendinin kırıldığı hallerde dahi kimseyi kırmamaya son derece dikkat etti. Ya Rab! Mümin Mustafa kardeşimi ve beni de affet. Din gününde, Resulünün sancağı altında haşret!

Hamd Allah’a!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hayırlı günler

hasan dede sağol

Hilmi

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23