• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI

İnsan, iman, ahlak ve devletsiz huzur bulamaz

05 Ekim 2020
A


Hasan Aksay İletişim: ,

İslam kardeşliği, önemli bir kardeşliktir. Allah’ın, özel bir nimetidir. Rahmettir ve rahmet vesilesidir. Vahdetin ruhudur. İman ve ahlakı, hayata hakim kılar. Maske, bu sevgi sınırında dökülür. Ateş kuyusu başlarından, kardeşlik kurtardı. Kurtarıyor. Bu kardeşlik, ırk, dil, renk ayrımı yapmadan, Kâbe’de gibi birleştirir. Allah Resulü uyarıyor: “Müminlerin derdiyle dertlenmeyen bizden değildir!” Huy farkı, ailede geçimsizlik, mahallede rahatsızlık doğurmamalı. Bugün dünya nüfusunun dörtte biri Mümin, kardeşiz. Düşman olmayan herkese de iyilikle sorumluyuz.

Çıkar hastalığı, vicdanı, haset ve kin batağında boğuyor. İslam’dan ne zarar gördün. Kötülüğüne engel olduysa sevin. Daha büyük beladan kurtulmuşun demektir. Akdeniz’deki hakkını Müslümanlar aleyhine büyütmek istiyor. Şimdiden, Sisi’yi fırsat bilip saha kaybettirdiler. Sade Fransa değil tabii. Azerbaycan’ın hem işgal edilmiş toprağından çıkmıyor. Hem de Azerbaycan ve Türkiye’yi ahlaksızca itham etmekten çekinmiyorlar. Kendi yalan ve fitnelerinizle kendinizi dahi aldatamıyorsunuz. Azerbaycan karşısındaki, yenilginiz İsrail’e de ders olsun. Olmazsa aynı netice başına gelir. Bu iyilik, mümin, kafir, hainlik yapmayan hiç kimsenin, zulümle vatanından sürülmediği güne kadar devam edecektir. Müslümanın inanç ve ahlakı budur. 

BÜTÜN KÖTÜLÜKLERE FİSKE:

Yıllardır, milyonla Azerbaycanlı kardeşlerimizi vatan sürgünü haline getiren, kalanlarını, devletinin ve milletinin hasretiyle yakan, Rusya şemsiyesini ve Azerbaycan’ın kuruluş dönemini, coğrafyadaki siyasi şartları değerlendirerek boyundan büyük zulmün faili olan Ermenistan, bu fırsatı kaçırdığına da pişman olacak. Dileriz, bu ibretten hem İsrail; hem de, İran ırkçılığı ve iyilik iklimi içinde özel bir saltanat merakı olan İran’a ibret olur. “Zulümle abat olunmaz”. Bütün kötülüklere BİR FİSKE!

Ayetin nüzul sebebi de ibrettir: Medine’nin Evs ve Hazreç kabileleri İslam’dan önce çok savaştı. İslam ahlakıyla kardeş oldu. Bir hurmalıkta birlikte eğleniyorlardı. Bir Yahudi gördü. Yahudi bir gence, “Savaşı? kim haklı, güçlü? gibi sorularla tartışmalarını sağla” diye gönderdi. Peygamberimiz, Mescidde sahabeler ile idi. Ayet nazil oldu. Oraya geldiklerinde kavga çıkmak üzereydi. Ayet okundu. Kardeşlik tazelendi:. 

KUR’AN-I KERİM’DEN: 3-Ali İmran-103: 

“Hep birlikte Allah’ın ipine (İslam’a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O’nun nimetiyle kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken, oradan da sizi O, kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.” (Al-i İmran 103)

BU İKLİMDEN BİR DÖRTLÜK:

İnsan olduk, geldik biz bu dünyaya; iman ile ahlak ile yaşarız. 

Güzel ahlak Müslümanın hayatı; bu ahlakla, dünya-ahret kardeşiz.

Kâbe, cami, bu vahdetin timsali; biz her şeye, bu vicdanla bakarız.  

Ömür kısa, hedef büyük, vakit dar. Sen-ben deme, kardeşiz biz! Müminiz!

Hamd Allah’a!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahika

Teşekkürler..Allah razı olsun...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23