• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hasan Aksay
Hasan Aksay
TÜM YAZILARI

İmtihan dünyası

28 Mart 2023
A


Hasan Aksay İletişim: ,

 

“Hayatından ve toplumundan şikâyet eden, gerçekte kendinden şikâyetçidir” 

(Voltaire)

Her imtihan, bir bilgi, ehliyet ve becerinin sağlayacağı iyilik derecesini elde etmek için yapılır. Okullar bilgi ve kabiliyet derecesini; meslek okulları, bilgi ve mesleki ehliyetini; göz muayenesi de gereken yardım derecesini anlamak için yapılır. Neticede imtihanı kazananların durumu da; kaybedenlerin durumu da görülür. “Bu dünya imtihan dünyasıdır” diyoruz. Niçin böyle diyoruz? Bir kere çok açık ve net olarak görülüyor ki, akıl, vicdan, hikmet, irfan, edep, hayâ gibi çok yüce değerlerimiz var. Hiçbir mahlûkatta olmayan bu değerler, bize sonradan imtihan şartıyla verilmiş.

Dünyaya gelişimizden itibaren ilk insan, ilk Peygamber Hz. Adem ile başlayarak, “İnsanın bilmesi gerektiği halde bilemedikleri”; aklın, vicdanın, edebin, hayanın gerektiği şekilde yaşanması için iman ve ahlak esasları, aklın ve vicdanın anlayacağı şekilde öğretilmiştir. Örneğin, çürümüş kemikleri eline alıp, “Bu kemikler mi dirilecek?” diyenlere, “Onları ilk başta yaratmış olan diriltecek” buyrulur. Akıl hikmet gibi sayısız değerle donatılmış insan, Hz. İsa’nın Peygamberliğine inandığını söyleyen kimse, İslam’ın emri “Başörtülü Meryem Ana resmi önünde saygıyla dururken, başörtülüye saldırır mı?

Bu dünyadaki her canlının, cansızın, toprağın, suyun, meyvenin, ormanın, bu dünya hayatındaki dengeleri koruyan sayısız faydaları vardır. Bu kadar yüksek değerlerle yaratılmış insanın birbirini istismar edip sömürmesi; çevreyi, havayı, suyu kirletmesi, yakıp - yıkması mı; yoksa iman ve ahlakı, düşüncesi, dürüstlüğü, güveni, kardeşliği, edep ve hayâsından, sevgi ve saygısından daha değerli sorumluluğu var mı? Aslında kendi kendimizi imtihan edip, not vereceğimiz “insani değerlerimizin kıymetini biliyor muyuz, nankör müyüz?” sorularının cevabı aranıyor. Anne, baba, büyük - küçük, ümmet devlet, ahiret sorumluluğu esastır. Bazı kimseler rahatsızlıklarını dile getirirken “Bu Suriyeliler bizim neyimiz olur?” der durur. Yüz yıllık tarihe baksa, Çanakkale şehitlerinin ev adresi, Halep’tedir, Şam’dadır. 

Bu dünyaya “fani” diyoruz. Oysa konup göçücü olan biziz. Bizim hayatımızı ise, bu dünya imtihanı ile sınırlayamayacağımızın kesin bilgisine sahibiz. İman ve ahlakımız, ilk insandan beri kesintisiz bunu öğretiyor. Bu bilgi, sahip olduğumuz bütün yüce değerlerle varlığımız kadar önemli ve değişmez bir bilgidir. Zira bu bilgi; Yaratan Allah’ın lütfuyla başlamış, peygamberler zinciriyle 15 asırdan beri de tek kelimesi dahi değiştirilemeden, bütün kâinatın nizamına, insan hayatı, ihtiyaçları ve yüceliğine eşsiz uyumuyla devam etmektedir. Bu ilahi bilgiyle, insan da kâinatın nizamına uyma başarısını kazanır. İlahi dinin bu iman ve ahlak bilgileriyle, insanlık tarihi boyunca, bir anda Ömer’ler, Hz. Ömer; köleler, Bilal-i Habeşi olmuş; “fani” dediğimiz bu imtihan salonunda dahi, asırlarca gönüllerdeki tahtları ilk günkü kadar taze, anlamlı ve verimli kalmaya devam etmektedir. İnsani yüceliğin zirvesini temsil eden akıl, vicdan, hikmet ve irfan da bu gerçeği tarih boyu onamıştır. Kaybedenler sadece imtihan yolundaki cazip oyun ve oyuncaklara takılarak, insani yüceliğin değişmez hedefini ve yolunu kaybedenlerdir. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

doğru dedin

tabii ki imtihan dünyası bu hasan aksay; bir zamanlar politikadaydınız ve bizler sizlerle de imtihan olunduk

müslüm

Nedense hep biz müslümanlar imtihana çekiliyoruz.8 milyar insanın 7 milyarında imtihan yok.Bu imtihanlardan usandık.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23