• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

KDTP’de neler oluyor?

16 Şubat 2022
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Bu böyledir: Geçmişini bilen; bugününü anlar, geleceğini anlamlandırır. 

O halde, önce biraz geçmişe gidelim.

Eski Yugoslavya’da çok partili hayata geçilmesiyle birlikte, Kosovalı Türkler de partileştiler. 19 Temmuz 1990 tarihinde kurulan Türk Demokratik Birliği-TDB ile Kosova siyaset sahnesindeki yerlerini aldılar.

Keyfiyetten değil, mecburiyetten. 

Milliyetçiliğin her geçen gün arttığı, buna karşılık huzur ve güvenin azaldığı, savaş tamtamlarının duyulmaya başladığı ve hızla bölünmeye doğru yol alındığı bir ortamda; Türk toplumunun siyasi, sosyal ve kültürel haklarını muhafaza etmenin başka bir yolu kalmamıştı. 

2000 yılında gerçekleştirilen Türk Demokratik Birliği-TDB olağanüstü kongresinde, Mahir Yağcılar partinin yeni genel başkanı oldu. Bu kongrede, partinin ismi de Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP olarak değiştirildi.

Yağcılar, KDTP’yi, 19 yıl boyunca yönetti. Bu süre zarfında, birçok kez, Kosova hükümetlerinde bakanlık yaptı. Ancak onun bu durumu sizi aldatmasın. KDTP’de, yıllardır devam eden ve bir türlü bitmeyen iç kavgalar var. 

Mahir Yağcılar ile Arif Bütüç arasındaki rekabet, parti içi çekişmelerden bir tanesidir. Bu ikili arasındaki rekabet, Yağcılar’ın genel başkanlıktan alındığı, 12 Eylül 2010 tarihinde zirveye ulaştı. Fakat Yağcılar, bu kararı da kendi lehine değiştirerek, geri döndü. Ardından Arif Bütüç’ü, partiden ihraç ettirdi.

KDTP içerisindeki bir diğer kavga, Mahir Yağcılar ile Fikrim Damka ve Müferra Şinik arasındaydı. 

Fikrim Damka, 9 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen, KDTP sekizinci olağan genel kurulunda amacına ulaştı. Tek aday olarak girdiği seçimde partinin ikinci genel başkanı oldu. 

Gelelim bugüne…

Damka ve Şinik, Mahir Yağcılar’ı statükoculuk ve başarısızlıkla suçlayıp, değişim ve başarı vaadiyle partinin başına geçtiler. Üstüne basa basa, parti tüzüğünü değiştirip, “iki dönem şartı” getireceklerini söylediler. Fakat bu söylediklerini çabuk unuttular. 

Aralıksız dört dönem milletvekilliği yapan Fikrim Damka, halen, Bölgesel Kalkınma Bakanlığı koltuğunda oturuyor. Anlaşılan o ki, daha uzun yıllar, bu koltukta oturmaya devam etmek istiyor. 

2017, 2019 ve 2021 yıllarındaki genel seçimler ile 2013, 2017 ve 2021 yıllarındaki yerel seçimler neticesinde karşımıza çıkan tablo, bize şunu söylüyor: Fikrim Damka liderliğindeki KDTP, sürekli kan kaybediyor. 

Bu başarısızlıkta, teşkilatlanmadan sorumlu genel başkan yardımcısı Müferra Şinik’in de önemli bir payı var. İşiyle değil, kişiyle uğraşmayı tercih etti. Parti içerisindeki küskünlerin sayısını artırarak, teşkilatların zayıflamasına sebep oldu. 

Damka ve Şinik ikilisinin, yönetimini ele aldıkları günden beri, tek icraatları: Parti içerisindeki çekişmeleri alevlendirmek ve kişisel çıkarlarının peşine düşmek oldu. 

Gelinen nokta itibariyle: Damka ve Şinik, direksiyon hâkimiyetini kaybettiler. Eski yönetime yakın isimleri etkisizleştirmeye çalışırken, yeni gruplaşmalara zemin hazırladılar. Parti içi disiplinde önemli çatlaklar oluştu. Düzen ve hiyerarşi diye bir şey kalmadı. Parti yönetimi ile taban arasında iletişim koptu.

Bir örnek verelim ki, söylemek istediğimiz daha iyi anlaşılsın.

Müferra Şinik, KDTP’nin iki milletvekilinden birsi olan, Fidan Brina Jılta ile yan yana gelmemeye, aynı fotoğraf karesine girmemeye gayret ediyor. Damka ise bir süre Şinik ile hareket ederek, Jılta’yı yok saydı. Fakat bu çekişmenin kazananı, şimdilik, Fidan Brina Jılta oldu. 

Bir örnek daha…

KDTP, son yerel seçimlerde, Kendin Karar Al Hareketi-VV Prizren Belediye Başkanı adayı Mytaher Haskuka’yı destekleme kararı aldı. Haskuka seçimi kaybedince, Prizren Şubesi bir bildirisiyle, muhalefette kalacaklarını ilan ettiler. 

Buraya kadar her şey, olması gerektiği gibi. Olmaması gerekenler, bundan sonra başlıyor.

KDTP Prizren Şubesi Üyesi ve eski Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Sencar Karamuço, parti yönetiminin bağlayıcı kararına rağmen, Kadastro ve Jeodezi Müdürü olarak atandı. Bu gelişmenin ardından, önemli bir iddia gündeme geldi. 

İddia şu: KDTP Prizren Şube Başkanı Levent Buş ve bazı şube yöneticileri, yerel seçim öncesinde Kosova Demokratik Partisi-PDK ile gizli bir anlaşma yaptılar. Bu anlaşma doğrultusunda, PDK adayı Shaqir Totaj’ı desteklediler.

Devamı daha da vahim: Fikrim Damka, bu anlaşmadan haberdar idi. Ancak Başbakan Albin Kurti’nin, anlaşmaya aykırı hareket etmesi halinde, kendisini kabine dışı bırakacağı uyarısı sebebiyle, anlaşmaya gizli destek verdiği söyleniyor.

KDTP yönetimi, disiplin mekanizmalarını işletmeyerek bu iddiaların doğruluk payını artırıyor. Ancak şurası kesin: KDTP Prizren Şubesi Üyesi Sencar Karamuço, “Prizren’i Türklerin eline bırakmayın!” diyen PDK’lı Prizren Belediye Başkanı Shaqir Totaj ile çalışmayı kabul etti. 

Karamuço’nun, müdürlük teklifi ile birlikte, kabul ettiği bir şey daha var: PDK listesinden Prizren Belediye Meclis Üyesi seçilen Ümran Fusha ile aynı siyasi irade altında görev almak. 

Ümran Fusha, 15 Temmuz’a kadar, FETÖ’ye destek verdiğini kabul eden Alaydin Fusha’nın halası. Ve yeğeni Alaydin Fusha’nın da çalışanı olduğu, ABİ isimli aile şirketini temsilen bu koltukta oturuyor.

KDTP’de yaşanan sorunlar ve arka planda olan bitenler, elbette, bu kadar değil. Ancak bizim yerimiz, bu kadar. 

Kaldığımız yerden devam edeceğiz inşallah.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vayy arkadaş yaaa…..

Parti mi yoksa cadı kazanımı belli değil. Brezilya dizisi gibi birşey olmuşlar. Kimin eli kimin yakasında o da belirsiz. Adamlar dert çözmek yerine cüzdan şişirmek derdine düşmüş. Ama işin içinde feto varsa hepsi normal. Devamını bekliyorum.

Okur

Araplar nasilki kabileler halinde parçalanmış birbirlerini yiyorlar Balkan halklarıda öyle parçalanmış birbirlerini yiyorlar.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23