• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Esnaf’ın mektubu

09 Mart 2022
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Bu köşenin, şahsıma verilmiş bir emanet olduğunu düşünüyorum. Kul hakkı yememeye, hakkı yenenleri savunmaya gayret ediyorum.

Gazeteci değilim. Tarafsız hiç değilim. Mesuliyet duygum ve ahlakım, bunu yasaklar. Hakk’tan tarafım, haklının yanındayım. Vatan siperindeyim.

Adil ve adaletli olmaya çabalıyorum. Rahmetli Aliya’nın söylediği gibi “Düşmanlarımıza gelince; onlara, adaletten başka borcumuz yok!”

Sözümüzü, duruşumuzu, şartlar ve menfaatler değil, ahlakımız belirler. Görüşlerimiz eleştirilebilir. Fakat kimseye, şahsiyetimizi eleştirme fırsatı vermedik, vermeyiz. Allah’a şükür.

Şuraya varmak istiyorum: “Kosovalı Türkleri Bölmeyin” başlıklı yazımızda, Kosova Büyükelçiliğimizin, bize göre, hatalarına işaret ettik. Büyükelçimizi eleştirdik. Bütün Türk toplumunun kucaklanmasını talep ettik.

Yazımız, doğrudan, büyükelçiliğimize ve büyükelçimize hitaben idi. Fakat serzeniş mektubu, yazımızda sadece bir örnek olarak bahsi geçen, Prizren’deki Esnaf Derneği’den geldi. Bu dernek, tüm Kosova Türk toplumu ve hatta büyükelçiliğimiz adına konuşmuş.

Kosova’yı kamu görevi veya turistik geziler vesilesiyle tanıyanlardan değilim. Bu ülkeyi şehir şehir, özellikle Prizren’i sokak sokak bilirim. Mektubun altındaki imzayı görmesem, büyükelçilikte yazıldığını düşünebilirdim.

Neyse…

Esnaf’ın mektubunu, zorunluluktan değil, kayıtlara geçmesi adına paylaşacağım.:

“23.02.2023 tarihli Yeni Akit gazetesinde, Ayhan Demir imzasıyla yayınlanan ‘Kosovalı Türkleri Bölmeyin’ başlıklı yazıda, ESNAF Derneği Yönetim Kurulu Başkanımız Varis Xhejlani, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Xhevdet Kabashi ve eski başkanlarımızdan halihazırda Yönetim Kurulu Üyemiz olan Ediz Çabrati’nin isminin geçmesi sebebiyle bu yazıyı yazma gereksinimi doğmuştur. 

Sn. Demir’in ısıtıp ısıtıp aynı konuları gündeme getirme amacının ne olduğu açıktır. Yazısında bahsetmiş olduğu olaylar FETÖ terör örgütünün gerçek yüzünün bilinmediği, 17-25 Aralık sürecinin öncesine tekabül etmektedir. Siz de takdir edersiniz ki, 17-25 Aralık süreci Türkiye’de bile bu konular için milat kabul edilirken, Sn. Demir’in bunları kasten sürekli gündeme getirmesi art niyetten başka bir şey değildir. Sn. Demir gerçekleri görmezden gelen bu tarz yazılarıyla Kosova’daki Türk toplumunu şahsi çıkarları için bölmek isteyenleri destekleyerek esasen kendisi bölücülük yapmaktadır. Bir gazetecinin tarafsızlığı esas alması gerekirken Sn. Demir’in geçmiş sosyal medya paylaşımları da kendisinin kimlere hizmet ettiğini ve maalesef tarafsızlığını yitirdiğini ortaya koymaktadır.

Ayrıca bir şeyin daha altını çizmek gerektiğini düşünüyoruz. Sn Demir’in yazısının başlığında bahsettiği Türkler olarak, FETÖ’yü Kosova’ya bizler getirmedik, burada okullar açmalarını ve faaliyette bulunmalarını sağlamadık. Kosovalı Türkler olarak biz, tarih boyunca olduğu gibi Türkiye’den gelenlere kucak açtık sadece, bir de işin içine din de girince bizim için yeterli idi. 

Yazının buraya kadar ki kısmını Kosova Türkleri ve yukarıda ismi geçen kişiler ile alakalı idi. Gelelim konunun Esnaf Derneği kısmına.

Sn. Demir’in bahsetmiş olduğu döneme ilişkin olarak kendisine kasten eksik bilgi verildiğini ve bazı hususların gizlendiğini bildirmek isteriz. ESNAF Derneği tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin aleyhine olacak hiçbir adım atılmamış, hiçbir faaliyette de bulunulmamıştır. Olayların Türkiye Cumhuriyeti aleyhine doğru gittiğini farketmemiz ile birlikte de FETÖ bağlantılı kişilerle ilişkimizi kesmişizdir. 

ESNAF Derneği kuruluşundan bu yana Kosova’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarını gözetmeyi ön plana koymuş, Kosova ve Türkiye arası köprü vazifesi görmüştür. FETÖ’den en az zarar gören derneklerin de başında gelmektedir. Ayrıca tekrar vurgulamak isteriz ki, derneğin tarihi boyunca hiçbir döneminde, Türkiye Cumhuriyeti’nin aleyhinde olabilecek faaliyetlerde bulunulmamış, bu tarz olayların içinde yer almamıştır. Birçok sivil toplum kuruluşunda olduğu gibi ESNAF Derneği içinde de geçmişte maalesef FETÖ terör örgütüne mensup kişiler olmuştur, ancak ESNAF Derneği kendisini bu kişilerden arındırmıştır. 

Ayrıca Kosova’da daha doğrusu Balkanlarda hiçbir sivil toplum kuruluşunun kolay kolay yapamayacağı faaliyetlere de imza atmıştır. Dönemin cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’den başlayarak, dönemin Eğitim Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına, Kosova’da ki FETÖ okullarının kapatılması ve bu örgüte karşı mücadele edilmesi gerektiğini içeren yazılar gönderilmiştir. Ayrıca mevcut Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti’ye de FETÖ’nün tehlikelerinden bahsedip, bu örgütle mücadele edilmesi gerektiğini içeren yazılar gönderilmiştir. Yukarıda bahsedilen taleplerin yer aldığı yazıyı da 204 üyemizden imza alıp gerekli yerlere ulaştırmıştır. ESNAF Derneği olarak bu mücadelemizi en başta üyelerimiz ve Kosova Türk toplumu takdirle karşılamıştır. 

Bu çerçevede, Sn. Demir’in derneğimize yönelik haksız saldırılarının esasen kimlerin çıkarlarına hizmet ettiğini de hatırlatmak isteriz! Sn. Demir’i, belirli kişilerin şahsi çıkarları doğrultusunda verdikleri sağlıksız ve eksik bilgilerle gerçeklikten uzak yazılar yazmak yerine, bölgeye gelip Kosova’daki durumu bizzat kendisinin görmesi ve farklı kaynaklardan bilgilendirilmesi için ESNAF Derneği olarak Kosova’ya davet ediyoruz.

ESNAF Derneği olarak bu konu ile ilgili son kez açıklama yaptığımız vurgular, tekrarlanması durumunda mücadelemizi hukuk yoluyla devam ettireceğimizi bildirmek isteriz. 

Saygılarımızla.

Esnaf Derneği Yönetim Kurulu”.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vay arkadaş

Bu nedir yahu adamlarda nasıl bir yüz varmış. Senin yazdıklarından sonra böyle bir hikaye göndermek büyük başarı. Yanlız şurasını anlamadım yazıyı büyükelçimi yazmış? O kadarda olamaz değilmi?

Kocasolak

Meyve veren ağaç taşlanır DI eskiden. Artık merdivene çıkıp alınıyor meyveler. Bu mektubu yazanlar ÇOK GERİLERDE kalmış, her kimlerde? Yıl olmuş 2022 bunlar taşlamaya devam ediyor. Siz üzülmeyin efendim, hakikat gün gibi ortadadır GÖRENE.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23