• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Bosna siyaseti ısınıyor

25 Mayıs 2022
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Bosna Hersek, devam eden seçim yasası tartışmalarına rağmen, 2 Ekim’de yapılacağını ilan edilen genel seçimlere hazırlanıyor. Seçimler için gerekli finansal kaynak kararı alınamamış olmasa da adaylar birer birer belli oluyor. Ülkeyi yönetmeye talip olanlar, hizmetten bahsedenler ve kapıları aşındıranlar.

Bu seçimde adaylar: Bosna Hersek Parlamentosu, Bosna Hersek Federasyonu Parlamentosu, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi, Brçko Bölgesi Meclisi ve on kanton meclisinin yeni üyeleri belirlenecek. Asıl yarış ise Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi seçiminde yaşanacak.

BH Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin hali hazırdaki Sırp üyesi ve Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği-SNSD lideri Milorad Dodik, bir kez daha aday olacağını açıkladı. Kuvvetle muhtemel yeniden seçilecek. Burada sürpriz yok.

Cumhurbaşkanlığı Konseyi Hırvat üyeliği için  Hırvat Demokratlar Birliği-HDZ lideri Dragan Çoviç ile Demokratik Cephe-DF lideri Zelyko Komşiç arasında kıyasıya bir seçim yarışı olması bekleniyor. Hangi adayın kazanacağını bilemesek de Komşiç’in bir dönem daha bu göreve seçilmesini arzu ediyoruz. 

Bunun telafi sınavı yok: Eğer HDZ, Zelyko Komşiç’i engellemeyi başarırsa, Bosna bir kez daha Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin kaderini yaşayabilir. HDZ ve SNSD el ele verip, BH Cumhurbaşkanlığını ortadan kaldırarak, tam bir hukuksuzluk meydana getirecektir. Bu sebeple, HDZ ve SNSD’nin aynı anda BH Cumhurbaşkanlığında bulunması, Allah korusun, Bosna’nın sonu olabilir. 

HDZ’nin işini kolaylaştırmak, tam anlamıyla, bir suç ortaklığıdır. Bunu görmeyenin, bunu anlamayanın kamusal hayata katacağı hiçbir şey yoktur.

Bununla birlikte…

Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak üyeliğine seçilebilmek için de kıyasıya bir seçim yarışı olması bekleniyor. Şu ana kadar, adaylığını ilan eden üç isim var. 

“Devlet Koalisyonu” adına yarışacak olan Mirsad Hacikadiç, Aralık 2021’de adaylığını ilan etti. Hacikadiç’in adaylığı, başkanı olduğu İlerleme Platformu’nun yanı sıra, Bağımsız Blok ve Posavina Partisi tarafından destekleniyor. 2018 yılında 58 bin civarında oy alan Hacikadiç’in, bu seçimde de kazanma şansı bulunmuyor. Ancak bu seçimde, her oyun büyük önemi var. 

Seçim yarışının, tartışmasız, en önemli isimi Demokratik Eylem Partisi-SDA lideri Bakır İzetbegoviç. Bir dönem sonra yeniden aday olunca; rakiplerinin, birleşmekten başka şansı kalmadı. 

Sosyal Demokrat Parti-SDP, Bizim Parti-NS, Halk ve Adalet-NiP, Daha İyi Gelecek İçin İttifak-SBB, Halkın Avrupa Birliği İttifakı-NES, Yeni Nesil İçin Partisi ve Bosna Hersek İnisiyatifi, adaylarının SDP Başkan Yardımcısı Denis Beçiroviç olduğunu ilan ettiler. 

Her şeyden önce: Birçok eski SDA mensubunun da yer aldığı bu yedilinin, büyük bir ideolojik karmaşası var. Seçimleri kazanmaktan değil, rejimi devirmekten bahsediyorlar. Sadece bu bile, asıl meseleyi gözler önüne seriyor.

Bu heterodoks girişimin ana motivasyonu: “SDA ve Bakir İzetbegoviç düşmanlığı.” 

Kadim nasihattir: “Sevmen aşırı, sevmemen yıpratıcı olmasın.”

Bu önemli hatırlamanın ardından şunu da ilave edelim: Böylesi girişimler daha önce de denenmişti. 2000’li yılların başından bu yana, bu amaca yönelik, “geniş tabanlı” koalisyon oluşturuluyor. Ancak siyasette, iki artı iki her zaman dört etmez. Bunların kaç ettiğini, hep birlikte göreceğiz.

Aday tanıtım toplantısında SDP lideri Nermin Nikşiç’in anlattıklarını dinlerken, şunu düşündüm: “Madem bu kadar nitelikli, Beçiroviç gibi bir adam, neden parti başkanı yapılmaz? Bosna’yı yönetebilecek kadar iyi, ama SDP için yetersiz mi?”

Denis Beçiroviç, 2018 yılındaki seçimlerde de SDA adayı Şefik Caferviç’e karşı yarışmış, yaklaşık 30 bin farkla kaybetmişti. Bazıları onu “Bosna siyasetinin yeni ve dürüst yüzü” olarak servis ediliyor. Ancak Beçiroviç, BH Federasyonu Parlamentosuna ilk kez 1998 yılında seçilmişti. O zamandan beri, hükümetlerin ve parlamentoların çeşitli kademelerinde görev yapıyor. 

Denis Beçiroviç, birçok isim ve adrese yönelik açık mektuplarından ve Sırp Cumhuriyeti entitesinde yaşayan Boşnakların büyük tepki gösterdikleri İkamet Yasası’nın destekçisi olarak biliniyor.

Yeri gelmişken: SDP lideri Nermin Nikşiç, İkamet Yasası hususunda yöneltilen eleştirilere cevaben, “Sırp Cumhuriyeti entitesi İçişleri Bakanlığı’nın, bu yasayı kötüye kullanabileceğini düşünemediklerini” söyledi. Hal böyle olunca: Denis Beçiroviç’in, seçilmesi halinde, neye imza atacağını bilmediğini düşünmek bile korkutuyor.

Buraya kadar ifade ettiklerim, sakın size, SDA ve Bakır İzetbegoviç’in sütten çıkma ak kaşık olduğunu düşündürmesin. Hilali terk edip zambağa evrilen, zaman zaman onu bile terk eden SDA, çok ve büyük hatalar yaptı, yapıyor. Son yerel seçimdeki hezimetin ardından, kendi halkına, orta parmak gösteren dostlarınız varsa, başka düşmana ihtiyacınız yoktur.

Elbette bugün bunları dile getirme günü değil. Bosna Hersek’in geleceğini, birlik ve bütünlüğünü, yedi benzemezin hırs ve intikam ittifakına kurban edemeyiz, etmemeliyiz. 

Bosna ve SDA’nın Türkiye’deki dostları, maddi ve manevi anlamda, acilen ellerini taşın altına sokmalılar. Türk milletini etkileyen ekonomik sıkıntılar, Boşnak kardeşlerimizi daha fazla etkiledi. Yaklaşan bayram öncesi kapı kapı dolaşmak, hal hatır sormak ve hediye paketleri dağıtmak ne güzel olur. Aksi halde, ileride, ne tokalaşacak bir el, ne de selam verecek bir muhatap kalmayabilir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23