CHP’nin Elmaları…

14 Haziran 2019 Cuma

CHP’nin İBB Meclis Üyesi bahçe çitlerine asılmış elma poşetlerinin fotoğrafını paylaşarak demiş ki:"Bu fotoğraf Norveç’ten. Bahçelerinden topladıkları elmaların fazlasını başkaları da yesin diye çitlere asmışlar. Dilerim güzel ülkem de bir gün bu refah ve medeniyet seviyesine ulaşır."

Örnek de görüldüğü gibi, bazen bir elma, sadece bir elma değildir…

Şöyle…

Türkiye’de yaşayan milyonlarca asgari ücretlinin, emeklinin, öğrencinin, dar gelirlinin, evinde dikiş diken teyzelerin, tatilini memleketinde geçirenlerin, doblo’lu ailelerin, parklarda piknik yapanların, orta halli esnafın, ay sonunu zor getiren memurun ve elbette varlıklı insanların destekledikleri yardım kuruluşlarıyla yüzlerce ülkeye, on binlerce şehre, yüzbinlerce insana yardım edildiğini bilir CHP…

Minik eller için örülmüş eldivenleri, ayaksız öğrenciler için alınmış tekerlekli sandalyeleri, son teknoloji ürünü protez organları, mutfaksız kadınlar için hazırlanmış gıda kolilerini, katarakt operasyonları için çöl ortasına kondurulmuş ameliyathaneleri, susuz köyler için açılmış su kuyularını, yetimler için bina edilmiş yurtları, okulları ve elbette tüm bunların Türk insanının görev duygusuyla verdiği paralarla yapıldığını bilir, ama bilmezden, görmezden gelir CHP…

Çünkü bilmek de, görmek de işine gelmez...

Çünkü yardımı yapanlar yüzü kırmızı damarlarla kaplı, mavi kanlı ve karşısında her açıdan ezim ezim ezildiği beyaz adam değildir…

Beyaz adam olduğunda, bahçe çitlerine astığı fazla elmaları onun hem modern, hem insancıl, hem de ince ruhlu olmasına verir ve o elmalardan eş dost sohbetlerinde “ülkesinden tiksintisini” örneklendirebileceği nice malzemeler çıkarır.

Bununla birlikte parti olarak ülkesine sığınmış göçmenlerin sofralarındaki tabakları kaldırmaya azmeder, onlara denize girmeyi bile yasaklamaya çalışır, öyle yada böyle onları himaye eden hükümeti her fırsatta bu tutumundan dolayı kınar, destek olan vatandaşı suçlar ancak dönüp beyaz adamın “medeniyet” timsali elmalarına temenna ile selama durur. 

CHP’nin İskandinav elmalarında gördüğü, bastıramadığı aşağılık kompleksinin bir yansımasıdır diyeyim de meramım daha net anlaşılsın. Kuraldır, kendinden utanç duyan her bünye başkasının elmalarını sahip olduklarından daha kıymetli görür. Kendi varlığından kurtulmak isteyecek kadar hoşnutsuz her ruh, aradığı mutluluğun elindekilerde değil de başkasının elmalarında olduğunu zanneder.

Ne ki başkasının elmalarını elde etmek için çıkılan yolculuk nadiren huzur getirir  insana. 

CHP tipi aydınlanmacılık, elinin altındakileri, gözünün önündekileri göz ardı edip başka toprakların “elmalarını” ulusal gaye edinmekten mürekkeptir esasında.  

CHP’nin bu topraklarla ve onun insanlarıyla bağı maalesef bu seviyededir.  

Bu kompleks CHP’nin neden ilelebet kötü bir Türkiye partisi olarak kalacağını ve eğer zorlarsa nasıl rahatlıkla alt sınıf bir Doğu Avrupa ülke partisi olabileceğini de gösteriyor ki bu olasılığı CHP yöneticileri yabana atmasınlar bence… 

Arzuladıkları medeniyet seviyesini hali hazırda yüzlerce ülkeye yardım eden insanlara değil de ihtiyacı olan Avrupa ülkelerine kazandırsınlar.

“Kendi insanının elma bahçelerini görmeyip, el alemin elmalarını da görmekle yetinmeyip göklere çıkaran bir eziklikten biz fayda görmedik, belki bir Avrupa ülkesi görür” diye temenni edelim.

DOĞU ANADOLU’YA YAPILAN HAKSIZLIK DEĞİL Mİ? 

Değerli bir abim, işi nedeniyle yakın zamanda bir Anadolu turuna çıktı.

Üzerine de sohbet ettik. Gittiği yerlerde kendisine gösterilen misafirperverlik karşısında yaşadığı şaşkınlığı, memnuniyeti anlattı uzun uzun.

İnanın, bu hikayeyi dinlemek bile apayrı bir keyifti. 

İlk kez karşılaştıkları bir insanı evinde misafir etmeden bırakmayanlar, sadece altı-yedi çeşit yemek ikram edebildi diye mahcup olanlar, yıkayıp temizlemek için ondan kirli kıyafetlerini isteyenlerin samimiyet yüklü hikayesi “İskandinav elmalarından!” ve hatta Anadolu’nun muhteşem doğal güzelliklerinden bile göz kamaştırıcıydı.

Ayrıca bazı insani değerlerin her şeye, her saldırıya rağmen ayakta kaldığını, metropollerin ötesinde, kendimizi içinde iyi hissedeceğimiz kimi bağların hala yaşadığını anlatıyordu duyduklarım. 

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya dair anlatılanları dinlerken yine aklıma o sorular geldi.

Ege’de geçen bütün dizilerin mizah içermesi ama Doğu ve Güneydoğu’da geçen tüm  dizilerin istisnasız şiddet içermesinin nedeni neydi mesela? 

Yaptıkları dizilerde Ege’ye üzerinde çok güzel duran o mizahı yakıştıranlarla Doğu’ya şiddetin deli gömleğini giydirenlerin amacı neydi?

Neden Doğu’nun ikramla, hürmetle, misafirperverlikle belirginleşen büyük kültürünü ön plana çıkarmak yerine sadece ve sadece istisnai şiddetini ön plana çıkarıyordu bilileri?

Neden bu ülkenin insanlarına, bu ülkenin bir kısmını kanla, intikamla, ölümle, tecavüzle iç içe imiş gibi göstermek gibi bir yola başvuruyorlardı?

Yüksek medeniyet değerleriyle mücehhez topraklarımızın alenen kara propagandaya alet edilerek, yeni nesillerin gözünde o toprakların, yani Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun karalanması kimin/kimlerin işine geliyordu?

Biraz komplo teorisi yaparsak, bütün bunlar bir algı çalışmasının parçası olabilir miydi?

Bu algı çalışmasından rahatsızlık duyan kimse var mıydı?

Değerli abimin anlattıklarını dinlerken bu ve benzeri soruları düşündüm durdum, belki siz de düşünmek istersiniz.

 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • BenBen3 gün önce
  Mükemmelsiniz Ali osman bey müthiş güzel insan
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  95..yıldır..HİPNOZ.'lu..insan..tipi..icat..ettiler..başardılar.da..MANKURT'laştırdıkları..bu..tip/ler..uyanmalı..hem..onlar..hem..ülke..kazanmalı.
 • sonersoner1 ay önce
  Zamanında bu Kemalistler, bu kardeşlerimize yardım gitmesin diye yardım dernekleri ve vakıflara bir sürü iftira atmadımı, onlara yardım edeceğizde nolacak demedimi, bunu söylerken, yol, üniversite, hastane, tren yolu, altyapı, baraj, yardım, teknolojik yatırım, savunma sanayisi yatırımı, silah, İHA, kamu dairelerinde şeffaflık, hizmet alma, ilaçların her yerden alınabilmesi, istediğin hastaneye gidebilme, adil yargılanma, yargı ve anayasal reform yapması için bir engelmi vardı da CHP ve avanesi niye yapmadı! Erdoğan yapınca her türlü iftira atılıyor, birde yapacak tabi diyorlar, Ey kendini bilmez, senin yapacak dediğin REİS bunları yaptı, zamanında yapması gerekenlerin Devletin sağlık sistemindeki parayı bile nasıl hortumlayıp yandaşlarının cebine akıttığını UNUTMA, HATIRLA, şimdi tertemiz hastanelerde ferah nefes alındığını gitte yerinde gör, Tabi sen hiç hastanede doktorun kapısı önünde sıra tutma, sıraya kaynakçıları önleme münakaşası yaşamadığın besbelli, hastane koridorlarında ezilme tehlikesi hiç yaşamamışsın ki böyle konuşuyorsun "DEME" rumuzlu kendini bilmez
 • SAVAŞSAVAŞ1 ay önce
  Bir de demezler mi biz bilimi önceleriz. Adamlar bildiğin materyalist, kendi insanını hor gören tipler. Kendi insanını hor görme de atalarından geliyor. Ataları Mustafa Kemal de bu milletin değerlerini hor görüyordu. Ama bir yiğit çıkıp dur diyecek, dur demeli
 • ASDASDASDASD1 ay önce
  Laflar nereye kadar, ya bu ülkeden .. olup gidecekler, ya da biz .. edeceğiz.
 • dfgdfg1 ay önce
  CHP'dir işte. Ne biz onlardanız ne de onlar bizden. Eziklik psikolojisi onları yiyip bitirecek. Biz bu ülkedeniz ama onlar değil
 • DemeDeme1 ay önce
  Şimdi bir iktidar düsünün ki 17 senedir iktidarda.Yol yapmış koprü yapmış. yardım yapiyormuş falan filan .Tabiki yapacak yap diye ona mazbata verilmiş.Bunu lutuf olarak söyleyende de inananda da idrak enfeksiyonu vardır.Ha şöyle de iktidar partisi veya tüm milletvekilleri bu ayki maasina şurayı düzeltti de.Görev lütuf değildir.Bit grubun veya şahsın yaptığı içinde devletin beş kuruşunun olmadığı hizmet hizmettir.Yazında anlattığın çoğu sey köşe dolsun laf olsun.
 • Şirin AytaçŞirin Aytaç1 ay önce
  Elinize sağlık, teşekkür ederiz. Böylesine seviyeli eleştiri yapılabileceğini gösterdiğiniz için zira bıktık hakaretten, yalandan, ikiyüzlülükten, yalakalıktan, seviyesizlikten...Yine de sizden feyz alarak deriz ki; CHP'li meclis üyesinin verdiği örneğin bin katı bizde yapılıyor elbette ama diğer taraftan bakınca insan gıpta etmiyor mu? Ne mutlu, dört başı mamur bir ülke olmalı ki sadece elma koymuşlar poşetlere. İnşallah bir gün bizde yardımların ELMAdan ibaret olduğu, mutfaksız kadınlar için gıda kolilerinin verilmediği, herkesin kendi geçimini desteksiz sağlayabildiği bir ülke olduğumuz günleri görürüz.Kim bilir belki CHP'li meclis üyesi de bunu kastetmiştir. Saygılar size.
 • NihalNihal1 ay önce
  CHP ile yani Terör destekçileri,İnançsızlar,ahlaksızlarla refah ve medeniyet seviyesine ulaşır.Madem Batı hayranılar ki hayranlıkları sadece batınınahlaksızlıklarını almak,terörist olmak bundan ibaret neden bilime ve sanata ilgi duymuyorlar birde bilimle uğraşanları örnek alsalar ama nerde çünkü batının kuklaları batının tüketim toplumları.....
 • müslüman.müslüman.1 ay önce
  hepimiz sadaka verir hayır yaparız biz müslümanız çünkü sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. onlar hristiyan onlarda dinlerine göre yaşıyorlar. bizim dinimiz en son ve en güzel dinse bizim yaptığımız daha doğrudur. başkasının yaptıkalrını öveceğinize şöyle tarihe bir bakın medeniyeti kimden öğrenmiş batılı insanlar bizim dinimiz mükemmel fakat biz mükemmel değiliz doğru yoldan gitmiyoruz. o kişide kendini çok zavallı görüyor gidiyor hristiyan ülkeden örenke veriyor o zaman açıkça söyle ben hriatiyan oldum de o senin tercihin öbür dünyada herkes hesap verecek zaten Allah biz müslümanlara acısın.
 • denizz_denizz_1 ay önce
  Ne güzel izah etmişsiniz içinde bulundukları trajik komik durumu.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Yazınıza konu olan ihtiyaç sahipleri için elma bahçesinden toplanan elmaların poşetlere konularak asıldığı haberini sosyal medyadan biz de izledik.Bunun için Norveç'e gidilmesi ve oradan örnek verilmesi çok yanlıştı.Yazınızın bu yöndeki içeriğine katılmamak mümkün değil.Yeterli denetimden geçmeyen dizilerin seyircilerde bıraktığı intiba bazan çok güzel bazan da abartılı ve maksatlı olabiliyor.Dizileri,ideoloji ve iktidarı methü sena eden senaryolarla desteklerseniz kapalı bir rejimde yaşanıldığı algısını yayarsınız.Bugün karikatürlere dahi tahammül gösterilemiyor.Mizah adeta yasak.Siyasi mizah yapamazsınız.Yasalar güçlü iktidarlara karşı en ufak eleştiriyi,hakaret olarak görüyor.Ülkemizin her bir bölgesinin örf ve adeti var.Avrupa'yla mukayesesini zül sayarız.Bu mukayeseyi yapan ana muhalefetin neden bir türlü iktidar olamadığını yazınızın başlığından kolaylıkla anlayabiliyoruz.Ancak,ana muhalefet ve muhalif kanat güçsüz,kendine hayrı dokunmuyor diye,bizi yöneten devlet erkanı evrensel hukuk ilkelerini uygulamaktan vaz mı geçmeli?Bence,yazınızın 1.parağrafından sonra bu konuya değinmiş olsaydınız,ülkemizin esas sorununu daha güzel tesbit etmiş olurdunuz.
 • selmanselman1 ay önce
  Acaba Akp'den birisi bir şey yaptığında Akp zihiyeti budur diye geneller miydiniz sayın hocam :)
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ELLERİNİZE SAĞLIK.GÜZEL VE İLGİNÇ BİR YAZI OLMUŞ SİZ YAZIYA KONU ETMESENİZ ,BU AZİZ MİLLETİN VEFAKAR VE YARDIMSEVER EVLATLARININ BU GÜNE KADAR YAPTIĞI VE HALA DA YAPMAKTA DEVAM ETTİĞİ ,YERİNDE VE BÜYÜK ÖNEM ARZ EDEN KÜLLİYETLİ MİKTARDAKİ YARDIMLARI HATIRIMA BİLE GETİRMEMİŞ İDİM..ELİN GAVURUNUN BİR KAÇ POŞET ELMASINDAKİ TADI,SUSUZLUKTAN KIVRANAN MİLYONLARCA GARİBANIN SU KUYUSUNDA,AÇLIKTAN BİNLERCESİ ÖLEN MAZLUMLARIN KURSAKLARINA GİREN RIZIKLARDAN VE GÖRMEYEN GÖZLERİ GÖRÜR EDEN DÜNYA IŞIĞINDAN ALAMAMIŞ OLMANIN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞADIM.İYİKİ HATIRLATTINIZ.ALLAH(CC) RAZI OLSUN,CUMANIZI KUTLARIM..
 • maraşlımaraşlı1 ay önce
  Türklere damızlık erkek gerekir diyen chp zihniyeti.‘Bu milleti adam etmek için batıdan damızlık erkek getirmek gerek’diyen ünlü ateist yazar Abdullah Cevdet başka bir yazısında ‘Balkanlar’da barbarlığa dayanan bizimkiler, Çanakkale’de medeniyete direndi’ diyordu.Daha fazla söze gerek varmı.
 • ayşe gülayşe gül1 ay önce
  bunlar başkalarının kraliyet ailesini ağzı sulanarak izler ama bizim osmanlı ailesineaynı ilgiyi göstermez. kendin de olan kadim değerleri ağzına almaz, başkasının elmasını ballandırarak anlatır. her şeyin başı kompleks demek ki.
 • Erkan Erkan 1 ay önce
  Sağolasın Guzel tesbitiniz çok hoş HAYIRLU CUMALAR
 • takiitakii1 ay önce
  CHP DOĞRU SÖYLÜYOR ÜLKEMİZİN BAZI BÖLGELERİ ÖZELLİKLE TURİZM BÜYÜK ŞEHİRLERDE PARA SIZ BİŞEY YOK FAZLA İMHA EDİLİR KESİNLİKLE YARDIM OLARAK VERİLMEZ ÜLKEMEZİN HER YERİ DEĞİL BAZI YERLER ÇOK BERBAT PARACI
 • Ohxeubde58jchdOhxeubde58jchd1 ay önce
  Doğru kimden gelirse gelsin,hasımdansa hızımdansa gelsekabul etmek gerek.Insani mutsuz eden etkenlerden biride budur kabullenmemek.

Günün Özeti