Arşivciliğimiz ne durumda?

14 Eylül 2018 Cuma

Arşiv sonuçta bir toplumun hafızasıdır.

Ne garip değil mi, düne kadar kendi tarihimizin hırsızı idik. Kendi tarihimizi yabancı arşivlerdeki bilgi ve belgelerden elde ettiğimiz sızıntılardan derlemeye çalışıyorduk. Resmi tarih bir tabu idi, eleştirilemez ve tartışılamazdı.

Sonuçta övgü ve sövgüler arasında kaybolan bir tarihimiz vardı. Oysa tarih bir övgü ya da sövgü kitabı değildi, olmamalıydı, tarih bir toplumun ortak hafızası ve tecrübeler birikimi idi, geçmişin bilgi birikimi ve geleceğin umudu ile bugünümüzü anlamlı ve değerli kılabilirdik ancak.

Olmadı, çünkü arşivimiz yoktu. Ama artık var, en azından oluşmaya başladı bir şekilde.

Sergiler, tıpkı basımlar, yayınlar, Osmanlıca, Farsça, siyakat, ferman/Tuğra-Hat okuma, sanat..

Biliyorsunuz, 16 Temmuz 2018 tarih ve 11 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Devlet Arşivleri Başkanlığı ihdas edilmiştir. Bu konuda doğru yönde ileri doğru atılmış bir adım olarak, kendi alanında bir Milat olma özelliği taşımaktadır. Bu kararda emeği olanlara göre “Yeni Türkiye’nin arşivleri, Devletin akıl ve bilgi altyapısının sağlam bir zemin üzerinde kullanmasını temin edecek bir teşkilat olma yoluna sokulmuştur. Güçlü bir tarihi birikime sahip belge hazinemizin ve aynı zamanda Devletimizin oluşacak olan tüm bilgi ve belgelerinin tek merkezden kontrolünün sağlanması, muhafaza ve erişiminin güvence altına alınması, dünya ilim çevrelerinin hizmetine etkin biçimde sunulmasına imkân tanıyacak olan bu kararname” birçok açıdan bir ilk olma özelliği taşımaktadır. 

Türkiye’mizde, her güzel ve doğru işe karşı çıkan birtakım çevrelerin bundan da rahatsızlık duymaları ve işi sulandırma, suyu bulandırma çabaları sürpriz olmayacaktır. Geçenlerde Arşivlerin Başbakanlıktan alınıp Cumhurbaşkanlığına geçirilişi noktasında, Arşivdeki uzmanların topluca görevden alındığına ilişkin haberler bir anda gündem olmuştu. Toplum zaten bu konuda hassas, birileri de bu hassasiyeti kullanarak ortamı bulandırmak istiyor sanki. Aslında bu bizim için sürpriz olmamalı. Bahçe müftüsünün keçisi çalınınca, “Bahçe müftüsü keçi çaldı” diye haber yapan zihniyetten başka ne beklersiniz ki.

Biliyorsunuz malum zihniyet harf devrimi ile Latinceyi getirmedi, Osmanlıcayı yasakladı. Yoksa Osmanlı’da Latince de vardı. Mesela Osmanlı’da Miladi takvim de kullanılıyordu, inkılapla Hicri takvim yasaklandı. Osmanlı’da şapka serbestti inkılapla sarık ve fes yasaklandı. Harf devrimi ile tarihle bağımız kopartılacaktı. Onun için arşiv belgeleri yük trenlerine yüklenip, Bulgaristan’a kağıt fabrikasına kağıt hamuru yapılmak üzere gönderildi de, neyse ki bir insaf sahibi işin farkına vardı ve bu evrakı perişan Bulgar arşivine kaldırıldı.

Belki şimdi yeni yönetim, dünyanın dört bir yanına dağılmış arşivlerimizin peşine düşmeli. Mesela Adana’nın güneyi, Urfa dahil, Haleb’e bağlı idi. Osmanlı yurdundaki arşivler şimdi nerede ve ne durumda. En azından dijital kopyaları alınmalı. İşgal yıllarında kaçırılanlar, saraya girenlerin çaldıkları evraklar nerede? Müzayedelerde satılanlar, kişilere verilenler.. Yani arşivde olması gereken daha birçok belge var. Bir Wiki Arşiv oluşturup gönüllüler tarafından bunların Transkripsiyonlarının yapılması, bunlar üzerinden, akredite kişilere sağlanacak kontrollü serbesiyetle bunların günyüzüne çıkarılmasına çalışılmalıdır. 

Mesela arşiv bünyesinde sanal bir mektep açılarak Osmanlıca okuma – yazma, siyakat, hat (Ferman ve tuğra okuma), Arapça ve Farsça eğitimi,  Osmanlı yurdundaki diğer dil ve lehçelerin eğitimi ile ilgili linkler ile Wikipedia örneğinde olduğu gibi, Osmanlı yurdunda kullanılan dillerin sözlükleri ile, Osmanlı kavram ve kurumları / müesseseleri ile ilgili bir interaktif bir ansiklopedik sözlük hazırlanabilir..

British Museum, Louvre Museum, Kongre kütüphanesini inceleyelim. Rus arşivlerinden büyük ölçüde yararlanabiliriz. Hind Hilafet arşivi de önemli. Ama biz tarih ve kapsam olarak dünyaya örnek olacak bir sistem kurmalıyız.. Belki, tarihte ve beraber olduğumuz ülkelerin arşivleri ile bir işbirliği anlaşması yapmalıyız. Ortak bir şûra düzenlemeliyiz, bir birlik oluşturabiliriz. Karşılıklı olarak ortak miras üzerinden işbirliği imkanları geliştirilebilir.

Mesela bizim arşivimiz, yüzlerce sanal kitap yayınlayabilir. Sergi açabilir. Ülkeleri, kişi ve kurumları ilgilendiren tıpkısının aynısı imitasyon belgeleri satışa sunabilir. Bu belgeleri kupa, T-Shirtlere basarak, “Prestige Market “oluşturabilir. Kişilere verilen tarihi belgelerin-beratları sertifikalandırıp, takibe alarak müzayedesini yapabilir.

Arşivimizi gözümüz gibi sakınmalıyız. Gerçek liyakat ve vefa sahibi insanlar yapıcı katkılarına açık olmalıyız. Hırs ve hesap sahipleri, kişisel çıkar, ikbal-makam-mevki sevdalıları, müfteriler, bulanık suda balık avlamaya çalışan müfsitlere karşı da dikkatli olmalıyız.  Başbakanlığın lağv edilmesiyle Devlet Personel havuzuna otomatikman aktarılan (8 Ağustos 2018’de Başkan olarak atanan mevcut Başkan da aynı havuzda idi) arşiv çalışanlarımız üzerinden yapılan spekülasyon bu konuda ne kadar hassas olunması gerektiğini göstermektedir. Onun için bir şey yaparken, ne yaptığımız kadar onun nasıl anlaşılacağı, istismar edilebileceğine de dikkat etmemiz gerek. Yapacağımız işleri efradına cami ve ağyarına mani bir şekilde planlamamız bu açıdan önem taşımaktadır. Zaten arşiv personeli kadro rotasyonu 31 Ağustos’ta tamamlandığı açıklandı.. 

Mesela kimsenin fazla dile getirmediği bir başka arşivimiz daha var: Noterlik arşivleri. Bunlar sağda-solda muhafaza edilmeye çalışıyor. Orada tarihin sivil kayıtları gizli. Bunlar 100 yılı doldurunca dijitalleştirilerek Milli Arşive eklenmeli. Yargı arşivleri de öyle. Bakın ben Bandırma vapurunu arıyorum. Kim niçin yok etti o vapuru, bulamıyorum. Bari seyir defterini bulayım dedim o da yok. Peki ne zaman nerede hangi görevde bulundu, o da yok.

İş Bankası arşivleri, Türk Petrollerinin arşivi, Ziraat Bankası arşivi, Osmanlı Bankası arşivi, Denizcilik arşivleri, İş Bankası kayıtları,  Osmanlı’nın son günlerinde ve cumhuriyetin ilk yıllarında çok farklı arşivler tutulmuş. TBMM arşivi, Genelkurmay arşivi, hepsi önemli. Tabii Kozmik Oda belgeleri. Hangi belge kaç yıl sonra açıklanacak, bunu da bir bilelim. Biz daha Latife hanımın mektuplarına ulaşamıyoruz. Lozan’ın gizli maddeleri var mı, yok mu? İlk yıllarda kişi, kurum ve yabancılara verilen inhisar ve imtiyaz belgeleri, Mübadiller, Sabatay kayıtları, Tapu kayıtları, Nüfus kayıtları. İstiklal Mahkemesi zabıtları açıldı ama ciddi bir çalışma yapılmadı bu konuda daha. Milli Kütüphane, Derleme kütüphanesindeki arşivler, o kadar çok çalınması gereken kapı var ki!

İnşallah bu kurumda ve diğer devlet kurumlarında, Hak ve adalet temelinde ülkemizin ve milletimizin ikbali dışında, hiçbir kişi ya da grubun, gayrimeşru ikbal ve menfaat hesabı yapanların kapısından bile içeri girmesine izin verilmez. İnşallah kınayanların kınamalarına, bozguncuların ifsat ve engelleme çabalarına rağmen bu mücadele başarı ile hedefine ulaştırılır.

Bizim arşivlerimiz, sadece Anadolu coğrafyasında yaşayan insanların arşivleri değildir. 600 yüz yılllık, Asya, Afrika ve Avrupa’ya yayılmış onlarca devletin tarihini kapsamaktadır. 100 yıl öncesi Hilafet coğrafyasında, bugün dünyadaki 202 ülkeden 110 tanesinin arşivleri bulunmaktadır. Cumhuriyet arşivleri bunun çok küçük bir bölümüdür. Şer’iye sicilleri ile birlikte bu arşivler insanlık tarihine tanıklık etmektedir.

Allah, ne yaptığımız ve nasıl yaptığımız gibi, yapmamız gerekirken yapmadıklarımızın, söylememiz gerekirken söylemediklerimizin de hesabını soracak. Bir iş yaparken içine hile, söz söylerken yalan katıp katmadığımızın da hesabını soracak. Yoksa birileri nasıl cennete gidecek, birileri nasıl cehenneme gidecek. Dilerim Allah’ın razı olacağı işler yapar, sözler söyleriz, O’nun rızasının tecellisinin vesilesi oluruz. İhtirastan, hile ve desiseden, ifsattan, başkalarının haklarına tecavüzden ve kibirden Allah’a sığınırız. Selâm ve dua ile.

 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ilbeyhanilbeyhan4 ay önce
  Murti kardes Peygamberimizbir gunbugday arasasindadolasirken ,bir bugdaykomesinin içine elini daldirmis,avuclayipcikardigibugdayin islak oldugunugormus....Komenin yuzu kuru , içi yas....Pazardaki insanlara donup, BIZIALDATAN BIZDEN DEGILDIRdemistir...Yine kisiMUSLUMAN OLARAK YALANSOYLEMEZdemistir...Yaniyalansoylediginde muslumanliktançikardemistir....Helallerden vazgecmeleriniistemiyoruz gunahi kebirlerden ,buyuk haramlardanuzak dursalar yeter ...Ama nerde...
 • MurtiMurti4 ay önce
  Memlekette her sorun bitti arşiv kaldı . üstad 2-3 ay sonra IMF yolu görünüyor mu ne olacak devlet malûl maaşlarını bile eksik yatırmış etrafımızda gördüklerimiz yoksa felaket tellalı değiliz .birde şu sokak aralarına kadar girip küçük esnafın anasını ağlatan Bim,a101, şok bakın onlarda istifcilik fırsatçılık yapıyor mu yapmıyor mu umarım reis anlamıştır sermayeden dost olmayacağını bende yerli ürün kullanmayacağım en azından yerli terörist ler kazanmasin .birde şu arkadaşa cevap yazalım kardeş müctehid değilsin dinde helal belli haram belli o dediklerin bırak orucu böyle düşünürsen abdestide bozar neyin orucu bozup bozmayacagi belirtilmiştir oruç haramlardan uzak durmak degilki sadece helallerden Allah rızası için vaz geçmektir yoksa haram her şartta haram bundan fazlası boyumuzu aşar kredi kartı kullanan kişinin arkasında namaz kılınır mı , maaşı ni bankadan cekenin orucu ne olacak bir mal nakit 25 vadeli 30 olur mu , kredi kartı kullanan nin orucu sahih mi bu nasıl o yüzden fazla takılma bilader
 • Mustafa KöseMustafa Köse4 ay önce
  22. Çünkü Allah katında yerde gezinen canlıların en kötüsü, aklını kullanıp (gerçeği) düşünmeyen sağırlar ve dilsizlerdir.Bu âyette verilen misal, Allah’ın âyetlerini duymak ve düşünmek istemeyenler içindir. Düşünmek, insana mahsus temel bir özelliktir. İnsanlık düşünmez hâle gelince biter; varlığının değeri yok sayılır. Duyup düşünen insan, gerçeği bulmaya, kendini ve gayesini bilmeye, söylemeye, gereğini de yapmaya çalışır. Peygamberimiz (sas.) de, “Kendini bilen Rabbini bilir.” buyurmuşlardır. Rabbini ve O’na kulluğunu bilemeyen ise henüz kalıp insanlığındadır. Kendi mahiyetini tanıyıp bilemeyen ve yüce Yaradıcı’sı ile münasebet kuramayan bahtı karalar, sırtlarında bir hazine taşıdıkları halde değerini bilemeyen, anlayamayan yük taşıyanlar gibi dünyadan göçüp giderler.3Enfâl Sûresi / 22.Ayet64. Ey Peygamber! Sana da, sana uyan mü’minlere de Allah yeter.Enfâl Sûresi / 64.Ayet
 • YunusYunus4 ay önce
  Bence bırakın bu yazıları hocam bu ülkede yangın var kimsenin umrunda degil başta şu andaki hukümet batı yasaları ile aile ler parcalanıyor ocaklar sönüyor gençlet artık evlenmek istemiyor gider zina ederim nefsimi korlerim diyor bu aile yasaları bize atomdan bile tehlikeli malesef yönetenler adaleti cigniyor.bir gün kendilerinede birileri aynı zulmü yapar o zaman anlarlar.
 • ramazankoçramazankoç4 ay önce
  maaşallah ne güzel anlatıyorsunuz birazdaşutekekomhariridenbahsetsenneolurtelekomusoyup soğanaçeviripbirkuruşkrediödemeden nereye gitti.
 • burhan örsoğluburhan örsoğlu4 ay önce
  osmanlı arşivleri bir çoğu istanbuldahiç olmazsa bir kısmı türkçeye çevrilip milletin okuması sağlanmadıne vardıda onca yılosmanlı tarihi- cumhuriyet tarihi gizlendi o zaman böyle anlarım yazınızı
 • BurhanBurhan4 ay önce
  Hocam Latife hanımın günlükleri neden hala açılmıyor!
 • MemoMemo4 ay önce
  ... Rakı içen adam şişesine 100 lira vergi veriyor. Loto oynayan adam oynadığı kupon bedelinin yarısını vergi olarak devlete veriyor. ...
 • MemoMemo4 ay önce
  Çünkü aziz kardeşim devlet vergiyi bu beğenmediğin işlerle kazanıyor. Beğenmediğin, dinsiz dediğin adam Rakı'sını içiyor şişesinde 100 lira vergi veriyor. ...
 • şükrü onukşükrü onuk4 ay önce
  ecevit vahdettin hain olmayabilir gibi yarım ağızla ihtimalli konuştu . oysa daha fazlasını bildiğinden eminim. Osmanlıyı yıkanlarınittihatçılar ve yeni cumhuriyetçiler olduğunu söylemek hala çok zor.
 • abdullahabdullah4 ay önce
  Sayın yazarın ...Arşivimiz şunları da yamalıdır dediği şeylerin çoğu zaten yapılmış ve el an yapılıyor. Yeni yasa ile gelen yönetimin yaptığı şey kurumun birikimini har vurup harman savurmaktan başka bir şey değil. Bütün devlet kurumlarının başına gelen şey burada da söz konusu, liyakat kapıdışarı niteliksiz yandaşlar ali asan baş kesen...
 • HukukçuHukukçu4 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • IlbeyhanIlbeyhan4 ay önce
  OsmanlidaKADIZADELERI okuyup anlayin mumin kardesler ,sonrada gunumuzde olup bitenlerle benzerligivarmi yokmubakin....AylardirsoruyorumHARAMve RUSVET yemek ORUCUbozarmi bozmazmi... olum sessizligibutun allamede....
 • TarafsızTarafsız4 ay önce
  Osmanlı dönemindedki en büyük yanlış arşiv olmamış düşünün çok eski çağlardan beri kiliselerde vaftizlenen çocukların baba anne adı yerleşim yeri kayıtları var nerden geldikleri belli osmanlıda bunların hiçbiri yok soyisim cumhuriyet kurulunca soyismi kanunu ile soy belli yoksa bilemm ne oğulları diye biliniyor çok eskilere gidilmiyor ama hristiyanlarda 1200 li tarihlere kadar var erşivcilik nezaman başladı haberiniz vardır umarım
 • maraşlımaraşlı4 ay önce
  Hocam selam , bu saatten sonra arşivleri çıkarsan ne olacak diyelimki hainler kahraman , kahramanlar hain çıktı. Ne değişecek şuan insanların gözünü dünya malı hırsı bürümüş , faiz ve zina yaygınlaştığı için toplumun ahlaki temelleri sarsılmak üzere , bizlere yalan yanlış bir tarih yazılıp çizildiği aşikar , ama bu arşivlerin açıklanması sosyetedeki magazin rezillikleri kadar ilgi çekmiyor hocam , bir haberin içerisinde seks , cinayet entrika yoksa çoğu insan haberlere bile bakmıyor. İnsanımızın fabrika ayarları bozulmuş. Bu toplumu ancak bir savaş ıslah eder başka türlü ıslah olacağımız kalmamış. ahir zamanın en kötü günlerini yaşıyoruz. Geçmiş kavimlerin yaptığı rezillikleri artık tüm insanlık medya sayesinde aleni izliyor. Sanki herşeyimiz süt limanmış gibi bir de haddimiz olmayarak 3. dünya savaşı ne zaman çıkacak diye  konuşuruz. Ne olacak savaş çıkınca dolarmı alacaksın. Bilgi toplumu olmadığımız ve bilgi altın gibi değerli olmadığı müddetçe bu toplum düzelmez. Baksanıza şu eknomik darboğazda bile stokçuluk yaparak para kazanmaya çalışan alçaklar var. Hayırlı cumalar
 • Mustafa egeMustafa ege4 ay önce
  Arşiv konusu aslında oldukça önemli; fakat: Önümüzde çok daha ciddi sorunlar var. Meslek erbabı yetiştiremiyoruz, gençlerin spor gibi sosyal uğraşılara erişimi kıt, Batı finans ve sermaye çevreleri ile sorunlar, israf, adalet, kültür, sağlık, çevre ülkelerle - ülkelerdeki sorunlar, yozlaşma, iltimas, rüşvet vb. Çok ciddi yapısal kronik ve akut sorunlarımız var... Kültürel olarak göç ve çarpık kentleşme yüzünden derinleşemiyoruz. Din ile alakamız neredeyse mitolojik bir hal aldı. Aydın yetiştiremiyoruz; yetiştirecek sosyo-ekonomik koşullar elverişsiz. Sorunları görüyoruz ama doktrin geliştiremiyoruz. Sloganist insan tipi ile düşük eğitim - gelir üçlüsü marjinal protest bilgisiz bir kitle üretmeye devam ediyor. Tahminim; insanlık üzücü olaylara şahit olacak. Savaşlar yıkımlar vesaire... İnşallah olmaz... Diziler, sosyal medya, internet bizim nerdeyse hiç etki edemediğimiz çocuklarımız en büyük öğretmeni. Yalan dünyaların yalan insanları doğuyor ve çoğalıyor her gün ağlayarak... Belki de gelecekteki hallerine ağlıyordur bebekler; kim bilir? Türkiye güzel şeyleri hak ediyor; sahip çıkalım ama mutlaka sahip çıkalım.
 • RmznRmzn4 ay önce
  Bir taraftan cumhuriyeti kurduk biz kazandık diye sevinip her yıl onlarca bayramını kutlarken yüzlerce yıl bu topraklarda hüküm sürmüş ecdadımızın tarihi'ni de bir kalemde silip atmışız. Fatih sultan Mehmet hanın fethin sembolü olan ve kıyamete kadar cami olarak açık olmasını vasiyet ettiği ayasofya camisini bile haçlıların ve vatikanın isteği üzerine yalakalık olsun diye müze yapmışız. Haçlılara yaranmak için inkılap adı altında yapılan onca tahrifat yetmezmiş gibi insanlar açlıktan kırılırken fransadan gemiler dolusu kıyafet şapka getirilip zorla insanlara giydirilmiş, şapka takmayan onlarca islam alimi ise devlete karşı gelmekten darağaçlarında acımasızca infaz edilmiş. Kahramanlıklarla dolu bir asır önceki tarihimiz ne yazıkki sayın yazarında belirttiği gibi hurda olarak bulgaristana satılırken, vatikanın ve ingilizlerin bize dayattığı bu yakın tarih bizlere ve çocuklarımıza yıllardır hep şirin gösterilip el üstünde tutuldu ve tutuluyor.
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Memo eskiden kiyafetimiz buydu,salvar fes sarik bir zamanlar kizim ayse diye,bir filim izlemistim evin simarik saygisiz gozu yukseklerde cagdas bir yasantiya ozeniyorannesi ortada servis yapiyor dokulenleri topluyor .tabi kendilerine benzemeyen,kilik kiyafet farkli davetliler ,ayseyesoruyorlar bu yasli kadin kim, ayse kendi oz annesini hizmetci olarak tanitiyor bu kiyafetler bizleri farkli gibi gosterir hepimiz birer Allahin kullariyiz o senin tabirince anlattigin ,o salvarlida sana birsey, anlatmak istiyor yasantin kiyafetin farkli olabirir onun icindeki, cevher senden farkli olabilir
 • CahilCahil4 ay önce
  Arşiv yalan söylemez mi yani çok komik devletin bütün istatistikleri yalan söylüyorda onlar arşivlenincemi doğru kabul ediliyor bugün kim doğru iş yapıyorki yada doğru paraya mı iş yapılıyorda arşivlenince işe yarayacak yeraltı boru döşeniyor evraklarda 1000 lik boru geçiyor ama 750 lik boru döşeniyor sonra 1000 lik boru yetmedi kanalizasyona denilip büyütülüyor ama sözde 1000 lik boru yerine 750 lik döşendi neden müteahhir firmadan para alıyor müteahhitte kalan para ile 750 lik boru döşüyor sonuçta kim kime nereye ne döşemiş belli değil
 • Uğur KartalUğur Kartal4 ay önce
  ... okumayı zulum gören milletin arşivi mi olur ya?
 • ŞaşkınŞaşkın4 ay önce
  Sayın Dilipak, arşivlerin önemi tartışılmaz. Ama sanki Osmanlı döneminde muntazam arşivlerimiz vardıda Cumhuriyeti kuranlar bunları taru-mar ettiler gibi bir hava vermeniz pek de gerçekçi olmamış. Kaldı ki TDK, TTK gibi kurumlar o dönemde kurulmuş. Yetmemiş 1935-1937 yılları arasında Osmanlıcaya hakim Macar arşivci Lojos Fekete tam zamanlı olarak arşivleme görevine getirilmiştir. Bu gün hala bir arşivden bahsedebiliyorsak bunu o dönem atılan temellere borçlu olduğumuzu unutmamamız lazım.
 • AcizAciz4 ay önce
  Hocam loto teşkilatı SAYİSAL LOTO oyununu haftada ikiye çıkarmış.Faiz ve Kumar haramdır degilmi?Bu nasıl iş son 16 yılda hükümet eliyle kumar işleri artırıldı at yarışı gece gündüz her gün yetmedi yabancı ülkelerin at yarışları oda yetmedi idda sınırsız 24 saat oda yetmedi loto ,on numara,şans topu ,süper loto haftada 5 kez e bir de MP .mız var .Alkol ithalatı gırla sanki yerli ve milli olan yetmiyor.Abdullah bey bir gün de bunlari yazsanız.Yoksa bunlarda dış güçlerin işi mi?Yoksa tarafgirligin gereği mi?
 • Biz Biz 4 ay önce
  S.aleykum.hayirli Cumalar...kediciklerin biri birakilmis . Yine hepsi birakilacakmi?...
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Selam ve dua ile sayin hocam hayirli cumalar
 • IlbeyhanIlbeyhan4 ay önce
  Doktorlar serbest etti hocam ,evinegoturun diledigini yesin, içsindedi... Goklereyada yerin dibine bakarken depeustuderler ya , oyle gidiyoruz....Cambaza,orayaburaya bakarken bugungozununonunugormezsen gayya kuyusuna kadar gidersin yuzustu....Allahbuyuruyor ; Akletmezmisin , Aklini kullanmayanin uzerinepislikyagardiyor....Sarbonlu ithalET in kilosu 60 , 70 lira olmus...Samanidaithal ediyoruz dersekMEHDIyuzumuze tukurmezmi...
 • GözlemciGözlemci4 ay önce
  Kızılay arşivleri de unutulmamalı.
 • Veli Veli 4 ay önce
  Cumanız hayr ve bereket inşaallah,,, Üstadım Kaleminize ve Yüreğinize sağlık,,, Allahın Resülü olan Cenabı Peygamberi ne kadar seversek ve Kuranı rehber edinirsek,,,, başardık,, yine başarırız......Düşünelim,,,,, bir odada bir soba vardı ve içerisi sımsıcaktı.... Sobayı kaldırdılar ama yine sıcak.... İçerisi hâlâ sımsıcak.... demekki yeniden ve yine başarabiliriz....
 • yusuf demirtaşyusuf demirtaş4 ay önce
  Atatürkün vasiyeti açılacaktı süre tekrar uzatıldı. neden açılmıyor.
 • ribariba4 ay önce
  Arşivde duruyor mu?:CB Erdoğan, 24 Haziran öncesi Londra’da finans CEO’larına: ‘Ben Başkanım, Merkez Bankası elbette benim söylediklerimi dikkate alacak, dinleyecek’ demdi mi?Merkez Bankası, dünfaizi 6.25 Puan kimin emri ile arttırdı?
 • yenitürkiyeyenitürkiye4 ay önce
  cunhur başkanı için katardan alınana yeni uçak hediye değilmiş.kim kime 400 milyon dolarlık hediye yapar ki? ..
 • l.turşul.turşu4 ay önce
  kozmik oda mı kaldı ...
 • d.kindd.kind4 ay önce
  3. Havalimanı şantiyesinde kiiş kazalarını elel alan bir yazı yazsanız...
 • Minkar TarıkiMinkar Tarıki4 ay önce
  Arşivcilik iyidir bak, içini ısıtır insanın. Arşivden taze çıkmış tozlu bir belge gibisi yoktur. Okursun okursun da anlamazsın, anlamak işine gelmez çünkü. Hele bir de haksız yere ölenlerden öldürülenlerden bahsediyorsa, "bu belgenin gerçekliği şüpheli, bu belge zaten sahte" der işin içinden çıkıverirsin. Ha belge ahır yapılan camilerden bahsediyorsa o zaman da Reza(let) Zarrab'ın kol saati için Zafer Çağlayan'a kestiği fiş gibi peçeteye de yazılmış olsa (%100 gerçek) alır onu başına koyar gazeteye manşet yaparsın. Benim arşivcilikten anladığım budur ve arşivcilik bu sebeple çok iyi, çok güzel, bir o kadar da romantik ve sahicidir. ..
 • memomemo4 ay önce
  Sokakta soytarı gibi giyinip dolaşan bir sürü insan var, kafasında püsküllü fes, ayağında şalvar, kendince bir şeyler demeye çalışıyor. ..
 • selamselam4 ay önce
  İnşallah. Karalik yuzyilin gercekleri ortaya cikar.benim Atam saf temiz kalpliydi ki bugün cımbizla arar olduk.nasil bu hale gelindiği arsivlerde sakli.
 • ESTERGONLUESTERGONLU4 ay önce
  Cumanız mübarek olsun! *Kadir-i Zülcelâl olan Rabbimiz bu topraklara ,altın olarak karşılığı olmadan kalb olarak basılan dolarları ile, operasyon çeken siyon-mason-kalpazan dolar imparatorluğu ABD ve dış-iç bütün isbirlikçilerinin meş'um-iblis planlarını başlarına geçiriversin.*Namazların arkasındankalbihüşyar,ehl-i basiret; feraset ve hamiyet sahibleribu meyandaduayadevam ediyor*
 • Durumlar iyi, iyi.Durumlar iyi, iyi.4 ay önce
  Arşivcilik iyi durumda. N' oldu? Bi şey mi lazım âbi? Bulup getirip vereyim hemen. ("Sosyete Güldost' un bıyıkları çıktı." "Hacer yeni nişanlısıyla boy farkını kapamanın yolunu Fas' ten getirdiği topuklu ayakkabıda buldu." "Fatih Terim 5 mülyon yüro daha avans aldı".. Başka lazım mı âbi?)

Günün Özeti