‘Ziraat Katılım bütün illerde olacak’

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, yıl sonuna kadar 80 şubeye ulaşacaklarını belirterek, “Önümüzdeki yıl da şube açmaya devam edeceğiz. Hedefimiz bütün il merkezlerinde olmak. Ardından büyük ilçelerde olmak” dedi.

07 Aralık 2018 Cuma 15:15
‘Ziraat Katılım bütün illerde olacak’

Ziraat Katılım’ın 9 aylık performansı ve gelecek döneme ilişkin projelerini değerlendiren Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, bu yılın ocak-eylül döneminde sektörün üzerinde büyüdüklerini belirtti.

Bu yılın 9 ayında 2017 yıl sonuna göre yüzde 51,4’lük aktif büyüme ile 22 milyar liraya yaklaştıklarını ifade eden Özdemir, 16,4 milyar liralık fon topladıklarını ve 18 milyar lirası nakdi olmak üzere tüm sektörlere toplamda 29,7 milyar lira finansman desteği verdiklerini dile getirdi.

Özdemir, ocak-eylül döneminde 242 milyon lira net kar elde ettiklerini söyledi.

Böyle bakılınca fon toplama ve fon kullandırma konusunda sektörün üzerinde bir büyüme ortaya koyduklarını ve sektör rakamlarını yukarı çektiklerini bildiren Özdemir, genç bir banka olmalarının ve piyasada yer edinme isteklerinin bu gelişmede önemli olduğunu vurguladı.

Özdemir, Ziraat Katılım’ın motivasyon ve iştahlarının diğer katılım bankalarına göre bu anlamda farklı olduğuna dikkati çekti. 

“Kâr-zarar ortaklığına önem veriyoruz

Metin Özdemir, Ziraat Katılım olarak kar-zarar ortaklığı konusuna çok önem verdiklerini vurgulayarak, “Lojistik sektöründe bir kar-zarar projesi yaptık. Bir de savunma ve otomotiv sanayi alanında yüzde 100 kâr-zarar ortaklığını Türkiye’de yapan ilk banka olduk. Diğer katılım bankalarının daha önce kâr-zarar ortaklığı projesi yapmış ama yatırım bazında, şirketleşme anlamında ilk biziz. Bu örnekleri çoğaltmak istiyoruz” dedi.

İstisna ürünü ile sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerini anlatan Özdemir, şöyle devam etti:

Ziraat Katılım olarak ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. İlgi alanlarımızı stratejik ve yenilikçi ürünler oluşturuyor. Savunma, otomotiv ve raylı sistemler sanayilerinin önemli üreticilerinden Fikssan Fikstür Sanayi ve Ticaret AŞ ile bir araya gelerek hayata geçirdiğimiz ‘FZK Mühendislik ve Sınai Yatırımlar AŞ’de işler iyi gidiyor. Bu şirketle birlikte ülkemizde üretilmeyen, ithal edilen ürünleri üretiyoruz. Böylece döviz kaybımızın önüne geçeceğiz ve yerli üretimi teşvik edeceğiz. En fazla 7 yıl o firmada kalacağız, ya ortağımıza devredeceğiz ya da borsaya devredip o işten ayrılacağız.” 

"Şube açmaya devam edeceğiz"

Ziraat Katılım Genel Müdürü Özdemir, yıl sonuna kadar 80 şubeye ulaşacaklarını belirterek, “Önümüzdeki yıl da şube açmaya devam edeceğiz. Hedefimiz bütün il merkezlerinde olmak. Ardından büyük ilçelerde olmak.” dedi. Halihazırda büyükşehirlerde birden çok şubenin bulunduğunu söyleyen Özdemir, şu anda 41 ilde Ziraat Katılım şubesi bulunduğunu, 40 ilde de gelecek dönemlerde şube açmayı hedeflediklerini dile getirdi. Özdemir, sağlıklı ve ayakları yere basacak şekilde büyümenin hem kendileri hem de sektör için daha faydalı olacağını ifade etti.


Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 07 Aralık 2018 Cuma 15:15

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Mart 2019