Zeka gelişimine katkı sağlayan gıdalar hangileridir?

Çocukluk çağından yaşlılık dönemine kadar hafıza sorunları yaşamak istemiyorsanız; yaşamınız boyunca beslenme programınıza özen göstermeniz gerekiyor.

09 Temmuz 2019 Salı 09:39
Zeka gelişimine katkı sağlayan gıdalar hangileridir?

Zeka gelişimi yalnızca anne karnındaki fetüs ve dünyaya yeni gelmiş bir bebek için geçerli değildir. Kaç yaşında olursanız olun, zekanızı güçlendirmek için adımlar atabilirsiniz. Kitap okumak, bulmaca çözmek nasıl ki hafızayı geliştirip, Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçiyor aynı şekilde bazı gıdalarda benzer görevleri sağlıyor.

Gıdalar önemli

Hafızanızı güçlendirmek, yıllara meydan okumanız için yediğinize, içtiğinize son derece dikkat etmelisiniz. İşte, her yaş grubu için son derece faydalı yiyecekler.

Balık

Uzmanlar sağlıklı bir beden için haftada en az iki kez balık tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Balık düzenli ve ölçülü tüketildiğinde bilişsel gelişimi destekliyor.

Demir içeren gıdalar

Demir beyin gelişimini desteklemek için son derece önemlidir. Demir eksikliği ciddi hafıza sorunlarına yol açabilir. Zekanınız senelere meydan okumasını istiyorsanız; Kırmızı et, beyaz et, yumurta, ıspanak, mercimek, fasulye ve nohut tüketmelisiniz.

Yulaf

Sağlıklı bir beyin için yulafa günlük beslenme programınızda mutlaka yer vermelisiniz.

Kuruyemiş

Fındık, ceviz ve badem içerdiği vitamin ve minareller açısından beyin sağlığı için son derece kıymetlidir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Temmuz 2019 Salı 09:39

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Temmuz 2019