• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunanistan, Mora Yarımadası ve Girit'te doğalgaz arayacak! Dedeağaç Limanını satmaktan vazgeçti

Yeniakit Publisher
2022-11-07 23:51:00 - 2022-11-09 07:26:53
Yunanistan, Mora Yarımadası ve Girit'te doğalgaz arayacak! Dedeağaç Limanını satmaktan vazgeçti

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, doğal gaz bulmaya yönelik sismik araştırmalara başlayacaklarını dile getirdi. Mora Yarımadası ve Girit Adası'nın güneybatısında yapılacak araştırmalarla doğal gaz arayacaklarını açıklayan Miçotakis, Yunanistan'ın, Dedeağaç Limanını yabancı bir yatırımcıya satmaktan vazgeçtiğini ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Amerikan Exxon Mobil şirketinin, Mora Yarımadası ve Girit Adası'nın güneybatısında sismik araştırmalara başlayacaklarını bildirdi.

ANT1 televizyon kanalına konuşan Miçotakis, Yunanistan'ın, Libya ile bir açılım yapıp, deniz yetki alanlarını belirlemek istediğini belirtti.

Miçotakis, Yunanistan'ın bölgede hidrokarbon arama planlarına ilişkin ise şöyle konuştu:

"Doğal gaz bulmaya yönelik sismik araştırmaların hemen başlayacağını söyleyebiliriz. Hemen derken, önümüzdeki günleri kastediyorum. Mora Yarımadasının ve Girit'in güneybatısında bulunan iki parselde, ExxonMobil tarafından..."

DEDEAĞAÇ LİMANI YABANCI YATIRIMCIYA SATILMAYACAK

Dedeağaç'ın, Yunanistan için stratejik, jeopolitik açıdan ve enerji bakımından büyük öneme sahip olduğunu belirten Miçotakis, Yunanistan'ın, Dedeağaç Limanını yabancı bir yatırımcıya satmaktan vazgeçtiğini söyledi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Miçotakis, Documento gazetesinin Yunanistan'daki siyaset, medya ve iş dünyasından, aralarında eski Başbakan Andonis Samaras ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın da bulunduğu çok sayıda kişinin dinlendiğine ilişkin iddiasını yalanladı.

Ülkede casus yazılım kullanıldığına ve dinleme yapıldığına ilişkin iddiaları kendisinin de hükümetin de reddetmediğini belirten Miçotakis, ancak kendisinin ve hükümetin bu durumdan sorumlu olmadığını savundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Harun raşit öz

kalleş Yunanistan emperyalist lerin uşağı

Deli İbo

Herhalde eskiden inci acılarının vurgun yeme pahasına dalıp, istiridye çıkarttıkları gibi kazma küreklerle denize dalarak çıkaracaklar. Aptal Yunan gaz gemiyle, sondajla çıkıyor.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23