• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunanistan eski bakanı Nikos Kotzias: Bu bir geri çekilme

Türkiye'nin Libya ile gerçekleştirdiği deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına anlaşmasının ardından Yunanistan, Mısır ile sözde MEB anlaşması yaptı. Anlaşmanın bir hukuki karşılığı bulunmazken Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias'ten Atina hükümetine Meis Adası tepkisi geldi.

Yeniakit Publisher
2020-08-09 08:11:00 -
Yunanistan eski bakanı Nikos Kotzias: Bu bir geri çekilme

Yunanistan ile darbeci Sisi yönetimindeki Mısır arasında yapılan deniz yetki sınırılandırılması anlaşmasının yankıları sürüyor.

Türkiye, yapılan sözde anlaşmanın ardından NAVTEKS yayınladı ve yarın Fethiye açıklarında harekete geçilecek.

Yunanistan ile Mısır arasında yapılan anlaşmaya ilişkin konuşan Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan MEB anlaşmasında adaların tam etki iddiasından bir kez daha feragat edildiğini ve Meis'in anlaşmaya dahil edilmemesinin büyük bir geri çekilme olduğunu belirtti.

Anlaşmaya Güney Kıbrıs'tan da dikkat çeken bir yorum geldi.

Güney Kıbrıs merkezli Politis gazetesi söz konusu şer anlaşmayı “Yunanistan-Mısır anlaşmasına dair, aralarında hükümete yakın isimlerin de bulunduğu Kıbrıs içerisinde çoğu kişiyi oldukça kaygılandıran noktalardan biri de, anlaşmanın Meis’i ve Rodos’un doğu bölgesini dışarda bırakmış olmasıdır" şeklinde yorumladı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yayınlanırsa

Neyin haberini yapıyorsunuz ya? Konuşan Yunanlılardan hepsi Türkiyenin daha az hakka sahip olması gereken hamleleri, yapılması gerekenlerı anlatmış. Bizim lehimize olacak fikir ve akıl verecek değiller ya. Rodos ve Meis için bir hesap yapmıştır Yunan. Bizimkiler Irak ve Suriye ile uğraşırken Yunan Doğu Akdeniz'in de sahibi oluyor.
 • Yanıtla

hunkartensi

Yunanistan çocukça halkını kandırmaya yönelik bir anlaşma yaptı bunun hiç bir geçerliliği yok olmasıda mümkün değil Ak Deniz in ortasında bulunana bir devlet Yunanistan Mısır ise Ak Deniz in Doğusunda bulunan devlet yani bu iki devletin anlaşmasının geçerli olması için boydan boya yapılan anlaşmalar hukuken geçerli olmalı Türkiye nin yaptığı anlaşma Libya ila karşılıklı Deniz sınırı olan ülkelerin arasında yapılan antlaşma burada sivil ulaşım engellemesi yok suçta yok
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı