• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunan profesörden çarpıcı itiraf: Türkiye bunu yaparken biz hiçbir yere varamıyoruz

Yunanistan'ın yeni dünya düzenine ayak uyduramadığını itiraf eden Yunan Askeri Akademi Profesörü Kostas Grivas, "Türkiye uzun zamandan beri Orta Asya politikasına yatırım yaparken, biz hiçbir yere varamıyoruz" diye konuştu.

Yeniakit Publisher
2021-09-27 12:29:00 - 2021-09-27 12:30:35

 yeniakit.com.tr 

Yunan Askeri Akademi Profesörü Kostas Grivas, Türkiye'nin Orta Asya ve Avrupa'da yeni bir birlik kurduğunu söyledi. Türkiye ve Makedonya arasındaki yakınlaşmadan rahatsız olan Grivas, Yunanistan'ın bu duruma tepkisiz kaldığını ve gerekli adımları atmadığını dile getirdi.

"Tek kutuplu dünya düzeni yıkıldı"

ABD'nin Afganistan'da "aşağılayıcı" bir yenilgi aldığını söyleyen Grivas, "Her şeyin ABD tarafından kontrol edildiği ve tek kutuplu bir dünya düzeni olduğu algısı artık yıkıldı" dedi.

"Herkes için yeni fırsatların ortaya çıktığı akışkan değişen bir dünyadayız" diyen Yunan profesör şu ifadeleri kullandı:

"Gerçek siyasetin hakim olduğu devlet merkezli bir dünyaya geçiyoruz. Kendisine saygı duyan her ülke reel siyaset çerçevesinde ittifaklara, güç politikalarına ve gerçekçi politikalara yatırım yapar."

"Yunanistan yeni düzene ayak uyduramıyor"

Yunanistan'ın yeni dünya düzenine ayak uyduramadığını itiraf eden Grivas, "Türkiye uzun zamandan beri Orta Asya politikasına yatırım yaparken, biz hiçbir yere varamıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin Orta Asya'da büyük güçlerden bağımsız olarak kendi birliğini oluşturduğunu ifade eden Grivas, bu sistemin en önemli ülkelerinden birinin Pakistan olduğunu belirtti.

"Orta Asya'ya erişimini kaybeden ABD, yeni bir yaklaşıma girmeye ve Türkiye ile ilişkileri tekrar başlatmaya çalışacak" diyen Yunan profesör, "Tehlikeli derecede akışkan, dinamik ve değişen bir çağdayız. Odaklanılması gereken gerçeklik, ulus merkezli politikaların soğukkanlı olarak okunmasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan'ın birleşik Avrupa gibi boş ve gerçek dışı hayaller peşinde koşmaması gerektiğini belirten Grivas, Türkiye ve Makedonya arasındaki yakınlaşmaya değindi.

Makedonya'nın çıkarlarını gözeterek gerçekçi bir siyaset izlediğini aktaran Grivas, "Normal bir devletin yapması gereken siyaseti yapıyorlar. İttifaklar politikası, çıkarların teşviki politikası ve doğru olduğunu düşündüğü ülkelerle stratejik ilişkilerin geliştirilmesi politikası. Peki biz ne yapıyoruz? Asıl mesele bu. Ne yazık ki dışişleri bakanımız (Nikos Dendias) Üsküp'teki konuşmasından gördüğüm kadarıyla sanki farklı bir çağda konuşuyormuş gibi. Avrupa rüyasından ve vizyonundan bahsediyor. 90'larda veya 80'lerde bunlar hakkında konuşmak mantıklıydı ama bugün değil. Özellikle dünyanın yeniden inşa edildiği ve sadece sert ulus merkezli politikalara yatırım yapan ülkelerin yüzeye çıkma şanslarının olduğu günümüzde" diyerek sitem dolu sözler sarfetti.

Grivas ayrıca Yunanistan'ın Türkiye ve Pakistan'a karşı Hindistan ile işbirliği yapması gerektiğini savundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rabia Zafer

Bu Kafayla Giderseniz Hiç Bir Yere Varamazsınız. ABD Ve AB Maşaları.
 • Yanıtla

Furkan

.. Yunanistan daha yeni BAE, Suudi Arabistan ve Mısır ile tatbikat yaptı. Mavi vatandan geri vites yaptık, milyarlara aldığımız gemiler Akdenizden çekildi. 8 milyon mültecimiz var, ekonomi ortada. Gerçekçi olmaz, sadece kendi kendimizi gaza getirecek haberler yaparsak düze çıkamayız. Yunanistan bize göre gayet iyi durumda, başta ABD bir çok ülke arkasında, adamlar buna rağmen özeleştiri yapıyor, uyarıyor; biz ise harikayız, dünya lideriyiz vs. diye rüya görmeye devam ediyoruz. Hastalığı kabul etmezsen tedaviye ve iyileşmeye başlayamazsın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23