• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

YKS’ye başvuru için geri sayım

ÖSYM’nin 2020 yılı üniversite sınavlarına başvuru hazırlıkları devam ediyor. YÖK’ün bu yıl uygulamaya koyacağı ‘tercihlerde mesleklere dönük mesajları konu alan açıklamalar’ önümüzdeki aydan itibaren artarak devam edecek.

Yeniakit Publisher
2020-01-29 10:03:00 - 2020-01-29 10:04:07
YKS’ye başvuru için geri sayım

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) 20-21 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Temel Yeterlik Testi (TYT) 20 Haziran’da, Alan Yeterlik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) ise 21 Haziran tarihlerinde uygulanacak.

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilecekler.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilecek.

2 milyonu aşar

2019 yılında YKS’ye başvuranların sayısı 2.5 milyonu aşmıştı. Bunların yaklaşık yüzde 25’i ya daha önce bir programa yerleşmiş ya da mezunlardan oluşuyordu. ÖSYM verilerine göre; 2019’da 2 milyon 528 bin 31 kişi Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvururken bunun 374 bin 795’ini daha önce yerleşmiş, 205 bin 633’ünü ise bir yükseköğretim programını bitirmiş kişiler oluşturdu. Bu rakamlar önemli bir zaman, enerji ve kaynak israfına neden olan bir konuyu işaret ediyor. Ancak bireylerin kendi karakter özelliklerini, öne çıkan yeteneklerini, akademik geçmişini ve güçlü olduğu yanlarını dikkate alan doğru bir kariyer planlaması yapmak da mümkün. Bu yıl da başvuru sayısının aynı seviyede olması bekleniyor. Uzmanlar, sayının yüksek olmasında yanlış bölüm tercih edilmesinin de rol oynadığını belirtiyor ve şu mesajı veriyor: “Eğer öğrenciler okudukları bölümü iş hayatında kendilerine uygun bulmuyorlarsa üniversite sınavına girdiği yılki puanlarıyla diğer bölümlere yatay geçiş yapabilirler.

Yatay geçiş fırsatı

Geçmiş yıllarda gözlemlediğimiz deneyimleri de dikkate alarak öğrencilere şu tavsiyelerde bulunmak istiyoruz: Meslek seçimi yaparken ilk etapta, sınav puanlarını baz alarak üniversite, şehir ya da alan tercihlerini belirlemeye çalışıyorlar. Fakat o alanda öğrenim görmeye başladıklarında seçtikleri bölümün kişisel yetenek, beceri, ilgi ve ya potansiyelleri ile hiç de uyumlu olmadığını fark ediyorlar. Bu aşamada, yatay geçiş yöntemi, onlara bir seçim ya da belirledikleri kariyer rotalarında yeni tercihlerine uygun bir güncelleme yapması fırsatı sunuyor. Üstelik bu pratik de bir yöntem. Eğer öğrenciler okudukları bölümden mezun olduklarında yapabileceği işler konusunda hayal kurup heyecan duymuyorsa ya da aldığı dersler ilgi ve yetenek alanlarının çok dışında kalıp da başarısız oluyorlarsa; sınava girdikleri yılda aldıkları puanlarıyla tekrar tercih yaparak, diğer bölümlere yatay geçiş yapabiliyorlar.

Aklıselim düşünerek tercih

İlk tercihteki yoğun baskı, yatay geçiş sürecinde daha hafif hissediliyor. Zaten bir yükseköğrenim kurumuna yerleştiği için stresleri daha azalmış oluyor ve aldıkları eğitim, gelecekteki kariyerlerinde onları nelerin beklediği hakkında daha net bir analiz yapabilme fırsatı sağlıyor. Çevresindeki entelektüel birikim, onlara kendi alanlarının dışındaki mesleklerle de ilgili bilgi sunuyor.

“Kılavuzu incelemek önemli”

Yatay geçiş yapmayı planlayan öğrencilerin öncelikle okudukları ve okumak istedikleri bölümlere ait puan türlerini incelemelerini tavsiye ediyoruz. Eğer geçiş yapacağınız bölümler arasında puan türleri birbiriyle uyumlu değilse, başvurunuz da işe yaramayacaktır. Örneğin, eşit ağırlık puanı ile sözel ya da sayısal puan türüyle öğrenci alan bölümlere yatay geçiş yapılamaz. Öncelikle bunun bilincinde olmalısınız. Ayrıca bu akademik yılın kılavuzlarını incelemeniz gerekiyor. Yatay geçiş başvuruları ise üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilmekte.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23