• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yıpranma hakkıyla erken emeklilik nasıl olur? Emeklilikte yıpranma payı hangi mesleklerde var

Fiili hizmet zammı olarak adlandırılan yıpranma payı, çalışma koşullarının ağır olması sebebiyle diğer mesleklere nazaran daha fazla efor sarfedilen ve diğer mesleklerden daha fazla yıpranmaya maruz kalınan işlerde daha çabuk emekli olunmasına imkan sağlayan bir sistemdir. Yıpranma payı hakkına sahip olan mesleklerde çalışana çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün fiili hizmet zammı veriliyorsa, 12 ay çalışan bir personel, 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Peki yıpranma hakkıyla erken emeklilik nasıl olur? Emeklilikte yıpranma payı hangi mesleklerde var? Yıpranma payı emeklilik yaşını düşürür mü? Yıpranma payı nasıl hesaplanır? Yıpranma hakkıyla erken emeklilik nasıl olur? İşte emeklilikte yıpranma payı hangi mesleklerde var? Haberlerine ilişkin detaylar.

2019-11-04 07:52:00 - 2019-11-04 07:53:04
Yıpranma hakkıyla erken emeklilik nasıl olur? Emeklilikte yıpranma payı hangi mesleklerde var

Fiili hizmet zammı olarak adlandırılan yıpranma payı, çalışma koşullarının ağır olması sebebiyle diğer mesleklere nazaran daha fazla efor sarfedilen ve diğer mesleklerden daha fazla yıpranmaya maruz kalınan işlerde daha çabuk emekli olunmasına imkan sağlayan bir sistemdir. Yıpranma payı hakkına sahip olan mesleklerde çalışana çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün fiili hizmet zammı veriliyorsa, 12 ay çalışan bir personel, 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Peki yıpranma hakkıyla erken emeklilik nasıl olur? Emeklilikte yıpranma payı hangi mesleklerde var? Yıpranma payı emeklilik yaşını düşürür mü? Yıpranma payı nasıl hesaplanır? Yıpranma hakkıyla erken emeklilik nasıl olur? İşte emeklilikte yıpranma payı hangi mesleklerde var? Haberlerine ilişkin detaylar. 

Emeklilikte yıpranma ne kadar var? Normalde her yıl emeklilikte 360 gün olarak kabul edilirken, fiili hizmet zammı kapsamındaki mesleklerde her yıl 360 güne ilave olarak 60 ile 180 gün arasında değişen oranlarda prim ödeme gün sayısı ilave ediliyor. Yıpranma payı ile çalışma koşulları ağır olan mesleklerden daha çabuk emekli olunması amaçlanıyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda "fiili hizmet zammı" olarak geçen yıpranma payı ile çalışma koşullarının ağır olması sebebiyle diğer mesleklere nazaran daha fazla efor sarf edilen ve diğer mesleklerden daha fazla yıpranmaya maruz kalınan işlerde daha çabuk emekli olunması amaçlanıyor. Örneğin yıpranma payı hakkına sahip olan mesleklerde çalışana çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün fiili hizmet zammı veriliyorsa, 12 ay çalışan bir personel, 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Buna göre, normalde her yıl emeklilikte 360 gün olarak kabul edilirken, fiili hizmet zammı kapsamındaki mesleklerde her yıl 360 güne ilave olarak 60 ile 180 gün arasında değişen oranlarda prim ödeme gün sayısı ilave ediliyor. Yani, normal bir işte çalışanın emekliliğinde yılda 360 gün dikkate alınırken, fiili hizmet zammı kapsamındaki işlerde 420 ile 540 gün arasında prim ödeme günü dikkate alınıyor.

Yıpranma payı nasıl hesaplanır?

Örneğin yıpranma payı hakkına sahip olan mesleklerde çalışana çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün fiili hizmet zammı veriliyorsa, 12 ay çalışan bir personel, 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Buna göre, normalde her yıl emeklilikte 360 gün olarak kabul edilirken, fiili hizmet zammı kapsamındaki mesleklerde her yıl 360 güne ilave olarak 60 ile 180 gün arasında değişen oranlarda prim ödeme gün sayısı ilave ediliyor. Yani, normal bir işte çalışanın emekliliğinde yılda 360 gün dikkate alınırken, fiili hizmet zammı kapsamındaki işlerde 420 ile 540 gün arasında prim ödeme günü dikkate alınıyor.

Örneğin, bir personelini eczane kalfası olarak çalıştırdığını beyan eden eczacı, bu personelin eğitim sertifikası veya kurs bitirme belgesini ekleyerek SGK'ya başvuracak. SGK onaylarsa bu kişinin sigorta bildirimleri "Eczane hizmetleri teknikeri" olarak yatırılacak. Sağlık meslek mensubu sayılmakla birlikte halen Yükseköğretim Kanunu uyarınca görev yapanlar da insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde fiilen çalışmaları şartıyla FHSZ'den yararlanabilecekler.

Yıpranma payı kimleri kapsar?

Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60 - 90 gün, cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün, cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar 90 gün, çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün, kok fabrikalarıyla Termik santrallerde çalışanlar 60 gün, alüminyum fabrikalarında çalışanlar 60 gün, demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün, döküm fabrikalarında çalışanlar 60 gün, asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar 90 ile 180 gün, madenlerin yer altında çalışanları 180 gün, radyoaktif ve doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler radyoiyonizan maddelerle veya bütün diğer korpüsküler emanasyon kaynakları yapılan işler ile yapılan işlerde çalışanlar 90 gün, su altında çalışanlar 60 gün.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı