• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yıldırım’dan bayram müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin üzerinde çalıştığı geniş kapsamlı ekonomi paketini açıklayarak, tüm Türkiye’ye bayram hediyesi verdi. Paketten yatırım yapanlara başta vergi olmak üzere teşvikler, ticari araç yenilemesinde ÖTV ödenmemesi ve yurt dışından para getirenlere kolaylık sağlanması gibi önemli adımlar çıktı.

2016-07-05 07:16:00 - 2016-07-05 04:12:11
Yıldırım’dan bayram müjdesi

RAMAZAN ALKAN / ANKARABaşbakan Binali Yıldırım, başta iş dünyası olmak üzere Türkiye’nin geniş kesimine önemli bir bayram hediyesi verdi. Başbakan Yıldırım, çek sorunu, KOBİ’lere kredi desteği, 2B’de yeni imkan, yatırım ve ihracat kredilerine erişimin kolaylaştırılması, ticari araçların yenilenmesinde ÖTV’nin kaldırılması ve yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla alınan tedbirleri de içeren ekonomi paketini açıkladı.

TASARRUFTA KAMU ÖRNEK OLACAK

Başbakan Yıldırım,  Çankaya Köşkü’nde Bakanlar Kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında hazırlanan yeni ekonomik paketin yatırım yapana, işe başlayacaklara, tarım sektörüne, esnafa, turizmciye, işçiye, emekliye ve gençlere yönelik olduğunu söyledi.

Vatandaşa tasarruf yapmalarını söylerken kendilerinin tasarruf yapmamasının mümkün olmayacağını ifda eden Başbakan Yıldırım, tasarrufa kamuda başlatacaklarını ve vatandaşa örnek olacaklarını belirtti.

VERGİ MUAFİYETİ

Firmalarla, iş adamlarının yurt dışı fuar ve katılımlarıyla ilgili işlerinde de damga vergisini kaldırdıklarını belirten Yıldırım, “Ülkemizi yatırımlar için güçlü cazibe merkezi haline getirecek adımlar atıyoruz. Uluslararası firmalar, bir dünya devi firma var, Türkiye’yi bölgesel üst olarak yapmaya karar verdi. Bu kararı verince Türkiye’den 70 ülkeyi yönetmeye karar verdi. Buna kurumlar vergisi muafiyeti getiriyoruz. Dolayısıyla buradan yönetince insan çalıştıracak, buranın ekonomisine katkı sağlayacak, bilgi birikimi olacak ve Türkiye bu anlamda, diğer ülkelere göre fark oluşturacak” değerlendirmesinde bulundu.

KREDİ KULLANIMI KOLAYLAŞIYOR

Tüccar, sanayi ve iş adamlarının paraya erişimi konusunda sıkıntılar yaşadıklarını, teminatların yüksek olduğunu anlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Faizi düşürüyoruz. Politika faizi yüzde 7’ye düştü mesela. Normal kredi alacağı zaman yüzde 7 değil iki katını falan buluyor. Birtakım masraflar oluyor teminatlardan dolayı. Burada alacağımız tedbirlerle bunu kolaylaştırıyoruz. Kredi kullanımında gayrimenkul gibi sağlam diye düşünülen teminatlar vardı. Şimdi menkul değerleri, taşınabilirleri, teminat gösterebilecek. Gençken bankaya gittim. Daha yeni mezun olmuşum. Heyecan dorukta. Banka memuru dinledi. ‘Sen nesin?’ ‘Gemi inşaat mezunuyum’ dedim. Küçük bir tekne yapacağız. Bankacı ‘Evladım babam bana, altından su geçen ve hava geçen şeylere teminat verme’ dedi. Ben de sana vermiyorum. Gemi batar, araba kaza yapar, uçak varsa düşer anlayışını sona erdiriyoruz. Elinde ne varsa teminat olarak gösterebileceğiz. Tezgahın, motosikletin araban var. Taşınabilir menkul değerleri de teminat olarak verebileceğiz. Böylece artık teminat işi hafiflemiş oluyor. Allah’a şükür işler iyi gidiyor.”

Yıldırım, pakette yatırımcılara yönelik kolaylıkların olduğunu kaydederek, “Şirket kuruluşlarında damga vergisi diye bir şey var. Diyelim ki bir tane sözleşme yaptınız, bu sözleşmeden 10 nüsha istiyorlar, her birinden damga vergisi alınıyor. Bunu kaldırıyoruz, bir nüshadan verdi mi bitiyor” diye konuştu.

TAKSİLERE ÖTV YOK

Taksicilerin, her görüştüklerinde “Araçlarımızı yenilemek istiyoruz. Buna bir imkan verin” dediğini hatırlatan Yıldırım, “Aracını yenileyeceksen ÖTV almadan yenileyeceksin. Bunda taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsü var. Bunlar yenilendiği zaman ÖTV’siz alacaklar. 

Yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler için de bu geçerli. Kamyoncular, K1, K2 ve K3 belgesi ile taşıma yapanlar da bundan yararlanacak. Bu muazzam bir şey. Otomotiv ve taşımacılık sektörü canlanacak” diye konuştu. 

MADDE MADDE EKONOMİ PAKETİ

 Terör ve doğal afetlerden etkilenen KOBİ’lere 100 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak ve yerli makine alımında 300 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacak.

 Orta ileri teknoloji üretim yatırımlarının tamamı 4’üncü bölge teşviklerine alınacak.

 Yatırımlarda proje destek sistemine geçilecek.

 Türkiye’de yatırım kararı alacak uluslararası şirketlere kurumlar vergisi muafiyeti sağlanacak.

 Doğal afetlerde ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların sigorta borçları 1 yıl ertelenecek.

 Eximbank’ın kredi verme şartları kolaylaşacak. Teminat açığı olması halinde Kredi Garanti Fonu devreye girecek. 

 Kredi kullanımında artık her türlü taşınabilir menkul değer, teminat gösterilebilecek.

 Vergi ve prim borcuna yönelik vecibelerini yerine getiremeyenlere bir fırsat daha verilecek. Daha önce taksit ödemelerini ihlal ettikleri için sistemden çıkan mükellefe, geçmişteki taksitlerini de ödemesi şartıyla tekrar söz konusu borçları taksitle ödeme imkanı sağlanacak.

 Şirket kuruluşu ve tasfiyesi kolaylaştırılacak. 

 İhracatçıya yeşil pasaport verilecek.

 Dış ticaret ile ilgili işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tek elden yürütecek.

 Yatırım arazisine 5 yıl emlak vergisi yok.

 Karşılıksız çek işlemine para cezası uygulanacak. Tekrar etmesi durumunda hürriyeti kısıtlayıcı ceza verilecek.

 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın bazı hükümleri 1 yıl ötelenecek.

 Damga vergisi teke düşürülecek. Yükte hafif pahada ağır işlerle uğraşanların tedarikçileri arasındaki sözleşmelere de damga vergisi istisnası getirilecek.

 Yurtdışındaki varlığını Türkiye’ye getireceklere kolaylık sağlanacak. 

 Taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsleri ile yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler yılbaşına kadar ÖTV’siz araç yenileyebilecek. 

 Terörle mücadelede şehit olanın bir yakını ÖTV’siz araç alabilecek. 

 Primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur’lulara 5 puan indirim var. 

 2B arazileriyle ilgili imkandan yararlanmayan 70-80 bin kişiye tekrar fırsat tanınacak. 

 Yurt dışında emeklilik hakkını kazananların Türkiye’de 6 aydan az kalmaları durumunda araçlarını getirememesine yönelik sorun giderilecek.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23