• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yeni KPSS sınavı tekrarı zaman yapılacak?

31 Temmuz Pazar günü gerçekleşen 2022 Kamu Personel Seçme Sınavı iptal edildi. Sınavın iptal edilmesinin ardından adaylar gözlerini sınavın tekrar yapılacağı tarihe çevirdi. Peki, KPSS ne zaman tekrarlanacak? İptal edilen KPSS tekrarlanınca adaylar ücret ödeyecek mi? KPSS başvuru ücretleri iade edilecek mi?

Yeniakit Publisher
2022-08-06 13:19:00 -
Yeni KPSS sınavı tekrarı zaman yapılacak?

2022 KPSS lisans sınavı 31 Temmuz’da gerçekleşti. Ancak sınav iptal edildi. Adaylar ise sınavın ne zaman tekrarlanacağını, yeniden sınav ücreti ödeyip ödenmeyeceğini araştırmaya başladı.

Yeni KPSS sınavı tekrarı zaman yapılacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sosyal medya hesabından KPSS'ye yönelik açıklama bulundu. Yapılan açıklamada, "ÖSYM Sınav takviminde yer alan; 2022-KPSS Lisans Alan ve 2022-KPSS Lisans Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavları ileri bir tarihe ertelenmiştir. Yeni KPSS takvimi 17 Eylül 2022’de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından girecekleri yeni sınavlar için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Adaylar sınav merkezi değişikliği taleplerini AIS üzerinden gerçekleştirebileceklerdir" denildi.

Yeni KPSS takviminin 17 Eylül 2022'de başlayacağı belirtilen duyuruda, sınavı iptal edilen KPSS adaylarından girecekleri yeni sınavlar için herhangi bir ücret talep edilmeyeceği kaydedildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti dönüşü KPSS konusunda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya dönüşü basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. KPSS'ye yönelik de bir soru soruldu.

KPSS iptal kararınızın detayını merak ediyoruz. Bununla birlikte son duruma ilişkin bilgi verebilir misiniz?

FETÖ parmağı var mı? Sosyal medya tarandığında, bakıldığında resmi olarak parmağı olmasa da hükümetle gençleri karşı karşıya getirmek isteyen bir FETÖ’cü grubun varlığı çok aşikar görülüyor.

FETÖ’cü grup mu desek; 6’lı masa mı desek; bir de masanın altı var, yedi… Şimdi dikkat ederseniz, aynı anda hepsi adeta aynı cümlelerle, aynı kelimelerle bunu tanımlamaya çalıştılar. Yani biz orada boşta bulunsak veya boşluğa düşsek bunu seçime kadar satacaklardı. Çünkü gençleri nasıl aldatırız gayreti içerisindeler. Tabii bu tutmadı. Çünkü biz durumu gördük. Durumu gördükten sonra, ben ÖSYM başkanı olan arkadaşımızı da bir zan altında bırakmak istemem ama soruşturmaların hayırlı bir netice vermesi noktasından hareketle kendisini görevden almak suretiyle oraya hemen, 24 saati bulmadan bir arkadaşımızın atamasını yaptık. Bu atamayla beraber de hemen ekibini en güzel şekilde kurması için talimat verdik. Üst düzey de bir ekip oluşturduk ve bu ekiple çalışmalarına anında başladılar. Atamayı yaptığımız gibi çalışmayla da hemen ertesi sabah çıktı basın toplantısını yaptı ve önümüzdeki ayın 17’sinde de süreci başlatma kararını aldık. Sınavı iptal edilenlerden herhangi bir ücret talebi de kesinlikle olmayacak. ÖSYM, bundan sonraki süreci, kademeleri de inşallah en güzel surette devam ettirerek, şaibeleri de ortadan kaldırarak yoluna devam edecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23