• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Yavru Vatan' da koalisyona hazırlanıyor

Eski lider Talat’ın haziranın ortasında yeniden Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin genel başkanlığına gelmesiyle beraber K.Kıbrıs Türk Cumhuriyeti siyaset sahnesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. CTP Parti Meclisi, birkaç saat önce Ada'nın kuzeyinde büyük bir koalisyon oluşturulmasına yeşil ışık yaktı.

2015-07-10 14:33:00 - 2015-07-10 14:43:08
'Yavru Vatan' da koalisyona hazırlanıyor

Kuzey Kıbrıs’ın eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Parti Meclisi’nin 3 saat süren toplantısının ardından, Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile hükümet kurma çalışmalarına devam etme kararı aldıklarını açıkladı.
Hükümet programı çalışmalarına bugünden itibaren başlayacaklarını duyuran Talat, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Talat, bakanlıkların 5’e 5 olup olduğu yönündeki bir soruya, “Bakanlıklar konusu konuşuldu ama kesinleşmiş bir durum yoktur. 5’e 5 olma ihtimali mümkündür” yanıtını verdi.

UBP ONAY VERDİ

Talat’ın basın karşısına çıktığı saatlerde Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi de hükümeti kurma çalışmalarına yönelik toplantı düzenledi. UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’e CTP-BG ile hükümet kurma çalışmalarında ilerleme ve sonuçlandırma yetkisi verildiği açıklandı.
CTP Kıbrıs Türk merkez solunun, UBP ise sağın en büyük partisi. İki partinin anlaşması durumunda Kuzey Kıbrıs’ta yıllardır konuşulan ‘büyük koalisyon’ ihtimali gerçek olacak.

'BÜYÜK KOALİSYONUN' MİMARİ TALAT

‘Büyük koalisyonunun’ önünü, Talat’ın 14 Haziran’da CTP’nin liderliğine geri dönüşü açtı. Bu gelişme ile beraber, geçtiğimiz dönemde çıkışlarıyla UBP tabanında ve Kıbrıs Türk toplumunun sağ kesiminde yer edinen Özdil Nami, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın isteğiyle müzakereci görevine getirildi. Kuzey Kıbrıs, 2013 milletvekili seçimlerinden itibaren CTP-Demokrat Parti koalisyonu tarafından yönetiliyor.

ANKARA MEMNUN

Öte yandan CTP-UBP büyük koalisyonu Ankara’da ilgi ve memnuniyetle karşılandı. Sputnik’e ulaşan ilk bilgilere göre, Ankara bu formülün aslında 2013’te devreye sokulmasını istiyordu, ama CTP’nin o dönemki farklı tutumu yüzünden formül 2 yıl rafta bekletildi.
Bu yeni gelişmenin Demokrat Parti lideri Serdar Denktaş’ın Ankara ile ilişkilerinin kötüleştiği bir döneme denk geldiği de dikkat çekti.

KIBRIS RUM KESİMİ ŞAŞKIN

Bu arada Sputnik’e Yeşil Hat’tın güneyinden ulaşan ilk bilgiler ise Rum tarafının CTP-UBP koalisyonuna şaşırdığı yönünde. Bu siyasi birliktelik Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir ihtimal olarak ele alınmaktaydı. Ancak toplumun büyük bir kesimi Talat’ın Kıbrıs sorununda federal çözüme çoğu kez cephe almış bir partiyle işbirliğine gitmiş olmasına inanamadı.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı