• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yapay zeka ile sahte haberler üreten site kuruldu

Bir şirket, yapay zeka kullanarak asparagas haberlere imza atıyor. Haberlerin gündemine ise 'Rusya, Türkiye'nin en büyük askeri hava üssüne saldırdı' manşeti ile geliyor. Birçok okuyucu tarafından gerçek zannedilen bu haberler yapay zekanın ne kadar tehlikeli olabileceğini gözleri önüne seriyor.

Yeniakit Publisher
2020-02-14 16:36:00 - 2020-02-14 16:45:58
Yapay zeka ile sahte haberler üreten site kuruldu

Yeni bir internet sitesi olan “NotRealNews.net'te sahte haber kalıpları kullanılarak haber şablonları oluşturmak için yapay zeka kullanılıyor. Yapay zeka geliştirme şirketi olan Big Bird’ün bir projesi olan internet sitesinin “hakkında” kısmında, sitenin yapay zeka algoritmasının gazetecilerin hızlı bir şekilde vurucu haberler yapmasına yardımcı olabileceği söyleniyor.

"Rusya, Türkiye'nin en büyük askeri hava üssüne saldırdı"

Sahte haberler yayan sitenin bir haberi de Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. Bu habere göre, 'Rusya, Türkiye'nin en büyük askeri hava üssüne saldırdı.' manşeti ile gündeme oturan yalan haberler bir çok okuyucuyu yanıltıyor.

Sitenin 'hakkında' kısmında bu bilgiler yer almasına rağmen, sitede bulunan haber içerikleri gerçekçi olarak nitelendirilebilir. Bu da insanların bu şablonları, şablon olarak kullanmasından daha ileri gitmesine neden olabilir.

İnternet sitesinde siyasi, kültürel ve bilimsel haberlerin bulunduğu kategoriler yer alıyor. Algoritmanın bazı haber başlıklarında hata yaptığı hatalı eğlenceli görünmekle beraber haberlerin çoğu gayet ikna edici görünüyor. İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid’in istifası gibi haberler, gerçeğe çok yakın görünüyor.

Big Bird’ün geliştirdiği internet sitesinde yer alan sahte haberler bu kadar değil. ABD başkanlık yarışı ile ilgili kurgusal gelişmeler de sitede yer alan haberler arasında. En ilginç olan haberlerden biri ise çelişkili raporlar bezenmiş bir corona virüsü salgını hakkında hazırlanmış bir haber.

Big Bird, internet sitesini kullanarak gazetecilerin çok daha kısa sürede vurucu haberler yapabileceğini düşünüyor. Haber şablonunu kullanmak isteyen gazeteciler, algoritmanın hatalarını kaldırıp, gerçek bilgilerle haberi tamamlayabilirler. En azından Big Bird, böyle olması gerektiğini söylüyor. Ancak sitede yayınlanan haberlerin içerikleri ve yazılış tarzlarının gerçeğe çok benzemesi, bazı sahte haberlerin yayılmasına ve yanlış bilgilendirmeye sebep olabilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdrhman

incirliğe abd üssüne saldırsın puştin p..çi
 • Yanıtla

ali

icimizdeki mankurt zekalilar ve vesayetci geri zekalilar daha tehlikeli
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23