• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yalçın Topçu’dan Şehriyar’a büyük övgü

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, Doktor Seyyid Muhammed Hüseyin Behcet Tebrizî Şehriyar’ı övdü.

Yeniakit Publisher
2021-09-18 13:39:00 -
Yalçın Topçu’dan Şehriyar’a büyük övgü

yeniakit.com.tr

Yerli Düşünce Derneği Genel Merkezi’nde, İran’ın en ünlü çağdaş şairlerinden biri olan, tam adıyla Doktor Seyyid Muhammed Hüseyin Behcet Tebrizî Şehriyar’ın vefatının ölüm yıl dönümü dolayısıyla bir anma toplantısı gerçekleştirildi. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, “Doktor Seyyid Muhammed Hüseyin Behcet Tebrizî Şehriyar, İranlı olduğu kadar Kafkasyalı; Kafkasyalı olduğu kadar Azerbaycanlı; Azerbaycanlı olduğu kadar Türkiyeli; Türkiyeli olduğu kadar da Avrupalı ve aynı zamanda bıraktığı eserlerle de bütün insanlık için önemli bir şahsiyettir.” dedi.

Topçu, Şehriyar’ın, “Heyder Babaya Selam” şiiriyle Türkçenin ses bayrağını burçlara yeniden diktiğini ifade ederek, “Dünya Türklüğü ve bütün dünya onu, ‘Heyder Babaya Selam’ şiiri ile tanıyıp sevmiştir. Bu müstesna eseri tam 80 ülkede Türkçe olarak yayınlanmıştır. Şehriyar, Azerbaycan Türkçesiyle yazdığı şiirleriyle Türk dilinin en yüksek seviyede tanınmasına büyük katkıda bulunmuştur. Hayatının tamamını İran’da geçiren Şehriyar, hayalinde Azerbaycan, Kafkasya ve Türkiye’ye seyahatlere çıkmış ve yazdığı şiirlerde bunu büyük bir ustalıkla ifade etmiştir.” ifadelerinde bulundu.

“Büyük Türk şairi”


Topçu, Şehriyar’ın, Türkçenin köklü mazisine ve kudretine önem verdiğine dikkat çekerek, dünyada milyarlara ulaşan bir okuyucu kitlesine ulaşmış ender edebiyatçılardan biri olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti: “Şehriyar’ın ölüm tarihi İran’da ‘Şiir ve Edebiyat Günü’ olarak kabul edilmiş olup her yıl bu kapsamda büyük edebiyat etkinlikleri düzenlenir. İran’da yaşayan bütün etnik grupların sevgi ve saygısına mazhar olan Doktor Seyyid Muhammed Hüseyin Behcet Tebrizî Şehriyar, İranlı olduğu kadar Kafkasyalı; Kafkasyalı olduğu kadar Azerbaycanlı; Azerbaycanlı olduğu kadar Türkiyeli; Türkiyeli olduğu kadar da Avrupalı ve aynı zamanda bıraktığı eserlerle de bütün insanlık için önemli bir şahsiyettir. ‘Bed-güman değilem Allah kerimdir, Turan hayalimdir, etim, derimdir, Böyyük Asya nece olsa benimdir, Gurt yuvalarına tilki dolar mı? Ayıdan, Moskof’tan yoldaş olar mı?’ diyen İran vatandaşı olan, büyük Türk şairi Şehriyar’ı, saygı ve rahmetle anıyor, yârin habercisi saydığı hayali için yazdığı ve kendisi tarafından okunmuş olan ‘Yar Kasidi’ eserini birlikte dinlemek için konuşmamı bitiriyorum.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23