• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Veteriner hekimler uyardı: Tek sağlık yaklaşımıyla mücadele edilmezse…

Yeniakit Publisher
2022-05-26 16:10:00 -
Veteriner hekimler uyardı: Tek sağlık yaklaşımıyla mücadele edilmezse…

Covid-19 salgını henüz bitmeden dünyada görülmeye başlayan maymun çiçeği hastalığı insanları tedirgin ederken Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın, hastalıklara tek sağlık konseptiyle yaklaşılmazsa sürekli yeni salgın çıkma tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuz uyarısında bulundu.

YENİ AKİT  ANKARA

Maymun çiçeği virüsüne maymun ve kemirgenlerin duyarlı olduğunu kaydeden başkan Baydın, ancak bu virüsün insanlara da bulaşabileceğini söyledi. Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklara zoonotik hastalıklar dendiği bilgisini veren Baydın, bilinen insan hastalıklarının yarısından çoğunun zoonotik karakterde olduğunu kaydederek, “Bu oranın yeni ortaya çıkan hastalıklarda daha da arttığını net olarak görebiliyoruz. İnsan sağlığını korumamız ve Covid benzeri pandemileri bir daha yaşamamamız için tek sağlık uygulamasına acilen geçmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Gelişmiş ülkelerin tek sağlık uygulamasına geçmeye başladığının altını çizen Baydın , Türkiye’nin de geç kalmadan bu çalışmalara başlaması gerektiğini ifade etti. Hayvan sağlığının ve çevre sağlığının, insan sağlığının ayrılmaz parçaları olduğunu kaydeden Baydın “Yaşadığımız Covid-19 pandemisi bunu bir kez daha gözler önüne serdi. Turkovac aşısını üreten Prof. Dr. Aykut Özdarendeli hocamız bir veteriner hekimdir. Vetetiner hekimler toplum sağlığının ayrılmaz parçalarıdır” şeklinde konuştu.

Veteriner hekimlerinde sağlık çalışanları sınıfında yer almadı ve özlük haklarının verilmesi gerektiğini de ifade eden Baydın “Bu tür hastalıkların önüne hastalık insanlara bulaşmadan önce geçmek en sağlıklı ve en ekonomik yoldur. Zaten veteriner hekimler bu tür bir çok hastalıkla mücadele ediyor ve bu hastalıklar bu şekilde insanlara bulaşmadan önleniyor” diyerek, böyle hastalıkların görülmemesi için veteriner hekimlerle iş birliğin artması ve daha çok dinlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23