• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Uzmanlardan kritik uyarı: Yangın sonrası fidan dikmek doğru değil

Türkiye, yurdun dört bir yanında patlak veren orman yangınlarıyla boğuşuyor. Ülkenin özellikle güney kıyılarını etkisi altını alan yangınlar sürerken pek çok sivil toplum kuruluşu ve kanaat önderinden fidan bağışı çağrıları gelmeye başladı. Peki, yanarak kaybedilen ağaçların yerine yenisi nasıl dikilmeli? Yanan bölgenin üstüne hemen fidan dikimi yapılması ne kadar doğru? Yakından bakalım...

Yeniakit Publisher
2021-08-01 09:40:00 - 2021-08-01 09:42:05
Uzmanlardan kritik uyarı: Yangın sonrası fidan dikmek doğru değil

Yurdun farklı bölgelerinde çıkan yangınlarla mücadele tüm hızıyla sürerken kontrol altına alınan bölgelerle ilgili fidan dikme çağrıları gelmeye başladı.

Fakat uzmanlara göre bu çağrılar her ne kadar iyi niyetli olsa da, günün sonunda biyoçeşitliliğe yangınlardan daha fazla zarar verebilir.

Orman Fakültesi'nde görevli pek çok akademisyen, yangının ardından başlatılan fidan dikme kampanyalarının orman biliminden uzak olduğunu belirtiyor.

Acele etmeden, bilimsel yaklaşımlarla yanan alanı kontrol altına alarak yeniden orman halini almasını sağlamanın mümkün olduğunu belirten İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doğanay Tolunay, "Yaşlı ağaçların da üzerinde kozalak olduğunu biliyoruz. Hiçbir şey yapılmazsa o yaşlı ağaçların ısının etkisiyle açılan kozalaklarından çıkan tohumlar, külün içine düşecek. Çimlenecek. Bir sonraki baharda metrekarede onlarca hatta yüzlerce fidan olacak.” ifadelerini kullandı.

'Yörenin ekolojik koşullarına uygun ağaç dikilmeli'

Fidan dikme konusunda da açıklamalarda bulunan Tolunay, "Burada da önemli olan şeyler var. İstediğiniz her fidanı dikemezsiniz. Tutmaz. Tür değişikliği yapılmamalı örneğin. Yörenin ekolojik koşullarına uygun ağaçlar dikilmeli." şeklinde konuştu.

'1994'de Gelibolu'da yaşadık, dikilen fidanlar tutmadı'

Dikkatsizce yapılacak ağaçlandırmanın sıkıntılara yol açacağını kaydeden Tolunay, şu ifadelere yer verdi:

“Yakın bölgedeki fidanlar yeterli olmayacaktır. Bu sefer Türkiye’nin dört bir yanından fidan gelmeye başlayacak buraya. Ki bunu 1994’te yaşadık. Bu tarihte Gelibolu’da çok büyük bir yangın oldu. Bu yangında toplu ağaç dikme kampanyaları yapıldı. Orada da kızılçam vardı ama farklı bir sürü tür yanan alana dikildi. 1 yıl sonra araziyi gezdiğimizde o fidanların tutmadığını, kuruduğunu ya da doğal olarak külün içine düşen tohumların çimlenmesiyle oluşan yeni fidanların, ekilen diğer fidanları bastırdığını gördük. Dolayısıyla boşu boşuna yatırım. Ayrıca ağaçlandırma faaliyetinde toprak da zarar görüyor. Çünkü yanan ağaçların kökleri dozerlerle sökülecek, toprak işlenecek. Kaldı ki kül ağaçlar için son derece önemli besin maddeleri içerir. Yani toprak da verimsizleşecek. Sonuç olarak ağaçlandırma en son düşünülmesi gereken bir işlem. Öncelikli olarak doğal gençliğin gelmesi sağlanmalı.”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali Rüzgar

Boşuna Ne fidan dikeceksiniz yaa?!! Eazileri akraba ve dostlarınıza peşkeş çekin, üstüne Kaptırın otelleri alın rüşvetleriişinize bakın. Çanakkale'den 1 ay önce kamp yapa yapa Akyaka'ya geldim. Her tarafı peşkeş çekmişsiniz. CHP ile el ele verilmiş sahiller parsellenmiş. Ayağını denize soksan para isteniyor. Dün bodrumdaydım önceki yangın yerlerinin neredeyse tamamına oteller kurulmuş. Şimdi de aynısı olacak maalesef. AK Partiyi AKP bitirecek.
 • Yanıtla

432

rabbim tüm dünya ... şeytanları yok eylesin amin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23